Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara
Petra Vlhová (vpravo) prehrala vo finále s Američankou Mikaelou Shiffrinovou. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 21. dec 2017 o 11:42

Mrzí ma to, že som ju nezdolala, ale som rada aj za druhé miesto, doplnila slovenská lyžiarka.

COURCHEVEL. Americká zjazdárka Mikaela Shiffrinová už v tejto sezóne vyhrala štyri podujatia Svetového pohára a zakaždým to bola iná disciplína.

Po slalome v Killingtone a zjazde v Lake Louise prišli triumfy v obrovskom slalome a paralelnom slalome vo francúzskom Courcheveli.

Veľmi tesný súboj

Ten zatiaľ posledný v atraktívnom súperení dvojíc na krátkom kopci s husto osadenými bránkami a jedným umelým skokom mal pre suverénku Svetového pohára nečakane dramatickú príchuť.

Rovnako ambicióznu Slovenku Petru Vlhovú zdolala vo finále iba o 4 stotinky sekundy.

"Petra bola v týchto pretekoch veľmi silná a počas celej sezóny cítim jej tlak. Je skvelé, že máme tento spoločný súboj, každému sa asi na to dobre pozerá," vravela Mikaela Shiffrinová na tlačovej konferencii po stredajšom víťaznom večere v Courcheveli.

"Koncentrovala som sa len na svoju dráhu. Niekedy je to ťažké, najmä keď máte pri sebe Mikaelu. Náš súboj bol veľmi tesný, v strednej časti som bola dokonca o čosi vpredu.

Mrzí ma to, že som ju nezdolala, ale som rada aj za druhé miesto. Ukázala som, že sa s ňou môžem porovnávať a aj ju zdolávať," uviedla Petra Vlhová na tlačovke aj pre RTVS.

Shiffrinová najprv uspela v kvalifikácii, ktorá však mala pre najlepšie slalomárky sveta len formálny alebo rozjazďovací charakter a určila im súperky pre 1. kolo vyraďovacej časti.

V nej si Shiffrinová aj Vlhová počínali absolútne suverénne. Od šestnásťfinále až po finále ani raz nenašli premožiteľku a ich spoločný súboj o víťazstvo bol logickým vyústením nielen súčasnej, ale aj dlhodobej formy.

Dlhý a náročný deň

V slalomovom hodnotení SP totiž majú pred konkurenciou už teraz taký veľký náskok, že boj o malý slalomový glóbus sa zrejme bude reálne odohrávať už len medzi nimi dvoma.

Po prvej štvrtine sezóny (odjazdení 3 slalomov z 12) má Shiffrinová náskok pred Vlhovou 20 bodov, ale tretia Švédka Frida Hansdotterová zaostáva už o 159 bodov za americkou líderkou, čiže 139 za Slovenkou.

"Bol to dlhý a náročný deň. Najprv kvalifikácia a potom rýchla vyraďovacia časť. Bolo potrebné zostať sústredený dlhý čas. Ani trať už nedržala ako na začiatku, bol to tvrdý boj.

Pozrite si momentky z paralelného slalomu žien: fotogaléria

21.12.2017

Táto disciplína je špecifická. Najhoršie je, keď jazdíte príliš opatrne, vtedy nemáte šancu. Ak ste však príliš agresívna, môžete na to doplatiť," skonštatovala Shiffrinová.

Na ceste do finále vyradila Francúzku Coralie Frasseovú Sombetovú, Rakúšanky Carmen Thalmannovú a Ricardu Haaserovú a Talianku Irene Curtoniovú.

Správny smer

Keďže paralelný slalom bol vôbec prvýkrát súčasťou Svetového pohára žien (v podobnom formáte sa už niekoľko rokov jazdia tzv. mestské preteky), Shiffrinovú dekorovali ako premiérovú víťazku.

Táto disciplína je špecifická. Najhoršie je, keď jazdíte príliš opatrne, vtedy nemáte šancu. Ak ste však príliš agresívna, môžete na to doplatiť.


Mikaela Shiffrinová, americká lyžiarka

"Je to skvelá súťaž, ktorá dáva šancu súperiť s nami aj dievčatám, ktoré nepatria do najlepšej pätnástky či dvadsiatky vo svete. Je to správny smer pre náš šport," myslí si 22-ročná líderka Svetového pohára aj poradia slalomu, obrovského slalomu a zjazdu.

Sympatická Američanka mala v cieli ešte o jeden dôvod na radosť navyše. Čakal ju tam jej priateľ, francúzsky špecialista na obrovský slalom Mathieu Faivre, člen zlatého francúzskeho družstva z tímovej súťaže na MS 2017 v St. Moritzi. Jeho príchod po pretekoch v Taliansku nečakala.

"Nebola som si istá, či sem stihne prísť po návrate z Alta Badie. Je úžasné, že sa nakoniec podarilo byť s ním aspoň 10 sekúnd po skončení pretekov. Teraz s ním budem aj o čosi dlhšie," skonštatovala v dobrej nálade Shiffrinová.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.