Zaradila sa za Phelpsa. Ledecká prekonala historický rekord v počte titulov

Katie Ledecká (v strede) získala svoju 18. zlatú medailu z MS.
Katie Ledecká (v strede) získala svoju 18. zlatú medailu z MS. (Autor: TASR/AP)
SITA|23. jún 2022 o 09:37

Američanka má celkovo 21 medailí z MS.

BUDAPEŠŤ. Americká plavkyňa Katie Ledecká získala v stredu na majstrovstvách sveta v plaveckých športoch v Budapešti svoju 18. zlatú medailu v kariére, keď triumfovala v ženskej štafete na 4x200 m voľným spôsobom.

Celkovo má na konte už 21 cenných kovov zo svetových šampionátov, o dva viac ako predošlá rekordérka Natalie Coughlinová.

Ledeckej krajan Caeleb Dressel zo zdravotných dôvodov definitívne ukončil svoje účinkovanie na šampionáte, stihol na ňom získať dve zlaté medaily.

"Je to úžasné, som hrdá na naše družstvo. Na pódiu som si uvedomila, že už dlhšie sme si spolu nezaspievali národnú hymnu. Užili sme si veľa zábavy a boli sme aj rýchle," povedala Ledecká po štafetovom úspechu spolu s Claire Weinsteinovou, Leah Smithovou a Bellou Simsovou.

Američanky ovládli túto disciplínu na ôsmich z ostatných desiatich svetových šampionátoch.

Dvadsaťpäťročná Ledecká uspela na podujatí v metropole Maďarska aj v pretekoch na 400 m a 1500 m voľným spôsobom, vo štvrtok sa predstaví aj v rozplavbách na 800 m.

S 18. zlatou medailou z MS sa vyrovnala krajanovi Ryanovi Lochtemu na druhom mieste historického poradia, rekordérom je Michael Phelps s 26 majstrovskými titulmi.

Rovnako 25-ročný Dressel sa v utorok odhlásil zo semifinále na 100 m voľným spôsobom, na programe mal ešte 50 m voľným spôsobom a 100 m motýlik.

Sedemnásobný olympijský víťaz stihol pred odstúpením z MS v Budapešti triumfovať na 50 m motýlik a v mužskej štafete na 4x100 m voľným spôsobom.

"Nie je zdravotne v poriadku, aby mohol súťažiť. Musel sme urobiť toto rozhodnutie rýchlo po konzultácii s lekármi a trénermi, lebo ho ešte čakali ďalšie súťaže.

Je však správne s ohľadom na jeho dlhodobé zdravie, naším cieľom je najmä zdravie športovcov. Caeleb tvrdo drel a vždy je ťažké, keď prídete na nejaký šampionát, ale nemôžete súťažiť. Berieme to deň po dni. Máme tu skvelý tím a tešíme sa na ďalšie dni," vysvetlila situáciu vedúca americkej výpravy Lindsay Mintenko.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Vodné športy»Zaradila sa za Phelpsa. Ledecká prekonala historický rekord v počte titulov