Plzeň ťaží zo slovenskej partie, rozpočet má menší ako Slovan

Marián Čišovský sa teší z víťazstva (vľavo hore).
Marián Čišovský sa teší z víťazstva (vľavo hore). (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|22. feb 2013 o 08:36

Stopér Marián Čišovský čelil počas dvoch rokov v Plzni už viacerým esám svetového futbalu.

PLZEŇ. „Urobil som najlepší krok v živote. Som tu absolútne spokojný až nadšený. Našiel som partiu, kde sa aj prehry riešia s nadhľadom,“ označil svoj vlaňajší prestup do Plzne Marián Čišovský.

Štýlom hry je skôr elegantný stopér. Ako šéf obrany sa nerozpakuje aj útočiť. V rôznych ligách dal už takmer päťdesiat gólov. Na obrancu slušná bilancia.

„Staviame na ňom defenzívu. Je hravý, konštruktívny, ale pre nás veľmi dôležitý,“ opísal Čišovského tréner Plzne Pavel Vrba.

Čišovský čelí európskym esám

V meste legendárneho piva prežíva Slovák najlepšie obdobie v kariére. Vlani v Lige majstrov bránil najnebezpečnejších hráčov sveta: Messiho, Iniestu či Ibrahimoviča. Túto sezónu čelí v Kristových rokoch ďalším európskym esám. V Európskej lige. A nad očakávania úspešne.

„Zoberte ho do národného tímu, Slováci,“ vtipkovali zámerne pred slovenskými novinármi predstavitelia Plzne.

Čišovský mal po celý čas pyšne ruky vo vreckách. Zo šatne Doosan Arény v Plzni vychádzal ako posledný.

Užíval si jeden z najväčších úspechov svojej kariéry. Jeho tím vyradil v šestnásťfinále Európskej ligy druhý tím Serie A. Plzeň zahanbila oveľa bohatší Neapol vonku (3:0) i doma (2:0).

Na ihrisku pôsobil Čišovský isto, suverénne. Rutinérsky. Obrane šéfoval brilantne a ubránil jedného z najobávanejších hrotových útočníkov sveta. Edison Cavani, najlepší strelec Európskej ligy i Serie A, odohral v dvojzápase proti Plzni tri polčasy. Gól nedal. Pôsobil zúfalo a čertil sa.

„Udržali sme tím, ktorý hrá neskutočne útočne a má hráčov svetovej kvality. A nedostali sme gól. Je to skvelá vizitka celého mužstva,“ dodal Čišovský.

Hráči Neapola skôr vystrašili Plzeň pred zápasom – pri sledovaní videa.

„Videli sme ich v šiestich zápasoch a naháňalo nám to strach. V Neapole svoju útočnú silu potvrdili, v Plzni už príliš nie,“ tvrdil Čišovský, ktorý dirigoval obranu pred ďalším Slovákom – brankárom Matúšom Kozáčikom. I ten patril k najväčším oporám Plzne. „Bol fantastický,“ opisoval Vrba.

Najchudobnejší tím v súťaži

Plzeň je s rozpočtom štyri milióny eur ročne (Slovan Bratislava má zhruba o milión viac) najchudobnejším tímom v súťaži.

„Vyrastali sme v česko-slovenských podmienkach. Nemôžeme sa individuálne rovnať Messimu, či Cavanimu. Podstatou je, že kolektívny duch je v Plzni strašne silný,“ vysvetľuje Marek Bakoš.

Práve slovenský útočník je v novej ére Plzne najúspešnejším strelcom klubu v európskych súťažiach. Počas dvoch sezón dal celkovo dvanásť gólov. Druhý je tiež Slovák Michal Ďuriš – s ôsmimi gólmi.

V osemfinále preverí Plzeň siedmeho marca Fenerbahce Istanbul v kádri s ďalším Slovákom – Miroslavom Stochom.

„Podľa mňa sú Turci väčšími favoritmi ako my. Neapol má síce kvalitnejší tím, ale Fenerbahce si dá na nás už väčší pozor,“ uzavrel Čišovský.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Európska liga»Plzeň ťaží zo slovenskej partie, rozpočet má menší ako Slovan