Tommy Ford počas 2. kola obrovského slalomu v Beaver Creeku.
Tommy Ford počas 2. kola obrovského slalomu v Beaver Creeku. (Autor: Robert F. Bukaty SITA/AP)
TASR|8. dec 2019 o 22:03

Adama Žampu diskvalifikovali.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2019 - Beaver Creek

Obrovský slalom - muži:

1.Tommy FordUSA2:31,25 min (1:16,40-1:14,85)
2.Henrik KristoffersenNórsko+0,80 s (1:16,63-1:15,42)
3.Leif Kristian Nestvold-HaugenNórsko+1,23 (1:16,60-1:15,88)
...Adam ŽampaSlovenskodiskvalifikovaný

BEAVER CREEK. Americký lyžiar Tommy Ford sa stal prekvapujúcim víťazom nedeľného obrovského slalomu Svetového pohára.

Na domácom svahu v Beaver Creeku odsunul na ďalšie dve priečky nórskych reprezentantov, druhý skončil s odstupom 80 stotín sekundy Henrik Kristoffersen, tretie miesto obsadil Leif Kristian Nestvold-Haugen (+1,23).

Z dvojice slovenských reprezentantov ani jeden nepostúpil do 2. kola, Adama Žampu síce pôvodne klasifikovali v 1. kole na 25. mieste so stratou 2,98 s na lídra Forda, neskôr ho však diskvalifikovali. Jeho brat Andreas obsadil 36. priečku.

Ford slávil vo veku 30 rokov premiérový triumf v pretekoch SP. Doteraz nikdy nestál ani na pódiu, jeho doposiaľ najlepším umiestnením bola štvrtá priečka z úvodného obráku tejto sezóny v rakúskom Söldene.

Američan sa dočkal úspechu až v poradí 59. pretekoch v prestížnom seriáli.