Petra Vlhová s veľkým krištáľovým glóbusom. (Autor: REUTERS)
Juraj Berzedi|21. mar 2021 o 21:10

Bolo to ako na hojdačke, priznala Slovenka.

BRATISLAVA. Stanovili si cieľ a splnili ho. Bez kompromisov a kalkulácii. Petra Vlhová získala veľký glóbus, čím sa zapísala do histórie alpského lyžovania.

V sezóne odjazdila ako jediná lyžiarka všetkých 31 pretekov vo Svetovom pohári. V súčasnosti je to v lyžiarskom svete čosi nevídané.

Krátke lyže striedala s dlhými. Kým jej súperky oddychovali, Slovenka súťažila či trénovala.

Stálo ju to veľa fyzických i psychických síl. Ale vydržala.

„Sezóna bola ako na hojdačke. V jej strede som nelyžovala, ako som chcela, vtedy to bolo náročné. Bolo tam veľa vonkajšieho i vnútorného tlaku. Vždy chcem, aby som bola perfektná,“ priznala Vlhová v rozhovore Medzinárodnú lyžiarsku federáciu.

V analýze priblížime, aká bola jej cesta za veľkým glóbusom.

Vydrž, najbližšie dva roky sú kľúčové

Slovenská lyžiarka mala najlepší vstup do sezóny v živote. V úvodnom obrovskom slalome v rakúskom Söldene sa z desiateho miesta po prvom kole posunula najrýchlejšou druhou jazdou až na pódium.

Skončila tretia. Je to najlepší výsledok, aký počas kariéry v Söldene dosiahla.

„Za druhú jazdu ma pochválil aj tréner Livio Magoni. Hoci povedal, že som išla dobre osem alebo deväť bránok,“ priznala Vlhová.

Dovtedy bolo jej maximom v tomto rakúskom stredisku ôsme miesto spred štyroch rokov, vlani skončila až štrnásta. Aj preto jej vydarený výsledok zdvihol sebavedomie.

Po mesiaci pokračovala v slalomoch v Levi. V oboch zvíťazila a dostala sa na čelo priebežného poradia vo Svetovom pohári. Podľa Vlhovej otca za tým bola poriadna drina.

V lete som bol často za ňou a tréningy boli brutálne. Niekedy toho už mala dosť. Tak som jej hovoril: Peťa, vydrž, najbližšie dva roky sú kľúčové,“ naznačil pre Sportnet Igor Vlha.

Tvrdil, že napredovanie jeho dcéry má svoju postupnosť. A po perfektnom úvode sezóny sa musí stále držať pri zemi. „Treba ostať pokorný, tvrdo pracovať a počúvať Magoniho.“

Vlhová zažívala novú situáciu

Nasledovala jedna z kľúčových disciplín - paralelný obrovský slalom. Vlhová viackrát naznačila, že ju príliš neobľubuje. „Trochu sa v nej trápim,“ naznačila.

V rakúskom Lechu ukázala v disciplíne, kde vedľa seba bojujú dve pretekárky, svoju víťaznú mentalitu. A tiež to, že sa nikdy nevzdáva.

Vo vyraďovacích jazdách na súperky často strácala. Iné lyžiarky by to už zabalili, ale nie Vlhová. Niektoré víťazstvá dosahovala až v záverečnom finiši.

Napokon zdolala všetky súperky. Pred druhou Švajčiarkou Michelle Gisinovou, ktorá tieto preteky vynechala, mala vo Svetovom pohári náskok 185 bodov.

Petra Vlhová. (Autor: TASR/AP)

Po treťom mieste v obrovskom slalome v Courcheveli nebola Slovenka úplne spokojná, keďže po prvom kole bola najrýchlejšia.

Stala sa však prvou zjazdárkou v ére súčasného bodovania, ktorá po piatich pretekoch získala viac ako 400 bodov. Mala ich 420.

O deň neskôr prišla v rovnakej disciplíne v Courcheveli prvá komplikácia. Vlhová nedokončila prvé kolo. A prvýkrát začala rozprávať o novej situácii.

„Minulý rok som bola tá druhá, ktorá sa doťahovala na Mikaelu (Shiffrinovú - pozn. red.). Teraz som tá, na ktorú sa doťahujú ostatné,“ vravela Vlhová pre RTVS.

Nerobila chyby, len bola pomalá

Hneď o štyri dni sa prvýkrát v sezóne predstavila v rýchlostných disciplínach. Na zjazdovke vo Val d'Isére mala premiéru. V zjazdoch skončila na 26. a 33. mieste.

„Nie som s tým spokojná, ale sama neviem, kde sa čo stalo. Výrazná chyba tam nebola, len som jednoducho pomalá,“ povzdychla si Liptáčka.

Možno vtedy ani sama nečakala, že v super-G si náladu výrazne zlepší. Po odvážnej jazde skončila na výbornom šiestom mieste.

„Musela som veľmi bojovať najmä z mentálnej stránky, lebo po tých zjazdoch som sa necítila úplne najlepšie. Dala som do toho všetko a som spokojná,“ usmiala sa.

Po Vianociach ju čakali technické disciplíny v Semmeringu. Po úvodnom kole obrovského slalomu bola najrýchlejšia. Pre silný vietor však druhé kolo zrušili.

Na ďalší deň prišlo nečakané zakopnutie v slalome. Zo šiestich pretekov v najtočivejšej disciplíne vyhrala Vlhová v roku 2020 až päť. V tom šiestom v Semmeringu skončila štvrtá.

„Sneh je veľmi agresívny. Stačí trochu hodiť lyže a hneď stratíte desatinu. Nešla som čisto a ani som neriskovala,“ hodnotila Vlhová.

Slovenka nebola v komfortnej zóne

Nasledoval brutálny január, v ktorom odjazdila až jedenásť pretekov. Začala slalomovým víťazstvom v Záhrebe. Na rozbitej trati medzi bránkami niekedy až lietala. Išla na hrane.

„Druhé kolo bolo riadne rodeo,“ načrtla tretia Gisinová, ktorá bola vtedy najväčšou Vlhovej súperkou o veľký glóbus.

Slovenka bola deň pred pretekmi v neistote. Psychické šrámy na nej zanechalo najmä štvrté miesto z predošlého slalomu v Semmeringu.

„Cítila som sa hrozne. Aj iní ľudia videli, že nie som vo svojej komfortnej zóne. Pomohla mi moja mentálna koučka,“ prezradila Vlhová.

Pred rýchlostnými disciplínami v St. Antone bola už uvoľnenejšia. S dvanástym miestom v zjazde bola spokojná. A čakalo sa, že v super-G môže byť ešte vyššie.

So štartovým číslom dva však urobila viacero chýb. V jednom momente sa len s ťažkosťami dostala späť do línie.

„Zľakla som sa a odvtedy som to už nebola ja. Viezlo sa to so mnou až do cieľa,“ priznala Vlhová.

Vlhová: Nie som to ja. Bojujem

Náladu si chcela napraviť o dva dni neskôr v slalome vo Flachau. Minulé dve sezóny v rakúskom stredisku vždy zvíťazila. Tentoraz skončila štvrtá.

Slovenka hľadala dôvody neúspechu v agresívnom snehu, v ktorom mala na lyžiach pocit akoby brzdila. Možno sa začal na nej prejavovať aj náročný program.

Veď v priebehu štyroch dní absolvovala až troje preteky. Kým Mikaela Shiffrinová a Katharina Liensbergerová sa sústredili len na technické disciplíny.

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová. (Autor: TASR/AP)

„Petra nie je typ, ktorý by hľadal výhovorky. Určite je unavená, ale jej cieľom je bojovať o veľký glóbus. Vedela, že to bude náročná sezóna,“ tvrdila Veronika Velez-Zuzulová.

Nasledovali dva obrovské slalomy v Kranjskej Gore. Tréner Magoni dokonca hovoril, že ak jeho zverenka potvrdí formu z tréningov, bude najlepšia.

„Konkurovať jej môže maximálne Marta Bassinová,“ vyhlásil Magoni pre RTVS. 

V Kranjskej Gore sa však Slovenka na zľadovatenej trati trápila. Štvrté miesto v prvých pretekoch ešte brala, ale desiata pozícia o deň neskôr už bola sklamaním.

„Chýba mi môj dobrý pocit a istota v jazde. Nešla som tak, akoby som mala ísť. Nie som to ja. Bojujem,“ povzdychla si Vlhová.

Petra išla tak, ako Livio povedal

Niektorí ľudia jej horšie výsledky pripisovali únave či extrémnemu programu. Vlhovej brat Boris však všetky špekulácie rezolútne odmietal.

„Peťa sa cíti výborne, netreba za tým hľadať žiadnu únavu. Takto sme si to naplánovali a nikto nerieši, čo teraz. Ide sa ďalej a hotovo,“ uviedol Vlha.

V ďalších dvoch zjazdoch v Crans Montane sa jeho slová potvrdili. Vlhová štvrtým a siedmym miestom predviedla, že rýchlosť jej pristane.

Petra išla tak, ako Livio povedal, ale nepôsobili tam sily, s ktorými kalkuloval.


Matej Gemza

„Na tomto kopci sa cítim veľmi istá. Viem, čo mám kedy urobiť. Pochválil ma aj Livio, hoci to často nerobí,“ skonštatovala Vlhová.

Vydarený víkend mala zavŕšiť v super-G. V ňom však s číslom jeden nešťastne vypadla. Zodpovednosť za to prebral tréner Magoni.

„Petra išla tak, ako Livio povedal, ale nepôsobili tam sily, s ktorými kalkuloval,“ informoval Matej Gemza, ktorý je Magoniho asistent.

Možno aj to ovplyvnilo Vlhovej výkon o dva dni neskôr. V obrovskom slalome v Kronplatzi skončila dvanásta.

„Môj pocit v obrovskom slalome? Už bol aj lepší. Výsledky hovoria za všetko. Necítim sa v ňom momentálne najlepšie,“ priznala Vlhová.

Naša priorita sa začína až teraz

Brutálny program uzavrela dvoma super-G v Garmisch-Partenkirchene. V úvodnom bola desiata. Pred štartom druhého mohla prísť o vedúce postavenie vo Svetovom pohári. Jej najväčšia rivalka Lara Gutová-Behramiová na Slovenku strácala len 62 bodov.

Vlhovú to akoby ešte viac posilnilo a svoju pozíciu ubránila. Hoci Švajčiarka vyhrala, Slovenka skončila hneď za ňou – druhá.

A vôbec prvýkrát sa v rýchlostných disciplínach vo Svetovom pohári dostala na pódium. Ukončila aj sériu desiatich pretekov, v ktorých chýbala medzi najlepšou trojkou.

Vlhová na dva týždne odložila boj o veľký glóbus. A sústredila sa na majstrovstvá sveta. Jej cieľom bola jedna medaila. Napokon získala dve strieborné - v kombinácii a slalome.

„Naša priorita sa začína až teraz,“ vyhlásila Vlhová po šampionáte. Jasne tým naznačila, že hlavným cieľom je veľký glóbus.

Boj oň pokračoval vo Val di Fassa. Z dvoch zjazdov (9. a 12. miesto) a jedného super-G (32. miesto) si Vlhová odniesla 51 bodov. Kým jej rivalka Gutová-Behramiová až 280 bodov. Náskok Švajčiarky bol zrazu 187 bodov.

Petra Vlhová s veľkým krištáľovým glóbusom a jej najväčšia súperka Lara Gutová-Behramiová. (Autor: REUTERS)

Nepočítali s tým ani v najlepšom sne

Slovenku čakali preteky na domácom kopci v Jasnej. Organizátori urobili všetko preto, aby bola úspešná. Pripravili trať, ktorá najviac sedí jej štýlu.

Pomohla jej aj výmena disciplín, ktorú si vyžiadalo počasie. V slalome skončila Vlhová druhá za Američankou Shiffrinovou. A o deň neskôr zlomila svoje dlhšie trápenie v obrovskom slalome. Zvíťazila. A v cieli plakala. Také veľké emócie už dlho neukázala.

„Je to jedno z najcennejších a najemotívnejších víťazstiev v kariére,“ priznala Vlhová.

Náskok svojej švajčiarskej rivalky vo Svetovom pohári znížila na rozdiel 36 bodov.

„Ani v najlepšom sne sme s takouto víziou nepočítali. Stalo sa a sme šťastní. Myslím si, že v Petrinej hlave sa toho veľa zmení,“ vysvetľoval Vlhovej otec Igor.

„Petra je na pozitívnej vlne. Je dôležité, aby sa na nej udržala. Je to jediná možnosť, ako to dokázať a doviesť až do cieľa,“ narážal Matej Gemza na cieľ, ktorým je veľký glóbus.

V úvodnom slalome v Aare Liptáčka potvrdila svoju fazónu a zvíťazila. Možno aj trochu nečakane, keďže podmienky na trati jej úplne nesedeli. O deň neskôr však prišiel šok.

Už v prvom kole Vlhová takmer urobila premet. Na poslednú chvíľu to však ustála a bojovala ďalej. Z 27. miesta po prvom kole sa posunula až na konečné ôsme miesto.

Vlhovej telo už povedalo stop

Pred finále Svetového pohára v Lenzerheide mala Vlhová v celkovom hodnotení náskok 96 bodov na Gutovú-Behramiovú.

Švajčiarska lyžiarka chystala veľký útok v rýchlostných disciplínach. Pre nepriaznivé počasie v Lenzerheide však zjazd i super-G zrušili. A možných dvesto bodov bolo zrazu fuč.

Bojovať o celkové prvenstvo je veľmi ťažké. To sa ani nedá opísať. Mala som nejaké predstavy, aké to je, ale realita je ešte ťažšia.


Petra Vlhová

V slalome Vlhová mohla potvrdiť zisk dvoch glóbusov – veľkého i malého. Napokon skončila vo svojej obľúbenej disciplíne šiesta.

Kým takmer celú sezónu riskovala, tentoraz stavila na istotu. Hoci prišla o malý glóbus, získala veľký. A stala sa najlepšou lyžiarkou na svete.

„Bojovať o celkové prvenstvo je veľmi ťažké. To sa ani nedá opísať. Mala som nejaké predstavy, aké to je, ale realita je ešte ťažšia,“ približovala Liptáčka pre RTVS.

Do posledných pretekov sezóny išla s netradičným pocitom. Uvoľnene a bez tlaku. V obrovskom slalome napokon obsadila 11. miesto.

„Moje telo mi povedalo stop už po slalome,“ vravela Vlhová.

V konečnom hodnotení Svetového pohára získala 1416 bodov. A pred druhou Gutovou-Behramiovou mala náskok 160 bodov. 

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články