Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Šéf FIFA Blatter rezignoval, nezvládol korupčný škandál

(Autor: SITA/AP)
TASR|2. jún 2015 o 18:56

Seppa Blattera zvolili opätovne do funkcie iba minulý týždeň.

ZÜRICH. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Sepp Blatter rezignoval na svoju funkciu. Oznámil to v utorok na tlačovej konferencii v Zürichu.

"Futbalu som obetoval štyridsať rokov môjho života. A vždy som chcel robiť preň iba to najlepšie," cituje Blattera Daily Mirror.

Svet Seppa Blattera.

((foto))

"Voľby sú skončené, ale nie výzvy, ktorým čelíme. FIFA potrebuje reštrukturalizáciu," dodal. Podľa jeho slov sa voľby nového prezidenta uskutočnia v čo najkratšom možnom termíne.

Nového prezidenta by mali zvoliť na kongrese, ktorý by sa mohol uskutočniť medzi decembrom 2015 a marcom 2016 „Zvolám mimoriadny kongres, ktorý zvolí nového prezidenta," dodal Blatter.

"Podľa štatútu FIFA sú na prípravu volebného kongresu potrebné minimálne štyri mesiace," povedal šéf nezávislej auditórskej komisie FIFA Domenico Scala.

blatter_r622.jpeg

Len pred pár dňami sa takto Blatter tešil z opätovného zvolenia za prezidenta FIFA. Teraz odstupuje. FOTO - TASR/AP.

Najbližší riadny kongres federácie sa uskutoční až v máji 2016 v Mexiku. "To by znamenalo zbytočné prieťahy," reagoval Blatter.

Do kresla šéfa FIFA pritom Blattera zvolili len minulý týždeň v piatok. Napriek tomu, že voľby vyhral, priznal, že jeho mandátu chýba podpora celého futbalového sveta.

Voľby sprevádzal korupčný škandál, keď vyšetrovatelia pred kongresom FIFA zadržali v Zürichu sedem funkcionárov organizácie.

Oznámenie Seppa Blattera o odstúpení z funkcie.

Blatter bude úrad zastávať až do zvolenia svojho nástupcu. "Potrebujeme čas, aby sme našli čo najlepšieho kandidáta na tento post. Dávam svoj mandát k dispozícii," hovorí.

"Bojoval som tvrdo za zmeny a za reformy. Ale nemôžem to robiť sám. Som spätý s federáciou a jej záujmami. Chcem sa poďakovať mojim podporovateľom a tým, čo ma sprevádzali na mojej ceste."

Blatter viedol FIFA od roku 1998 - vtedy nahradil Joaa Havelangea. V posledných rokoch však čelil veľkej kritike. Jeho oponenti mu vyčítali rozkvitajúcu sa korupciu.

Veľké pochybnosti sú predovšetkých o voľbách dejísk majstrovstiev sveta 2018 v Rusku a 2022 v Katare. V poslednej afére čelí obvineniam celkovo štrnásť funkcionárov, siedmich zatkli priamo v Zürichu.

Švajčiarska generálna prokuratúra však krátko po oznámení zámeru rezignovať potvrdila, že Blattera v súvislosti s posledným škandálom nevyšetrujú.

blatter_putin.jpg

Veľké pochybnosti boli aj o voľbe dejiska MS 2018 - získalo ich Rusko. FOTO - TASR/AP.

"Bolo to ťažké, ale statočné, odvážne a správne rozhodnutie," uviedol v prvej reakcii na Blatterovo rozhodnutie prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini.

"Tlak bol priveľký. Nikdy by nenašiel pokoj, či už nesie vinu alebo nie," povedal legendárny Nemec Franz Beckenbauer, ktorý Blattera podporoval.

"Dúfam, že futbal sa teraz spamätá. Priepasť vytvorenú Blatterom treba preklenúť," odpovedal britský minister pre kultúru, média a šport Johnn Whittingdale.

Reakcie osobností:

Greg Dyke, šéf anglickej asociácie FA : "Vítame dnešné vyhlásenie a veríme, že je to dobrá správa pre FIFA a pre svetový futbal. Zmena na vrchole FIFA je nevyhnutým prvým krokom pre skutočnú reformu."

Luis Figo, jeden z pôvodných adeptov na kreslo prezidenta FIFA: "Pekný deň pre FIFA i celý svetový futbal. Teraz treba zodpovedne a v pokoji nájsť globálne riešenie na odštartovanie novej éry dynamiky, transparentnosti a demokracie v rámci FIFA."

Vitalij Mutko, ruský minister športu: "Pre futbalovú rodinu je to nečakané rozhodnutie, ale je to jeho rozhodnutie a statočné rozhodnutie, s láskou pre FIFA."

Jerome Champagne, bývalý kandidát na post šéfa FIFA: "Blatter obetoval sám seba za FIFA, za štruktúru, ktorej bol tvorcom a ktorú miloval."

Nathalie Vandystadtová, hovorkyňa Európskej komisie pre šport: "Je to dôležitý krok, ale ešte bude veľa práce. Teraz očakávame dlhý proces zmien potrebný na obnovenie dôvery a nastavenie solídneho systému správy vo FIFA."

Romario, bývalý brazílsky reprezentant a dnes senátor: "Začína sa nová éra vo svetovom futbale."

Ali bin Al-Husejn, Blatterov protikandidát vo voľbe prezidenta FIFA: "Sepp Blatter učinil správny krok. Teraz sa musíme pozerať do budúcnosti. Som k dispozícii všetkým národným asociáciam, ktoré chcú zmenu, vrátane tých, čo sa zmeny doteraz báli."

Thomas Bach, prezident MOV: "Rešpektujeme toto rozhodnutie Seppa Blattera a chápeme ho ako podnet na naštartovanie potrebných reforiem vo svetovom futbale.“

Ruud Gullit, bývalý holandský futbalista, majster Európy 1988: "Koľko špiny má asi Blatter za klobúkom, keď sa rozhodol odstúpiť štyri dni po svojom znovuzvolení?“

David Ginola, bývalý prezidentský kandidát vo FIFA: "Blatter bol fakticky pod veľkým tlakom a nevydržal to. Teraz je čas na prestavbu vo FIFA, futbalový reštart, čo je zo všetkého najdôležitejšie.“

"Myslím si, že je to dobrá správa pre futbal vo svete," reagoval v utorok večer pre agentúru SITA prezident SFZ Ján Kováčik.

"Pán Blatter si zaslúžil odísť dôstojnejšie. Za tých 40 rokov, čo bol v rôznych funkciách v Medzinárodnej futbalovej federácii, urobil aj veľa kvalitnej práce pre svetový futbal. Na druhej strane, ten tlak sa nedal vydržať. Mal proti sebe celú Európu, veď väčšina z krajín Európskej futbalovej únie (UEFA) bola proti jeho pokračovaniu ako prezidenta FIFA," dodal.

Blatter pracuje pre FIFA od roku 1975. Najskôr zodpovedal za rozvojové projekty. Od roku 1981 bol generálnym sekretárom a sedemnásť rokov pravou rukou Havelangea.

Ohlasy médií:

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Nem.): "Prekvapujúce odstúpenie šéfa FIFA Blattera. Pritom len pred pád dňami ho napriek veľkému korupčnému škandálu piaty raz zvolili do úradu.“

Daily Mail (V. Brit.): "Oslobodenie! Blatter senzačne odstupuje uprostred korupčného škandálu po 17 rokoch úradovania v pozícii najsilnejšieho muža svetového futbalu.“

Blick (Švaj.): "Veľký tresk vo FIFA - Blatter to vzdal. Čo bude nasledovať?“

L´Equipe (Fr.): "Hra sa skončila, pán Blatter! Iba minulý piatok ho zvolili a v utorok rezignoval. Mimoriadny kongres FIFA už čoskoro vymenuje jeho nástupcu.“

Marca (Šp.): "Blatterov koniec. Joseph Blatter v tlačovej správe oznámil, že okamžite odstupuje z pozície prezidenta FIFA po korupčnej afére, ktorá v týchto dňoch najviac rezonuje vo svetovom futbale.“

Idnes.cz (ČR): "Blatter nečakane rezignoval na pozíciu šéfa svetového futbalu.“

FIFA.com: "Prezident FIFA položil svoj mandát, o jeho nástupcovi rozhodne mimoriadny kongres. Až do začiatku nových volieb bude ešte vykonávať svoju funkciu.“

O Globo (Braz.): "FIFA bude mať nové vedenie. Blatter opúšťa svoj úrad, ale zostane v ňom, kým nezvolia jeho nástupcu."

Súvisiace články