Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Kto trápi Vlhovú? Mafián, ktorý si ľudí omotá okolo prsta, tvrdí Botka

Petra Vlhová (vľavo) a Veronika Velez-Zuzulová. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|Publikované 2. dec 2020 o 15:49

SLA je vraj organizovaná skupina.

Nedal sa ovplyvniť čelnými predstaviteľmi Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA). Práve naopak - začal proti nim bojovať. V posledných mesiacoch výrazne vystupoval proti praktikám, ktoré dlhodobo fungujú v SLA.

„Povedal som si, že sa tejto chobotnici neprispôsobím a nepôjdem po ruke mafiánovi, aby moje deti dostali biednu podporu na úkor iných,“ hovorí otec talentovaných lyžiarov JOZEF BOTKA.

Je členom nového Zväzu slovenského lyžovania, do ktorého prechádza aj Petra Vlhová.

Čo pre vás znamená, že ministerstvo školstva chce odobrať Slovenskej lyžiarskej asociácii štatút národného športového zväzu?

Je to správa roka. Už dlhé roky bojujeme s chobotnicou, ktorá funguje v slovenskom lyžovaní. Je tu podpora športu od štátu, čiže nás všetkých daňových poplatníkov.

V SLA však žiadna podpora športovcov nefungovala. Tam sa peniaze strácali v podivných projektoch, prenájmoch áut a podivných cestovných výkazoch. Konečne niekto vyvinul aktivitu, aby sa niečo zmenilo.

Verejne ste začali vystupovať, keď sa vaši synovia nedostali do Národného lyžiarskeho centra (NLC), ktoré má združovať najlepších slovenských lyžiarov. Ako funguje?

Na Slovensku máme aktuálne sedem juniorských lyžiarskych reprezentantov a ani jeden z nich nie je v NLC napriek tomu, že väčšina terajších reprezentantov mala o projekt záujem.

Sú tam traja pretekári, pričom jeden z nich je syn vysokého predstaviteľa SLA. Za dva roky minuli 250-tisíc eur, čo sú šialené finančné prostriedky.

Je veľké podozrenie, že tieto peniaze sa okľukou vracali k funkcionárom SLA. Sú na to dokázateľné toky.

V článku sa dozviete:

  • prečo nepomáhali ani skvelé výsledky Velez-Zuzulovej či Vlhovej,
  • kto robí lyžiarom najväčšie prieky a ako si vybudoval svoje postavenie,
  • prečo boli skokani či zástupcovia bežeckého lyžovania spokojní,
  • aké náročné je vychovať lyžiara a koľko to stojí.

Rozpory v Slovenskej lyžiarskej asociácii sa ťahali roky. Prečo tú mašinériu neodkázal nikto tak dlho zastaviť?

Jedna vec je, čo si myslím, druhá, čo sa dá dokázať. Mám dvoch synov, starší je v talentovanej mládeži, mladší je reprezentant. Kým boli žiaci, nikdy sme nedostali žiadnu podporu, a dalo sa to ako-tak finančne utiahnuť.

Medzi juniormi to už nie sme schopní sami ufinancovať. Keď som sa do toho začal angažovať, stretol som sa s obrovskou rezistenciou celého toho systému.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články