6.

Aline Daniothová

Švajčiarsko

+ 0,97 s

MÉRIBEL. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v slalome na MS v zjazdovom lyžovaní 2023 vo francúzskom Courchevel/Méribel na 5. mieste.

Za senzačnou víťazkou Laurence St. Germainovou z Kanady zaostala v sobotu o 85 stotín sekundy.

Američanka Mikaela Shiffrinová neudržala vedenie po prvom kole a obsadila napokon druhé miesto (+ 0,57 s), bronz vybojovala Nemka Lena Dürrová (+ 0,69 s).

"Druhé kolo Shiffrinovej, to bola pohroma. Až 27. najlepší čas. To je neuveriteľné," povedal komentátor ČT Sport Tomáš Budka.

St. Germainová dosiahla životný úspech, v pretekoch Svetového pohára nikdy nestála na pódiu.

Petra Vlhová počas slalomu na MS v zjazdovom lyžovaní 2023.

Jej najlepší individuálny výsledok vo Svetovom pohári je 5. miesto v paralelnom slalome v St. Moritzi z roku 2019, v slalome bola najlepšie šiesta v Levi 2020.

Dvadsaťosemročná pretekárka vybojovala pre Kanadu druhú zlatú medailu na týchto MS po triumfe Jamesa Crawforda v super-G.

"Toto som rozhodne nečakala, je to neuveriteľné. Bola som pred 2. kolom nervózna, lebo na takúto pozíciu nie som zvyknutá. Na trati som útočila a urobila som menšiu chybu, ale hovorila som si, aby som len išla ďalej a vyšlo to," povedala St-Germainová v cieli po pretekoch.

Vlhová, ktorá v slalome obhajovala striebro z Cortiny 2021, tak odchádza z Francúzska bez medaily. Vo štvrtkovom obrovskom slalome skončila siedma. V zbierke má naďalej šesť cenných kovov z MS (1-4-1).

"Druhé kolo sa mi išlo trochu lepšie ako prvé. Dnes som odviedla maximum, ale nestačilo to. Taký je šport.

Majstrovstvá hodnotím dobre, v obrovskom slalome siedme miesto, v slalome piate. Nie je to zlá pozícia, stále som vpredu, ale chceli sme viac. Bohužiaľ to nevyšlo. Budeme naďalej pracovať a snažiť sa byť naspäť na špici," uviedla Vlhová po pretekoch.

Shiffrinová síce nedosiahla na titul a musela sa uspokojiť so striebrom, napriek tomu sa zapísala do histórie. Stala sa prvou ženou, ktorá na MS získala šesť medailí v jednej disciplíne.

V zbierke má dokopy 14 cenných kovov (7-4-3). V Courchevel/Méribel vybojovala svoju tretiu medailu po zisku striebra v super-G a zlata v obrovskom slalome.

Druhé kolo na zjazdovke Roc de Fer sa vydarilo Nórke Mine Fürstovej Holtmannovej, ktorá z priebežnej desiatej pozície poskočila až na štvrtú.

Vlhová opäť predviedla rytmickú jazdu, ale volila menej riskantnú širšiu stopu. Na druhom medzičase ešte viedla o 0,28 s, no dolu jej chýbala potrebná rýchlosť a v cieli sa zaradila na priebežnú druhú priečku o 14 stotín za Nórku.

Následne ju predbehli ešte tri pretekárky. Holtmannovú potom tesne prekonala Dürrová, St. Germainová zopakovala fantastický výkon z 1. kola a dostala sa jasne do vedenia.

Holdenerová predviedla riskantnú jazdu, ktorá sa jej nevyplatila. V závere mierila na pozíciu líderky, ale po špicari vypadla.

Shiffrinová zvolil jazdu na istotu, jej náskok sa postupne skresával a v cieli zostala prekvapujúco za Kanaďankou.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Vlhová ukončila šampionát bez medaily, slalom má senzačnú víťazku