Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Vlhovú víťazstvo úplne vyšťavilo. Úžasné, ale som unavená a zničená, vravela

Petra Vlhová po triumfe v Lechu. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|Publikované 26. nov 2020 o 18:30

Slovenka je suverénnou líderkou Svetového pohára.

LECH, BRATISLAVA. Je to nebezpečná a netradičná disciplína. Petra Vlhová ju príliš neobľubuje. „Trochu sa v nej trápim,“ priznala slovenská lyžiarka pred pretekmi.

Po nich sa to možno zmení.

V paralelnom obrovskom slalome v rakúskom stredisku Lech Zürs totiž zvíťazila. Vo finále zdolala Američanku Paulu Moltzanovú.

„Bol to náročný deň. Každé kolo bolo vypäté a súperky boli veľmi rýchle. Je to úžasné,“ vravela Vlhová v prvom rozhovore pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu ešte v priestore cieľa pretekov.

Bolo vidno, že sa jej rozpráva ťažko. "Prepáčte, som totálne unavená a zničená," ospravedlňovala sa.

Po štyroch pretekoch Svetového pohára je Vlhová suverénnou líderkou celkového hodnotenia. Z maximálneho počtu 400 bodov, ktoré sa dosiaľ dali získať, ich má Slovenka 360.

Pred druhou Švajčiarkou Michelle Gisinovou má už náskok 185 bodov.

Modrá dráha bola rýchlejšia

Bol to šprint na lyžiach. Na veľké premýšľanie nebol čas. Najskôr sa pretekárky rýchlo spustili dolu svahom a po pár sekundách lyžovania sa opäť ponáhľali na štart. Najlepšie to absolvovali osemkrát.

V Lechu to bol historicky len druhý ženský paralelný obrovský slalom. Prvý sa v minulej sezóne konal v Sestriere, kde Vlhová vypadla už v šestnásťfinále.

Po pretekoch sa hovorilo o neregulárnych podmienkach, keďže jedna dráha bola rýchlejšia. A od osemfinále sa rozhodovalo len v jednej jazde.

Aj preto sa pravidlá zmenili a v paralelných disciplínach sa už idú vždy dve jazdy.

Ani teraz sa organizátorom nepodarilo postaviť dve úplne rovnaké trate.

„Časovo to vyzerá, že modrá strana je rýchlejšia. Celkovo v nej mali pretekárky lepšie časy a aj mne sa v nej išlo lepšie,“ potvrdila Vlhová pre TASR po kvalifikácii.

Holanďanka s českými koreňmi

Z kvalifikácie postúpilo do hlavnej časti pretekov šestnásť najlepších. Slovenka skončila v súčte dvoch jázd tretia.

Najrýchlejšia bola Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová pred Švédkou Sarou Hectorovou.

„Sebavedomie mám dostatočné, ale neznamená to, že budem všetko vyhrávať. Stačí jedno zaváhanie a som vonku,“ načrtla 25-ročná Slovenka.

Petra Vlhová - paralelný obrovský slalom v Lech Zürs: fotogaléria

26.11.2020

Hlavné preteky prebiehali vyraďovacím K.O. systémom od osemfinále až po finále. Na prvý pohľad to mohlo vyzerať, že sa Slovenka so súperkami pohráva.

V úvodnom kole narazila Vlhová na Holanďanku s českými koreňmi Adrianu Jelínkovú, ktorá obsadila v kvalifikácii štrnáste miesto.

„Súperili spolu na medzinárodných súťažiach. Pred desiatimi rokmi jazdila Jelínková v obrovskom slalome lepšie ako Petra,“ priznal Vlhovej mládežnícky tréner Rastislav Mažgút.

Víťazila v posledných bránkach

Po prvej jazde Vlhová zaostala za Jelínkovou o 16 stotín sekundy. V druhej jazde mala výhodnejšiu modrú trať, ale za Holanďankou dlhšie strácala.

Vyzeralo to, že Vlhová prehrá. V posledných bránkach však zariskovala, na cieľovej čiare sa predklonila a bola rýchlejšia o štyri stotiny sekundy.

Vo štvrťfinále narazila na vlaňajšiu víťazku veľkého glóbusu Federicu Brignoneovú. V prvej jazde Talianka pokazila štart a Vlhová si vytvorila náskok.

V strede trate spravila chybu a napokon zaostala o dve stotiny sekundy. Navyše po príchode do cieľa bola dlhšie sklonená, akoby ju niečo bolelo.

V druhej jazde išla v modrej trati a opakovala sa situácia z osemfinále. Vlhová opäť na súperku dlho strácala, ale v záverečnom finiši sa vzchopila a vyhrala o štyri stotiny sekundy.

Vo finále jej súperka spadla

Aj v semifinále Vlhová v prvej jazde prehrala. Za Švédkou Sarah Hectorovou zaostala o 11 stotín sekundy. V druhej jazde mala výhodu modrej trate a do tretice situáciu zvládla.

Tentoraz Vlhová zvíťazila ešte tesnejšie. Hectorovú zdolala o jedinú stotinu sekundy. Rozhodovali centimetre.

„Petra zdoláva súperky v posledných štyroch bránkach,“ poznamenala spolukomentátorka RTVS Veronika Velez-Zuzulová.

Vo finále nastúpila proti americkej lyžiarke. Nebola to však Mikaela Shiffrinová, ktorá preteky vynechala a uprednostnila tréning.

Bola ňou 26-ročná Paula Moltzanová, ktorá sa v kariére vo Svetovom pohári dostala len raz do elitnej desiatky. A to v úvode aktuálnej sezóny v Söldene, keď skončila desiata.

Prvýkrát začala Vlhová v modrej trati a prvýkrát v úvodnej jazde zvíťazila. O 21 stotín sekundy.

V druhej jazde to bolo dlho vyrovnané, ale Američanka tesne pred cieľom spadla. A Slovenka mohla oslavovať svoje tretie víťazstvo vo Svetovom pohári za sebou.

Sezóna pokračuje 5. a 6. decembra v St. Moritzi, kde sa bude dvakrát jazdiť super-G, štartovať bude aj Vlhová.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.