Slovenský pretekár figuruje na 12. mieste.

1.José Ignacio CornejoČileHonda3:08:40 h
5.Kevin BenavidesArgentínaHonda+5:29 min
6.Joan Barreda BortŠpanielskoHonda+5:47 min
14.Štefan SvitkoSlovenskoSlovnaft Rally Team+12:50 min
52.Erik Vlčák SlovenskoSlovnaft Rally Team+1:35:14 h

BRATISLAVA. Maratónske etapy zaviedli organizátori, aby pripomenuli súčasným účastníkom slávnych pretekov, aké to bolo na Dakare ešte v Afrike.

Kto štartoval, musel byť pripravený na všetko. Každý pretekár musel byť natoľko zručný, aby si vedel všetko sám opraviť.

V súčasnosti majú elitní pretekári so sebou veľkú podporu. V cieli im motorku či auto opraví tím mechanikov. Niektorí nemusia nič robiť.

Teda s výnimkou maratónskych etáp. V nich je cudzia pomoc zakázaná a každý pretekár je odkázaný na seba.

V nedeľu si tak musel aj Štefan Svitko sám poradiť s prípravou motorky na pondelkovú ôsmu etapu.

Kým slovenský pretekár veľa práce nemal, napríklad Toby Price mal po nedeľňajšej etapy prasknutú zadnú pneumatiku.

Nemohol ju vymeniť za novú a nemal po ruke ani mechanikov.

„Snažili sme sa dať to dokopy, ako to len šlo, tak aby sa dovnútra nedostala žiadna nečistota a aby to držalo pokope,“ opisoval.

Pneumatiku doslova pospájal tvrdou páskou. „Snáď to vydrží a moje nádeje sa neskončia,“ vravel Price na twitteri.

Pneumatika 700-kilometrovú etapu (meraný úsek 375 km) nielen vydržala, ale Austrálčan si udržal druhú priečku v celkovom poradí.

Za dva dni prešli na rovnakých pneumatikách pretekári približne 1400 kilometrov.

„Bol to pre mňa náročný deň. Včera som mal pád a cítil som jeho následky. Bolela ma hlava a udrel som si aj čeľusť. Trochu to opuchlo, ale nie je to také zlé. Ničo som si nezlomil. Bude to fajn. Som rád, že som v cieli,“ hovoril pre Dakar.com Price.

Bol prekvapený, že zlepená pneumatika zvládla náročný deň. "Rozhodne som nečakal, že zvládnem na nej prejsť až do cieľa," dodal.

Štefan Svitko vybojoval 14. miesto, celkovo poskočil na 12. pozíciu. Posunul sa však vďaka odstúpeniu Xaviera de Soultraita, ktorého musel po páde previezť do nemocnice vrtuľník. Ten bol priebežne na štvrtej pozícii.

Svitko v celkovom poradí stráca 47 minút na vedúcu priečku Čiľana Josého Ignacia Corneja. Na umiestnenie v prvej desiatke stráca iba (deväť ) 14 minút.

Svitko mal ešte v nedeľu pád, no cítil sa dobre.

"Nič vážne sa nestalo a nie som ani unaveny," vravel pre redbull.sk.

Pondelková etapa bola podľa neho opäť rýchla a záver bol náročný na navigovanie, ale Svitko etapou prešiel bez zaváhania.

"Súperi idú veľmi rýchlo. Hoci organizátori vraveli, že Dakar spomalia, tak sa mi nezdá, že by sa jazdilo pomalšie ako vlani. Ale je to Dakar, musí to byť aj nebezpečné," dodal Svitko pre redbull.sk.

Erik Vlčák obsadil v pondelok 52. miesto s mankom viac než jeden a pol hodiny.

Na Dakare pokračujú už iba dvaja slovenskí motocykloví pretekári, Martin Benko (KTM) so zranenou nohou už do 8. etapy nenastúpil.

Medzi automobilmi stále vedie Stéphane Peterhansel. Francúza stále stíha Katarčan Al-Attiyah, ktorý vyhral pondelkovú etapu.

Na Peterhansela stráca päť minút, tretí je s výraznejšou stratou Španiel Carlos Sainz.

3.Carlos SainzŠpanielskoMini+38:55 min

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Svitko: Súperi idú veľmi rýchlo. Price neveril, že príde do cieľa