Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Ako v zrýchlenom filme. Vlhová ešte nemala obuté lyže a už mala ísť na štart

Petra Vlhová v paralelnom slalome. Ilustračná snímka. (Autor: TASR/AP)
SITA|21. dec 2017 o 15:20

Aj v Courcheveli prišli Vlhovú priamo do hľadiska povzbudiť niekoľkí Slováci.

COURCHEVEL. Parádna šou stredajšieho podvečera vo francúzskom Courcheveli s pôsobivým vyvrcholením v podaní dvoch najlepších slalomárok súčasnosti sa odohrávala ako v zrýchlenom filme.

Víťazka Mikaela Shiffrinová a napokon tesne druhá Petra Vlhová museli v rekordne rýchlom čase absolvovať päť vyraďovacích jázd v paralelnom slalome, kým si zmerali sily vo veľkom finále.

Z neho vyšla ako tesná víťazka Američanka.

"Len čo Peťa po absolvovaní svojej jazdy došla do cieľa, už ju bral odtiaľ skúter a vyviezol hore na miesto štartu. Tam mala niekedy len minútu na to, aby sa pripravila na ďalšiu jazdu. Stalo sa, že ešte ani nemala obuté lyže a štartér už hlásil - 15 sekúnd do začiatku ďalšej jazdy. Vtedy som už musel zakročiť a poprosiť ho, aby ešte chvíľu počkal," referoval Vlhovej brat Boris.

Boris Vlha je členom realizačného tímu momentálne druhej najlepšej slalomárky na svete.

Pozrite si momentky z paralelného slalomu žien: fotogaléria

21.12.2017

Prehra mrzí

Na otázku, či za taký krátky čas vôbec bolo možné prijať nejaké inštrukcie od trénera, Boris Vlha odpovedal:

"Livio Magoni bol v strede trate, ja so Stanom Vozárikom na štarte a Maťko Gemza v cieli. Livio nám dával z

trate report, Maťo z cieľa, my sme ho posúvali Peti. Išlo o to, aby sa postupom času v pretekoch ešte zlepšila a zrýchlila čo sa jej aj darilo. V tých prvých jazdách si to len skúšala a neskôr zistila, že to ide. Ale zlepšovali sa aj ostatné baby, ktoré postupovali, vrátane Shiffrinovej."

Analýza finálovej jazdy, v ktorej Vlhová podľahla Shiffrinovej o 4 stotinky, znela takto.

"Ešte na skoku boli obe približne narovnako. Potom bola Peťa trošku vpredu, ale približne tri či štyri bránky pred cieľom jej trochu ušla vonkajšia lyža. Tam možno zostali tie štyri stotiny... Bolo to veľmi tesné, lebo keď došli do cieľa, obe sa pozerali na tabuľu ako to vlastne dopadlo. Prehra mrzí, ale podstatné je čo vravela Peťa - dokáže sa naďalej rovnocenne porovnávať s Mikaelou."

O pokojných Vianociach to rozhodne nebude

Aj v ďalekom Courcheveli prišli Vlhovú priamo do hľadiska povzbudiť niekoľkí Slováci.

"Jedného z nich poznáme. Bol tam Dominik Kadura, hokejista od nás z Liptova, ktorý teraz hráva vo Francúzsku v meste Méribel druhú ligu," podotkol Boris Vlha.

Boris Vlha (vľavo) je členom realizačného tímu svojej sestry - Petry Vlhovej (uprostred). (Autor: TASR)

Jeho sestra aj celý realizačný tím majú za sebou viac než 20 dní na lyžiach a v neustálej permanencii. Keď v piatok prídu z Francúzska domov, chcú si dopriať aspoň pár dní voľna, aj keď o pokojných Vianociach to rozhodne nebude.

"Peťa potrebuje oddych. Na sviatky či skôr pred nimi budeme doma, ale len dva a pol dňa. Už ráno 25. decembra odchádzame na tréning do Rakúska alebo Talianska. Od Lienzu až po Flachau na Peťu čaká sedem pretekov Svetového pohára za necelé dva týždne. Bude to veľmi náročné," skonštatoval B. Vlha.

Na Športovca roka nepríde

Dá sa predpokladať, že Petra Vlhová vzhľadom na skvelú sezónu nebude chýbať medzi vysoko ocenenými v tradičnej ankete Klubu športových redaktorov Športovec roka 2017.

Na galavečer v piatok do Bratislavy však nepríde.

"Chceme sa poďakovať za hlasy, ale Petra potrebuje naozaj pokoj pred ďalšou fázou sezóny, ak chce dosiahnuť dobré výsledky. Na Športovca roka by v jej zastúpení mal prísť manažér Richard Galovič a mladá nádejná lyžiarka Soňa Moravčíková, ktorá si v poslednom čase výrazne vylepšuje FIS body," dodal B. Vlha.

Súvisiace články