Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Došlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti? Vyšetrujú Maradonovu smrť

Diego Maradona. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 28. nov 2020 o 07:46

Futbalista zomrel doma.

BUENOS AIRES. Argentínska prokuratúra v piatok vyšetrovala okolnosti úmrtia legendárneho futbalistu Diega Maradonu a aj to, či nedošlo k zanedbaniu lekárskej starostlivosti.

Informovali o tom zdroje z prostredia justície, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

"Už teraz vidíme nezrovnalosti," povedal člen úzkej rodiny pre AFP. Maradona zomrel v stredu 25. novembra vo veku 60 rokov.

Možné pochybenia

Maradonov právny zástupca Matias Morla už skôr vyzval na vyšetrovanie okolností a tvrdil, že sanitkám trvalo vyše pol hodiny, kým po tiesňovom volaní prišli k domu futbalovej hviezdy.

V predbežnej správe z pitvy sa uvádza, že Maradona zomrel v spánku v stredu na poludnie "na akútny pľúcny edém (opuch pľúc) a chronické zlyhanie srdca".

Prokuratúra v Buenos Aires otvorila vyšetrovanie prípadu s názvom "Maradona, Diego. Určenie príčiny smrti".

"Otvorili sme prípad, lebo to bol človek, ktorý zomrel doma, a nikto nepodpísal jeho úmrtný list. To neznamená, že existujú podozrenia alebo že došlo k pochybeniam," povedal zdroj z justície.

Svetoznámy argentínsky futbalista mal celodennú zdravotnú starostlivosť v dome v uzavretej rezidenčnej oblasti v meste Tigre, necelých 30 kilometrov od metropoly Buenos Aires. Zotavoval sa tam po operácii zo začiatku novembra, pri ktorej mu odstránili krvnú zrazeninu v mozgu.

"Treba prešetriť, či robili, čo mali, alebo sa veľmi nenamáhali," povedal člen rodiny.

Posledný ho videl ošetrovateľ

"Ošetrovateľka dala vyhlásenie prokurátorovi, keď prišiel v deň Diegovej smrti, potom svoje vyhlásenie rozšírila a nakoniec išla do televízie, kde poskytla informácie, ktoré jej podľa nej nanútili. Takže v jej tvrdeniach sú určité protirečenia," povedal blízky príbuzný.

Prokuratúra čaká na výsledky Maradonových toxikologických testov. Vyžiadala si aj jeho lekárske záznamy a záznamy z bezpečnostných kamier z okolia.

Zrejme posledným človekom, ktorý videl Maradonu živého, bol ďalší ošetrovateľ - a to v stredu na svitaní, uviedla v oznámení prokuratúra. Bolo to približne o 06.30 h, keď sa končila nočná služba v dome legendárneho športovca.

Ošetrovateľ povedal, že Maradonu našiel ležať v posteli, a uistil sa, že spí a normálne dýcha.

Iná ošetrovateľka, ktorá bola v Maradonovom dome prítomná v čase jeho smrti, prokurátorom povedala, že ho počula "pohybovať sa po izbe" okolo 07.30 h.

Podľa prokurátorov "Maradonova osobná sekretárka žiadala o lekársku pomoc" o 12.17 h a sanitka spoločnosti + VIDA bola na mieste o 12.28 h. Zachytávajú to videozáznamy z mestskej štvrte.

Neskôr dorazili aj sanitky iných záchranných služieb.

Vyšetrovatelia takisto zistili, že Maradonov osobný lekár Leopoldo Luque zatelefonoval o 12.16 h na tiesňovú linku 911 a žiadal sanitku.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články