Sagan mu pomohol dosiahnuť TOP 10 na Tour. Český cyklista mení dres

Roman Kreuziger (vľavo) s Petrom Saganom. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela, TASR|18. nov 2020 o 12:20

Roman Kreuziger bude jazdiť za ruský tím.

BRATISLAVA. Český cyklista Roman Kreuziger bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť v druhodivíznom tíme Gazprom RusVelo.

Rozhodol sa tak ukončiť čakanie na to, či sa majiteľovi jeho súčasného tímu NTT podarí zohnať nového sponzora a prijal ponuku ruského zoskupenia.

Zmluvu podpísal na jeden rok.

"Je to nová výzva, nový tím. Máme za sebou veľmi zvláštny rok pre všetkých. Nevyšiel mi, ako by som si želal, ale chcem sa reštartovať. Z nového tímu cítim, že tam je energia," cituje Kreuzigera portál iDnes.cz.

Rodák z Moravskej Třebovej bude premiérovo súťažiť za iný než prvodivízny tím. V minulosti pôsobil v zoskupeniach Liquigas, Astana, Tinkoff-Saxo, Mitchelton-Scott a Dimension Data/NTT.

Na konte má pätnásť profesionálnych víťazstiev.

Ovládol etapu na Giro d'Italia, klasiku Amstel Gold Race, celkové poradie na pretekoch Okolo Švajčiarska (2008) či pred štyrmi rokmi národný šampionát.

Sagan mu pomáhal, šliapal ako zviera

Tridsaťštyriročný český cyklista pôsobil tri sezóny v jednom tíme aj so slovenským fenoménom Petrom Saganom.

Rok 2010 spolu strávili v tíme Liquigas - Doimo a počas sezón 2015 a 2016 boli súčasťou tímu Tinkoff-Saxo, respektíve Tinkoff.

V roku 2016 bol Kreuziger dva dni pred koncom Tour de France v celkovom poradí na 12. priečke. Na elitnú desiatku strácal dve minúty.

Zmazať takúto stratu nie je jednoduché. Kreuziger sa však nevzdával a chcel ešte zabojovať o lepší výsledok.

V poslednej horskej etape mu k tomu pomohol práve istý víťaz bodovacej súťaže Peter Sagan, keď v úvode etapy dlho ťahal únik.

"Prvých 80 kilometrov odviedol neuveriteľnú prácu. Na Col de la Colombiere išiel také tempo, že som skoro vypadol zo skupiny. Šliapal ako zviera.

Prosto vybehol na čelo skupiny a stále išiel vysoké tempo. Patrí mu veľká vďaka," opisoval Kreuziger pomoc tímového kolegu pre iDnes.

V zábere od 1:04 min Sagan pracuje na čele úniku.

V celkovom hodnotení sa Čech posunul nakoniec na 10. miesto, hoci na siedmu priečku mu chýbalo len trinásť sekúnd.

"Od Petra nikto nič nechcel. On je tímový hráč a keď môže, vždy pomôže. Bolo to vidieť už v minulých etapách, v ktorých pomáhal aj Rafalovi Majkovi a dnes aj mne. Mať Petra v tíme je vždy výhoda," dodal Kreuziger.

Celkovo na podujatiach Grand Tour skončil päťkrát v TOP 10. Jeho najlepšími výsledkami sú piate miesta z Giro d'Italia 2011 a Tour de France 2013.

Bez zmluvy je viacero elitných cyklistov

Kým Kreuziger vyriešil svoju najbližšiu cyklistickú budúcnosť, bez zmluvy na nasledujúcu sezónu stále zostáva veľká skupina cyklistov a medzi nimi sú aj osobnosti.

Spomenúť možno najmä trio tímu Ineos Grenadiers - víťaza štyroch etáp na tohtoročnom Gire a majstra sveta v časovke Filippa Gannu, šampióna talianskej Grand Tour Taa Geoghegana Harta či poľského klasikára Michala Kwiatkowského.

Michal Kwiatkowski pamätne víťazi v etape na Tour de France 2020. (Autor: TASR/AP)

Kazašská Astana doposiaľ nepredĺžila kontrakty s Alexejom Lucenkom a výborným vrchárom Miguelom Ángelom Lópezom.

Bez kontraktu je aj šprintér Mark Cavendish, ktorému hrozí koniec kariéry. Hoci sa sám vyjadril, že by ešte rád jazdil.

Dokonca sa tímu Deceuninck ponúkol, že je ochotný jazdiť bez nároku na honorár.

Vo veľmi zlej situácii je aj víťaz Vuelty z roku 2015 Fabio Aru. Hoci má 30 rokov, o jeho služby nemá záujem žiadny tím a hrozí mu, že v cyklistike skončí.

Nachádzate sa tu: