Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Hranicou úspechu je elitná desiatka. Vlhovú čaká zjazd, pri ktorom sa zľakla

Petra Vlhová. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|Publikované 21. jan 2021 o 15:40

Slovenka nie je pod žiadnym tlakom.

BRATISLAVA, CRANS MONTANA. Petra Vlhová miluje rýchlosť a adrenalín. Jej vášňou sú motorky. A jazda na nich nie je vôbec samoúčelná. Skôr naopak.

Jazdou na motorke cibrí svoje reakcie. Pomáhajú jej pri stabilite trupu, posilňovaní rúk, ale zároveň je to aj poriadny intervalový tréning.

„Pulzová frekvencia jej dokáže vyletieť až k maximálnym hodnotám. Po tréningu na motorke sa cíti viac rozbitá ako po posilňovaní,“ priblížil Vlhovej kondičný tréner Šimon Klimčík.

Slovenská lyžiarka sa venuje aj bojovému umeniu Krav-maga, ktorá je dobrá na sebaobranu, a tiež na rozvoj pozornosti a reaktivity. Na koordináciu rúk a nôh dokonca hráva na bicie.

A toto všetko jej pomáha aj na lyžiach v rýchlostných disciplínach. Od piatku do nedele sú na programe tri preteky v Crans Montane.

V piatok a v sobotu o 10.00 zjazd a v nedeľu o 12.00 super-G. Prenosy zo všetkých troch pretekov vysiela RTVS naživo na Dvojke.

Posledné výsledky sú zhoda náhod

Vlhová sa v švajčiarskom stredisku predstaví po nie príliš presvedčivých výkonoch v technických disciplínach, keď po štvrtom mieste v slalome vo Flachau, skončila štvrtá a desiata v obrovskom slalome v Kranjskej Gore.

Je to zhoda náhod. Netreba za tým nič hľadať,“ reagoval Vlhovej brat Boris.

Neviem, prečo sa dookola rieši tlak. V tíme máme dokonca menší tlak ako minulú sezónu. Žiadne tlaky nerobíme. Keby sme začali tlačiť, bolo by to ešte horšie.


Boris Vlha

Vylúčil, že za poslednými výsledkami jeho sestry môže byť únava, hoci ako jediná z elitných lyžiarok v sezóne odjazdila všetkých šestnásť pretekov.

A nerobí jej ťažkosti ani neustály prechod z technických disciplín na rýchlostné a naopak. Aktuálne je Vlhová stále na čele celkového hodnotenia vo Svetovom pohári.

Pred druhou Michelle Gisinovou zo Švajčiarska má náskok 60 bodov a pred treťou Taliankou Martou Bassinovou, ktorá vyhrala oba obrovské slalomy v Kranjskej Gore, vedie o 152 bodov.

Tlak je menší ako minulú sezónu

Už od začiatku sezóny je Vlhovej cieľom získať veľký glóbus. A hoci sa jej náskok pred prenasledovateľkami v posledných pretekoch znížil, v tíme z toho nerobia veľkú vedu.

„Neviem, prečo sa dookola rieši tlak. V tíme máme dokonca menší tlak ako minulú sezónu. Žiadne tlaky nerobíme. Keby sme začali tlačiť, bolo by to ešte horšie,“ dodal Vlha.

V rýchlostných disciplínach v tejto sezóne obsadila Vlhová 26. a 33. miesto v zjazdoch vo Val d´Isere a dvanásta skončila v zjazde v St. Antone.

V super-G bola vo Val d´Isere šiesta a v St. Antone devätnásta. V oboch strediskách však jazdila prvýkrát v živote.

V Crans Montane to bude iné. S tamojšou zjazdovkou má bohatšie skúsenosti. Vo Svetovom pohári na nej absolvovala už šesť pretekov a viaceré tréningy.

V najľahšom zjazde sa trochu zľakla

Solídne výsledky vo švajčiarskom stredisku dosiahla aj v minulej sezóne. Technické zjazdy jej vyhovovali, keď v nich skončila štvrtá a štrnásta.

V alpskej kombinácii dokonca útočila na prvé miesto, ale v druhom kole slalomu nešťastne vypadla, keď špičkou lyže narazila do bránky.

„V Crans Montane to bol najľahší zjazd, aký som zatiaľ išla. Ale stále bol dosť náročný. Aj preto, že sme neskákali priamo, ale v zákrutách,“ vysvetľovala vlani Vlhová.

Pri jednom zo skokov sa rozbalila zo zjazdárskeho postoja a dopadla na ľavú lyžu. Bolo to nekontrolovateľné a bláznivé. Slovenka to však bravúrne ustála.

„Vtedy mám v hlave len jedno - aby sa niečo vážne nestalo a nevypadla som. Pri tom skoku to bolo na limite. Trochu som sa zľakla,“ dodala.

V tréningoch urobila väčšie chyby

Technický zjazd v Crans Montane jej môže vyhovovať. Vlhová absolvovala aj dva merané tréningy. V stredu skončila jedenásta, keď na víťaznú Talianku Sofiu Goggiovú stratila 1,08 sekundy.

Vo štvrtok si pohoršila a obsadila 22. miesto. Najrýchlejšia bola Nórka Kajsa Vickhoffová Lieová, za ktorou zaostala o 2,18 sekundy.

Jej najväčšie konkurentky v boji o veľký glóbus – Gisinová a Bassinová skončili v meranom tréningu výrazne za slovenskou pretekárkou.

„V tréningoch som sa cítila celkom dobre, aj keď som v oboch urobila väčšie chyby. Skúšala som si líniu a už viem, čo mám urobiť," priznala Vlhová pre slovenské médiá.

Zjazdovka vo švajčiarskom stredisku patrí medzi jej obľúbené.

„Mám ju rada. Nie je až taká zložitá, je viac technická a tento rok je aj sneh jednoduchší. Celkom mi to tu sedí," dodala.

Hranicou úspechu je elitná desiatka

Kým v technických disciplínach je cieľom, aby Vlhová skončila na pódiu, v rýchlostných disciplínach je pomyselnou hranicou úspechu elitná desiatka.

„Na rýchlostné preteky sa teším. Je tam väčšia pohoda, mám viac času a rýchlosť mám jednoducho rada,“ opakuje Vlhová.

Preteky v Crans Montane vynecháva Mikaela Shiffrinová. Do okruhu favoritiek patrí Talianka Goggiová, vlaňajšia dvojnásobná víťazka Lara Gutová-Behramiová či jej švajčiarska krajanka Corine Sutterová. 

Na kvalitný výsledok si trúfa aj Vlhová.

V každých pretekoch chcem skončiť, čo najlepšie. Určite mám na to urobiť dobrý výsledok, Je veľa faktorov, ktoré budú rozhodovať. Najmä musím ísť bez chýb," tvrdí Slovenka.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články