Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Súboj pohlaví. Ako legenda ponížila namysleného šampióna

Na slávny súboj Kingovej s Riggsom boli zvedavé tisícky ľudí na štadióne a milióny pri televíznych obrazovkách. (Autor: SITA/AP)
Prémiový obsah
Zoran Boškovič|2. dec 2017 o 00:00

Zápas, v ktorom nešlo ani tak o výsledok. Skôr o to, čo výsledok znamenal.

BRATISLAVA. Sympatická babička v červenom kostýme a okuliaroch s rámom rovnakej farby pôsobí uvoľnene. Žartuje, rozosmieva divákov i hostiteľa talkšou.

Podivuhodná história športu

V tomto seriáli prinášame články zamerané na zaujímavé historické príbehy zo všetkých športových odvetví.

Spomína na tenis v dvadsiatom storočí. Šport, ktorému sa dnes s istou dávkou nostalgie hovorí biely, vtedy takým skutočne bol. "Všetci mali biele ponožky, tričká, topánky. Všetci boli bieli. Kde boli ostatní ľudia?" položila si otázku babička.

Slávna športovkyňa, feministka, bojovníčka za práva žien a legenda svetového tenisu, dnes už 74-ročná Billie Jean Kingová, si tiež zaspomínala na zápas, ktorý nebol súťažný, no bol jedným z tých, ktoré azda najviac definovali jej kariéru.

Paradoxne, nešlo v ňom ani tak o výsledok. Ale skôr o to, čo ten výsledok znamenal.

Masaker na Deň matiek

Bobby Riggs bol svojho času považovaný za najlepšieho tenistu na svete. V roku 1939 na Wimbledone vyhral dvojhru, štvorhru aj zmiešanú štvorhru.

V tom istom roku bol i svetovou jednotkou. V kariére vyhral 99 titulov. Neskôr, už v tenisovom dôchodku, sa chcel dostať opäť do pozornosti. Potreboval peniaze, mal vraj problémy s gamblingom.

V roku 1973 preto vyhlásil, že by stále porazil ktorúkoľvek z najlepších tenistiek sveta. Vtedajšia svetová jednotka Margaret Courtová výzvu prijala. Za zápas dostala 10-tisíc dolárov.

Riggs, ktorý na zápas tvrdo trénoval, využil proti Courtovej voleje, loby či skrátené údery, menil rytmus hry. Súperku si prečítal a bez problémov ju zdolal 6:2, 6:1.

Zápas vošiel do histórie ako "Masaker na Deň matiek", keďže sa hralo 13. mája. Výsledok sa objavil na titulných stranách svetových médií vrátane rešpektovaného Sports Illustrated.

"Neočakávala som, že to bude tak mixovať. My dievčatá tak nehráme," povedala Courtová neskôr podľa portálu History.

Riggsovi sa však málilo.

Žena patrí do spálne a kuchyne

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články