Čo je za Vlhovej úspechom? Zmena prišla pred dvoma týždňami, tvrdí

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom v Jasnej.
Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom v Jasnej. (Autor: SITA/AP)
Juraj Berzedi|7. mar 2021 o 15:33

Petra Vlhová v cieli plakala.

JASNÁ. Po svojej druhej jazde zdvíhala ruky nad hlavu a kričala. Jej radosť bola obrovská. Také veľké emócie Petra Vlhová v cieli už dlho neukázala.

Cítila úľavu.

Zlomila svoje dlhšie trápenie v obrovskom slalome. A navyše, počas Svetového pohára na domácom kopci v Jasnej.

V tej chvíli ju akoby nezaujímalo, že je na štarte ešte posledná pretekárka Mikaela Shiffrinová. Slovenka vedela, že bude prinajhoršom druhá.

Verila však, že môže vyhrať.

„Videla som, že na medzičasoch stráca. Ale hovorím si: 'ešte nie je koniec, môže sa to otočiť'. Na predposlednom medzičase strácala viac a začala som veriť, že to môže vyjsť,“ priznala Vlhová na tlačovej konferencii.

„Po jej príchode do cieľa som začala plakať. Sú to neopísateľné momenty, ktoré som prežívala a stále prežívam,“ dodala víťazka.

Najemotívnejšie víťazstvo v kariére 

Druhá skončila Alice Robinsonová z Nového Zélandu a tretia Američanka Shiffrinová. Vlhová sa v cieli objímala s rodičmi, priateľom i trénerom Liviom Magonim.

Bolo vidieť, že všetci sú na ňu veľmi hrdí. Aj zopár desiatok ľudí, ktorým sa podarilo dostať do Jasnej, bolo vo vytržení.

„Je to jedno z najcennejších a najemotívnejších víťazstiev v kariére,“ priznala 25-ročná Slovenka.

Bolo to jej devätnáste víťazstvo vo Svetovom pohári a piate v obrovskom slalome. V najtechnickejšej disciplíne je aj majsterkou sveta z Aare 2019.

V predošlých troch obrovských slalomoch skončila dvanásta na svetovom šampionáte v Cortine d'Ampezzo, dvanásta v Kronplatzi a desiata v Kranjskej Gore.

Boli to výsledky, na ktoré nebola zvyknutá.

„Som šťastná, že sa konečne v obrovskom slalome cítim lepšie, mám väčšiu istotu a môžem bojovať o najväčšie priečky,“ dodala.

Pomohla jej výmena disciplín 

Čo je za tým, že je v obrovskom slalome opäť najlepšia? „Nezmenilo sa to dnes, ale pred dvoma týždňami,“ priznala Vlhová.

„Zmenili sme lyže a urobili krok dozadu. Zvolili sme ľahšie lyže, aby som mala v obrovskom slalome reštart. Postupne som sa cítila stále lepšie a lepšie. Aj ráno pred pretekmi som sa cítila dobre,“ vravela liptovská rodáčka.

Trochu jej pomohla aj zmena disciplín, keďže v sobotu sa namiesto obrovského slalomu jazdil slalom, v ktorom sa celú sezónu cíti istejšie.

Petra Vlhová a jej slzy šťastia.
Petra Vlhová a jej slzy šťastia. (Autor: TASR)

„Áno, v slalome som bola jedna z favoritiek. Bola som oddýchnutá a cítila som sa lepšie. Keby to bolo naopak, bola by som zrejme viac unavená. Sú to všetko len teórie,“ vraví.

„V slalome som podala dobrý výkon, do obráku som šla s pocitom, že nemám čo stratiť a dám do toho všetko. Dopadlo to dobre, myslím si, že som bola dnes v pohode,“ dopĺňa.

Bodové prepočty príliš nerieši 

Počas víkendu v Jasnej získala 180 bodov, kým vedúca pretekárka vo Svetovom pohári Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska len 29 bodov za deviate miesto v obrovskom slalome.

Jej stratu na čele rebríčka výrazne znížila. V súčasnosti je rozdiel len 36 bodov.

„Áno, sledujem tie body, ale sústredím sa na to, ako lyžujem,“ skonštatovala Vlhová. Bolo vidieť, že bodové prepočty rieši nerada.

Už týždeň pred Jasnou som sa nakopla. Tento víkend mi dodalo silu aj to, že som bola doma s rodinou.


Petra Vlhová

„To budem až na konci sezóny. Samozrejme, teší ma, že som stále v hre o veľký glóbus. Ale sústredím sa na seba,“ dodala.

Celú vydarené skladačku v Jasnej zrejme doplnili aj jej najbližší. Vlhová cítila, že sú na pretekoch a bola to pre ňu veľká morálna podpora.

V domácom stredisku sa cítila výborne. Dokonca bola z toho až príjemne prekvapená.

„Keď som si pred dvoma týždňami pomyslela, že čoskoro pôjdeme do Jasnej, cítila som tlaky. Doma chcem podať najlepšie výkony,“ vysvetľovala.

Vytvorila si vlastnú bublinu 

Na chvíľu sa zamyslela. „Neviem to ani opísať. Ale úplne som sa uvoľnila a vytvorila si cez víkend vlastnú bublinu, v ktorej som sa sústredila sama na seba a neriešila vonkajší svet.“

V pondelok si oddýchne a potom nasleduje príprava na dva slalomy v Aare, ktoré budú v piatok a sobotu.

Potom na Slovenku čaká vyvrcholenie sezóny vo finále Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide, kde sa jazdí zjazd, super-G, slalom a obrovský slalom.

„Už týždeň pred Jasnou som sa nakopla. Tento víkend mi dodalo silu aj to, že som bola doma s rodinou,“ prezradila Vlhová.

Počas tlačovej konferencie mala na hlave partu vytvorenú s kvetín, ktoré dostávali víťazky v Jasnej.

„Keď som ju prvýkrát uvidela, vravím si, že je pekná a chcela by som ju mať na hlave,“ usmiala sa Vlhová.


Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Čo je za Vlhovej úspechom? Zmena prišla pred dvoma týždňami, tvrdí