Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

SLA prepustila viacerých zamestnancov. Kritizuje aj konanie rezortu školstva

Ivan Ivanič, šéf SLA. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 4. jan 2021 o 15:10

Na problémy mal doplatiť aj reprezentant Koristek.

BRATISLAVA. Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) v pondelok prostredníctvom tlačovej správy zaslanej komunikačnou poradkyňou SLA Adrianou Bednárovou informovala, že musela prepustiť 18 svojich zamestnancov.

Tiež nemohla vyslať reprezentanta Jána Koristeka na preteky Svetového pohára v behu na lyžiach - na pätnásty ročník seriálu Tour de Ski. Vlani obsadil na prestížnom podujatí 53. priečku.

Prišli o tisíce eur

SLA argumentuje tým, že prišla o finančné prostriedky vo výške 250-tisíc eur. Vinníkom má byť štátny tajomník pre šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár.

SLA v tlačovej správe obviňuje rezort školstva, že v úvode decembra poslal list na Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) s nepravdivými informáciami.

Následkom toho mala FIS zastaviť SLA čerpanie prostriedkov vo výške 150-tisíc eur. "Tieto financie boli každoročne (na prelome rokov) využívané práve k účasti na tomto vrcholnom podujatí," uvádza SLA v tlačovej správe.

Ministerstvo tiež pozastavilo zmluvne dohodnuté dofinancovanie SLA vo výške viac ako 100-tisíc eur. SLA v tlačovej správe tiež opakovane otvorila tému počtu svojich členov a podľa názoru asociácie pri decembrovom rozhodnutí o zrušení osvedčenia SLA za národný športový zväz neboli splnené zákonné podmienky, rezort teda mal konať v rozpore so zákonom.

Vyhrážky na dennom poriadku

"SLA žiada ministerstvo o bezodkladné zjednanie nápravy, aby neboli poškodení ďalší a ďalší športovci," píše asociácia, podľa ktorej sa všetko deje na základe "masívnej kampane vyvolenej skupiny ministerstvom školstva".

"Enormný nátlak, vyhrážanie sa športovcom, čo sa stane, ak nevystúpia zo SLA, sú na dennom poriadku. SLA dokonca zaznamenala aj falšovanie podpisov svojich členov na odhláškach," tvrdí asociácia.

Uvádza tiež percentá reprezentantov A-tímov, B-tímov a juniorských výberov SLA, rady asociácie malo opustiť 22 percent z nich.

"Toto sú majority. Pokiaľ však niekto cez svoju politickú moc tvrdí, že 22 percent resp. 12,9% je väčšina, tak je to ďalšie porušenie zákona, tentokrát matematického,“ uviedol v tlačovej správe prezident SLA Ivan Ivanič.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články