Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Aké tajomstvá má Vlhová? Cvičí ako batoľa a má špeciálnu aplikáciu

Petra Vlhová s kondičným trénerom Šimonom Klimčíkom. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|Publikované 3. dec 2020 o 22:30

V čom jej pomohla letná príprava?

Je meradlom všetkého. Bolo to majstrovské dielo. V podaní Petry Vlhovej sme videli demonštráciu sily... Na slovenskú lyžiarku sa v úvode sezóny sypala jedna pochvala za druhou. Jej fyzická pripravenosť mnohých ohromila. "Zima sa jej vždy opýta, čo robila v lete," načrtol Vlhovej dlhoročný kondičný tréner ŠIMON KLIMČÍK.

Čím si vysvetľujete fyzickú dominanciu vašej zverenky v úvode lyžiarskej sezóny?

V letnej príprave sme všetko do bodky splnili, Petra nebola zranená ani chorá. Vlani sme museli niekoľkokrát meniť plány. To je najväčší rozdiel. Pre pandémiu koronavírusu sa vrátila domov v marci. Už počas karantény začala trénovať. Neskôr mala kontakt so snehom, keď lyžovala v Jasnej. Potom krátky oddych a začala sa letná príprava, v ktorej sme nemali žiadne obmedzenia.

Vedeli ste už po príprave, že v pretekoch môže naplno ukázať svoje majstrovstvo?

Petra sa už počas prípravy cítila na lyžiach komfortne. Keď športovec cíti, že je dobre fyzicky pripravený, vstupuje do sezóny s lepším mentálnym nastavením, ako keď vie, že polovicu prípravy netrénoval.

Keď nemá za sebou plnohodnotný silový tréning, potom aj na lyžiach postupne odchádza kvalita urobenia oblúka či jázd. To, že absolvovala výbornú prípravu, jej pridalo na sebavedomí, čo sa odrazilo aj v úvodných pretekoch sezóny.

Bývalý nemecký lyžiar Felix Neureuther po slalomoch v Levi povedal, že kľúčom je Vlhovej pokoj, ktorý vyžaruje v hornej časti tela. Pracovali ste na tom?

Nohy pri lyžovaní pracujú, ale trup musí ostať stabilný. Je dôležité mať silné brucho, celú oblasť od bedier, až po plecia, aby lyžovanie, čiže práca nôh, čo najmenej ovplyvňovala trup. Aby sa energia niekde nestrácala.

Veľa sme pracovali na stabilite trupu, boli to kvantá hodín v posilňovni. Sú to rôzne cvičenia nôh i rúk, pri ktorých musí ostať trup stabilný. Vrchná časť tela je niečo, na čom musíme pracovať. Je tam stále priestor na zlepšenie.

Aký veľký?

Ešte stále nenaplnila potenciál, ktorý má. Nerád to odhadujem, ale ešte takých desať percent jej chýba k absolútnej spokojnosti. Možno sú to len detaily, ale práve tie sú rozdielovým faktorom v cieli, kde rozhodujú stotiny.

Vlhovej mládežnícky tréner Rastislav Mažgút si všimol, že počas jázd je menej zhrbená ako v predošlých sezónach. V čom je jej tajomstvo?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články