Pozabudnutí na drafte 1990: Tyčka góóóól!

Oh My Hockey|3. aug 2021 o 17:56

Vstupný draft NHL. Udalosť sledovaná naprieč celým svetom. Rozborov bolo mnoho, a to z rôznych uhlov. Ja osobne mám veľmi rád príbehy podceňovaných, ktorí si svoju cestu na vrchol museli odmakať. Tým nechcem povedať, že to majú draftovaní hráči v prvom či druhom kole jednoduchšie, to vôbec. Avšak určite si ich tímy cenia zo začiatku ich kariér o čosi viac. Všetci si dávajú na výberoch v prvom či druhom kole dosť záležať a nikto nechce pripustiť, že sa v týchto voľbách pomýlil. Avšak tak, ako musí byť niekto prvý, musí byť niekto aj posledný.

Na druhej strane sa aj v štvrtom, piatom či šiestom kole draftu rok čo rok objavujú veľkí hráči, z ktorých sa mnohí dokonca stali legendami. A to je presne to, čo ma fascinuje a čo sa vám v nasledujúcich článkoch budem snažiť priblížiť. A keďže najlepších zo „zabudnutých na drafte“ som vám už predstavil v overtimoch našich Young Guns podcastov, poďme sa pozrieť na tých, ktorí na drafte boli „pozabudnutí“. Kritérium som si stanovil len jedno – pozerať sa budem na hráčov od výberu číslo 100. V každom článku vymenujem zopár najlepších z „pozabudnutých na drafte“, začneme rokom 1990.

Draft 1990

Draft v roku 1990 sa uskutočnil 16. júna v kanadskom meste Vancouver. Všeobecne môžeme považovať tento draft za veľmi silný, veď 21 zo 42 hráčov draftovaných v prvom a druhom kole dosiahlo hranicu minimálne 500 odohratých zápasov v NHL. Draftovou jednotkou sa stal Owen Nolan, legendárny kanadský útočník. Ďalšie zaujímavé mená v prvých kolách boli Petr Nedvěd, Keith Primeau, Keith Tkachuk , Doug Weight, Vjačeslav Kozlov, Mike Ricci či Bryan Smolinski.

Nad všetkými ale absolútne vyčnievajú dve mená. Jaromír Jágr a brankár Martin Brodeur. Ak by som mal niečo špeciálne napísať k týmto dvom superhviezdam, všetko by bolo označené nejakým superlatívom. A vôbec, príbehy týchto dvoch legiend sú každému fanúšikovi hokeja veľmi známe. Len pre zaujímavosť, potrebovali by ste 8 rúk, aby ste dokázali spočítať individuálne a tímové trofeje, ktoré títo dvaja fenoméni svojej doby dohromady získali. A to hovorí za všetko.

Poďme sa však pozrieť na dvojicu najlepších z pozabudnutých a trochu si priblížiť ich príbehy.

Robert Lang - 7. kolo, 133. miesto, Los Angeles Kings

22.2.1998. Schválne, čo vám napadne, keď si prečítate tento dátum?

Ak náhodou nič, tak vám pomôžem. Presne v tento deň, odhadom okolo ôsmej hodiny rannej nášho času, sa česká hokejová reprezentácia stala víťazom hokejového turnaja storočia, ako bola olympiáda v Nagane označovaná. Hrali na ňom konečne tie najväčšie hviezdy, a keď som si prechádzal súpisky Kanady, Ruska, USA či Česka... uf. Čo meno, to legenda. A áno, tento turnaj vyhrali reprezentanti Českej republiky čím sa nezmazateľne zapísali do histórie.

Róbert Lang bol toho veľkou súčasťou. V útočnej lajne so svojimi spolužiakmi zo školy, Martinom Ručinským a Róbertom Reichelom, vytvorili fungujúci útok. Aj ich štvrtý spolužiak, Jiří Šlégr, bol súčasťou tohto tímu. Po olympiáde sa Lang konečne presadil a napevno usadil aj v NHL. Dovtedy sa potuloval po treťom či štvrtom útoku Los Angeles, sezónu 1996/97 dokonca odohral v drese Sparty a získal český titul.

Nagano zmenilo pohľad na českých hokejistov. Mnohí sa dočkali miliónových zmlúv, no najmä dostali možnosť a priestor hrať. A to bolo v konečnom dôsledku ešte dôležitejšie. Róbert Lang Stanley Cup nikdy nevyhral. Úspechov však zažil mnoho. Väčšinu na reprezentačnej úrovni.

Medzi samotným presunom z Európy do NHL mu pomohla olympiáda v Albertville 1992. Bol druhý v bodovaní na celom turnaji a naša vtedy ešte spoločná krajina získala bronz. V tom istom roku na MS z toho bol taktiež bronz, v roku 1996, už v drese samostatného Česka, sa mu na krku jagala zlatá medaila. V tieni Nagana mierne zostáva olympiáda v Turíne, kde Česká republika získala bronzovú medailu a, samozrejme, Róbert Lang toho bol súčasťou.

Ak by som mal v jednoduchosti opísať Róberta Langa, okamžite mi napadlo, že dozrel ako víno. Veľmi dobré víno!

 • Pozícia: Útočník
 • Národnosť: Česká
 • Štatistiky v NHL: 989 zápasov, 703 (261+442) bodov
 • Kluby v NHL: Los Angeles Kings, Boston Bruins, Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, Detroit Red Wings, Chicago Blackhawks, Montreal Canadiens, Phoenix Coyotes
 • Draftovaný v roku 1990 zo 133. pozície
Zdroj obrázku: Sean Russell – https://www.flickr.com/photos/chuckypurdue/98303752/

Peter Bondra - 8. kolo, 156. miesto, Washington Capitals

„Stavajte mu sochu na Slovensku, stavajte sochu Petrovi Bondrovi..“

Áno, viem. Skoro všetci slovenskí fanúšikovia určite poznajú iné slová, ktorými bol opísaný zlatý gól, tie z televízie. Dokonca si dovolím tvrdiť, že by väčšine z vás stačila dvojslovná nápoveď a vedeli by ste dokončiť vetu, a znova precítiť tú emóciu. Vyššie spomenutý citát je prepis vtedajšieho rozhlasového vysielania a mne osobne komentár Mateja Hajka spôsobuje aj po rokoch zimomriavky.

Úvodom som však preskočil takmer celú kariéru niekdajšieho ostrostrelca Petra Bondru. Pred draftom stihol odohrať 4 plné sezóny v československej federálnej lige, s Košicami sa tešil aj z titulu, aby ho (až) ako 22-ročného draftoval Washington zo 156 miesta. Ako sám tvrdí: „Ja vlastne ani neviem, čo som vtedy podpisoval. Nevedel som, či tá zmluva je pre mňa výhodná či nie. Len som to skrátka chcel skúsiť. A potom som sa už nemienil vzdať.“

Jeho kariéra bola skutočne o nezlomnosti. V deväťdesiatych rokoch patril medzi najlepších strelcov sveta, veď dvakrát získal Maurice Richard Trophy za prvenstvo v počte gólov. Ak by nebolo Alexandra Ovečkina, držal by dokonca aj dnes množstvo rekordov v organizácii Washingtonu. Napriek tomu, že v drese Capitals strávil 14 sezón, a vcelku pravidelne postupoval s tímom aj do play-off, z toho iba raz bol výraznejší úspech. Finále Stanley Cupu v sezóne 1997/98 však skončilo v najkratšom možnom čase, Detroit rozobral Washington 4:0 na zápasy a sen o najslávnejšom hokejovom pohári sa mu rozplynul.

Zaznamenal viacero míľnikov. Ako prvý Slovák zaznamenal v jednom zápase 5 gólov, stalo sa tak 5.2.1994 v zápase proti Tampe Bay. Na sklonku svojej kariéry prekonal aj bájnu 500-gólovú hranicu, v počte gólov ho neskôr prekonala iná slovenská legenda, Marián Hossa. A ako opísať jeho štýl hry, resp. štýl a spôsob strieľania gólov? Nuž, boli dva. Prvý bol príklep od modrej v presilovke. Druhý? Spomeňte si na zlatý gól. Ten dokonale charakterizuje druhý štýl. Z pozície pravého či ľavého krídla, v nízkom postoji, v obrovskej rýchlosti a k tomu presná strela kdekoľvek kde nechal brankár maličké miesto.

Peter Bondra, ktorý sa, mimochodom, narodil na Ukrajine, kam odišiel jeho otec za prácou a kde sa spoznal s jeho mamou, bol rodený strelec. Taký, akých sa vo svete nerodí veľa. Do vienka dostal obrovský dar, nezlomnosť. V NHL, medzi tými najlepšími hráčmi sveta, v strieľaní gólov vynikal. A to aj napriek tomu, že to len chcel skúsiť a na cestu do zámoria si zobral len toľko peňazí, aby si vedel kúpiť letenku späť na Slovensko. Nebolo treba.

Ps: Tá dvojslovná nápoveda z úvodu je „Tyčka góóól!“

 • Pozícia: Útočník
 • Národnosť: Slovenská
 • Štatistiky v NHL: 1081 zápasov, 892 (503+389) bodov
 • Kluby v NHL: Washington Capitals, Ottawa Senators, Atlanta Thrashers, Chicago Blackhawks
 • Draftovaný v roku 1990 zo 156. pozície
 • 2x Maurice Richard Trophy
Zdroj obrázku: NHL.com

Ďalší pozabudnutí na drafte

Po úvodnej stovke draftu 1990 už v NHL okrem dvoch menovaných a popísaných nikto nespravil ohromne veľkú kariéru. Neznamená to ale, že by sa tam neukázali ďalší vynikajúci hráči. Vybral som štyroch, ktorých v krátkosti číselne priblížim.

ROMAN TUREK

 • Pozícia: Brankár
 • Národnosť: Česká
 • Štatistiky v NHL: 328 zápasov, 159 výher, 2,31 GAA, 90,7 SV%
 • Kluby v NHL: Dallas Stars, St. Louis Blues, Calgary Flames
 • Draftovaný v roku 1990 zo 113. pozície (North Stars)
 • 2x Jennings Trophy

CRAIG CONROY

 • Pozícia: Útočník
 • Národnosť: USA
 • Štatistiky v NHL: 1009 zápasov, 542 (182+360) bodov
 • Kluby v NHL: Montreal Canadiens, St. Louis Blues, Calgary Flames, Los Angeles Kings
 • Draftovaný v roku 1990 zo 123. pozície (Canadiens)

ANDREJ KOVALENKO

 • Pozícia: Útočník
 • Národnosť: Ruská
 • Štatistiky v NHL: 620 zápasov, 379 (173+206) bodov
 • Kluby v NHL: Quebec Nordiques, Colorado Avalanche, Montreal Canadiens, Edmonton Oilers, Philadelphia Flyers, Carolina Hurricanes, Boston Bruins
 • Draftovaný v roku 1990 zo 148. pozície (Nordiques)

JAROSLAV MODRÝ

 • Pozícia: Obranca
 • Národnosť: Česká
 • Štatistiky v NHL: 725 zápasov, 250 (49+201) bodov
 • Kluby v NHL: New Jersey Devils, Ottawa Senators, Los Angeles Kings, Atlanta Thrashers, Dallas Stars, Philadelphia Flyers
 • Draftovaný v roku 1990 zo 179. pozície (Devils)

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: