Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Šéf Bory očakával od Sagana výhru. Skritizoval aj jeho kolegu Ossa

Peter Sagan. (Autor: TASR/Michal Svítok)
SITA|9. aug 2020 o 08:17

Sagan už roky čaká na víťazstvo.

BRATISLAVA. Najdlhšie aj najteplejšie za posledné roky boli preteky Miláno - San Remo a v nezvyčajnom augustovom termíne mali aj pozmenenú trasu.

Tridsaťdva stupňov, 305 km a vynechanie ligúrskeho pobrežia plného dovolenkárov.

Jedna vec však v sobotu popoludní zostala po starom. Peter Sagan ani na desiaty pokus na slávnom podujatí nezvíťazil a po štvrtý raz skončil na štvrtom mieste.

Peter Sagan na Miláno - San Remo 2020: fotogaléria

9.8.2020

Belgičan Wout van Aert, Francúz Julian Alaphilippe a Austrálčan Michael Matthews boli lepší ako slovenský líder tímu Bora-Hansgrohe.

"Skončil som druhý v šprinte po predchádzajúcom útoku Van Aerta a Alaphilippa. Takže nie je dôvod na ľútosť. Myslím si, že som urobil maximum z toho, čo sa dalo urobiť," skonštatoval Peter Sagan po 111. ročníku v San Reme.

Bol to jediný monument Saganovej sezóny

Sagan je z minulosti známy svojim maximalistickým prístupom, neraz sa v cieli nahneval po druhom či štvrtom mieste v záverečnom šprinte.

Teraz zvolil miernejší prístup, hoci roky túži po víťazstve na jednom z najväčších cyklistických monumentov.

Navyše v tejto špecifickej sezóne poznačenej jarnou koronaprestávkou boli preteky Miláno - San Remo jediné spomedzi piatich monumentov, ktoré žilinský rodák absolvoval.

Okolo Flámska a Paríž-Roubaix, kde už v minulosti zvíťazil, tentoraz uvoľnia miesto premiérovému štart na Giro d´Italia (3. - 25. 10.).

A ešte predtým čaká na Sagana tradičný etapový vrchol - Tour de France (29. 8. - 20. 9.), kde si v minulosti rekordne sedemkrát obliekol zelený dres určený pre víťaza bodovacej súťaže.

Ambiciózny Slovák nezachytil rozhodujúci útok francúzskeho obhajcu víťazstva Juliana Alaphilippa na Poggiu pár kilometrov pred cieľom a chlapsky priznal, že na to nemal.

Oss sa unavil v úniku

"Úprimne necítil som, že by som mohol nasledovať útok Alaphilippa na Poggiu. Ak by tam boli ďalší dvaja jazdci, možno by sme ich mohli dostihnúť. Lenže my sme v ďalších 700 m spomalili a to pomohlo dvojici v úniku získať dostatočný náskok," podotkol držiteľ 113 víťazstiev v profipelotóne.

Trojnásobný majster sveta sa pokúsil zodpovedať aj otázky týkajúce sa nečakaného sólového útoku jeho talianskeho domestika Daniela Ossa pri klesaní z Cipressy približne 20 km pred cieľom.

Oss sa v úniku unavil a neskôr už nebol k dispozícii Saganovi, aby mu pomohol odvracať útoky súperov na Pogggiu 5 km pred cieľom.

"Po tvrdej práci na Cipresse mal v závere už len málo energie. S tým sa už nedalo nič robiť," povedal Sagan na adresu Ossa.

Šéf Bory: Sagan sa ocitol bez pomoci

Športový riaditeľ Enrico Poitschke k tomu už kritickejšie podotkol.

"Na Poggiu prišli útoky z viacerých strán a nám tam Daniel Oss chýbal. Dvaja pretekári ušli a Peter sa ocitol bez pomoci v stíhacej skupine. Nemal ho kto potiahnuť," cituje Poitschkeho oficiálny web tímu Bora-Hansgrohe.

Peter Sagan sa od roku 2011 márne pokúša o triumf na najdlhších jednorazových pretekoch v kalendári UCI. Dvakrát bol tesne druhý, až osemkrát skončil v najlepšej desiatke a jeho najhoršie umiestnenie sa spája so 17. miestom práve spred 9 rokov.

Slovák tento rok oslávil tridsiatku a jeho čas na dosiahnutie veľkého triumfu v San Reme sa kráti. Aj preto športový riaditeľ Poitschke trochu sklamane vyhlásil:

"Všetci dali do toho maximum, ale konečné štvrté miesto nie je výsledok, ktorý sme chceli dosiahnuť. Tento rok to malo byť konečne víťazstvo."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články