Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Ďalšia pocta pre Hamiltona. Britská kráľovná ho pasovala za rytiera

Britský pretekár F1 Lewis Hamilton. (Autor: TASR/AP)
SITA|31. dec 2020 o 12:41

V seriáli pretekov F1 získal siedmy titul.

BRATISLAVA. Britský fenomén formuly 1 Lewis Hamilton bude môcť čoskoro žiadať oslovovanie Sir Lewis. Do rytierskeho stavu ho zatiaľ virtuálne pasovala britská kráľovná Alžbeta II.

Fenomén šampionátu najrýchlejších štyroch kolies sa ocitol na novoročnom zozname 1239 mien, ktoré zverejnil Buckinghamský palác v súvislosti s chystanými vyznamenaniami.

Do rytierskeho stavu bol povýšený ako štvrtý pilot F1 po Jackovi Brabhamovi, Stirlingovi Mossovi a Jackiem Stewartovi a ako prvý počas aktívnej kariéry.

Hamilton v roku 2020 vyrovnal ziskom siedmeho titulu majstra sveta v F1 historický rekord, ktorého držiteľom bol Michael Schumacher. Zároveň nemeckú legendu prekonal v počte víťazstiev v jednotlivých pretekoch (95).

V roku 2020 sa Hamilton zároveň stal druhý rok po sebe britskou športovou osobnosťou roka podľa BBC a v ankete tlačových agentúr o Európskeho športovca roka obsadil druhé miesto.

Radom Britského impéria sa čoskoro budú môcť pochváliť aj ragbyová legenda Rob Burrow, bývalá najlepšia britská tenistka Anne Keothavongová či členovia tímu majstrov sveta vo futbale z roku 1966 Jimmy Greaves a Ron Flowers.

"Dostať takéto vyznamenanie po osemdesiatke od jej veličenstva kráľovnej Alžbety je pre otca čosi výnimočné," uviedol Danny Greaves za svojho otca.

Hamilton je držiteľom ocenenia Radu Britského impéria už od roku 2008. Vtedy po pamätnej dráme na brazílskom Interlagose získal svoj prvý titul v F1.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články