Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Čo čaká Vlhovú do konca sezóny? Švajčiarky budú mať výhodu

Petra Vlhová so striebornou medailou zo slalomu na MS v Cortine. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|Publikované 22. feb 2021 o 18:00

Slovenka pôjde ešte jedenásť pretekov.

BRATISLAVA. Na majstrovstvách sveta získala dve strieborné medaily a teraz sa opäť vracia k najťažšiemu cieľu, ktorý si pre túto sezónu stanovila.

Čaká ju vyvrcholenie boja o veľký krištáľový glóbus. O trofej, ktorú získava najlepšia lyžiarka zimy.

A Petra Vlhová ju chce mať doma.

Vlhová verzus Švajčiarky

Slovenská lyžiarka je už od druhých pretekov sezóny na čele priebežného poradia Svetového pohára.

Momentálne má na konte 989 bodov.

Naháňajú ju však dve Švajčiarky – druhá Lara Gutová-Behramiová stráca iba 42 bodov a má skvelú formu, tretia je Michelle Gisinová s 807 bodmi.

Šance, že sa do súboja o veľký glóbus ešte zapojí iná lyžiarka, sú malé.

Marte Bassinovej chýbajú výraznejšie výsledky v iných disciplínach okrem obrovského slalomu, Soffia Goggiová je zranená, Federica Brignoneová sa trápi a Mikaela Shiffrinová už má veľkú stratu (374 bodov za Vlhovou).

Jedenásť pretekov za 24 dní

V programe Svetového pohára ostáva v tejto sezóne ešte jedenásť individuálnych pretekov v štyroch dejiskách.

Čo čaká Vlhovú

Val di Fassa: dvakrát zjazd, super-G (26. - 28. februára)

Jasná: obrovský slalom, slalom (6 - 7. marca)

Aare: dvakrát slalom (12. - 13. marca)

Lenzerheide: zjazd, super-G, slalom, obrovský slalom (17. - 21. marca)

Mimoriadne dôležitý bude pre Vlhovú už najbližší predĺžený víkend s troma pretekmi v kĺzavých disciplínach v talianskom Val di Fassa, kde sa pôjdu dva zjazdy a jeden super-G.

Ubrániť líderskú pozíciu vo Svetovom pohári pred Gutovou-Behramiovou, ktorá je v rýchlostných disciplínach zatiaľ silnejšia, bude pre Slovenku veľmi náročné.

Potom bude Vlhovú čakať obrovský i klasický slalom na domácom kopci v Jasnej. O týždeň neskôr budú nasledovať dva slalomy vo švédskom Aare.

A potom už príde na rad finále Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide, kde sa okrem tímovej súťaže pôjdu aj záverečné preteky v každej disciplíne (zjazd, super-G, slalom, obrovský slalom).

Dokopy je to extrémny náklad - jedenásť pretekov v priebehu 24 dní.

Rozhodne posledný štart?

Čaká ma naozaj náročný mesiac,“ súhlasila Vlhová po posledných pretekoch na majstrovstvách sveta v Cortine.

V závere sezóny sa teda pôjdu tri zjazdy, dvakrát super-G, dvakrát obrovský slalom a štyrikrát slalom. To môže byť výhoda pre Vlhovú, keďže slalom je jej najsilnejšia disciplína.

Čaká ma naozaj náročný mesiac.


Petra Vlhová

„Verím, že to využije a získa čo najviac bodov. Slušnú formu naznačila aj v super-G. Najviac musíme popracovať na obrovskom slalome,“ reagoval Matej Gemza, asistent hlavného trénera Livia Magoniho.

Je možné, že o víťazke veľkého glóbusu rozhodnú až úplne posledné preteky sezóny – a tými bude práve obrovský slalom, ktorý v uplynulých týždňoch Vlhovej príliš nešiel.

Navyše, Gutová-Behramiová i Gisinová budú mať vo finále Svetového pohára výhodu domáceho prostredia, hoci bez priamej podpory fanúšikov. A momentálne sú obe v hodnotení obrovského slalomu pred Vlhovou.


Marián Szűcs je zástupcom šéfredaktora a senior editorom Sportnet.sk. Predtým bol vedúcim športového spravodajstva v denníku SME. Ako novinár bol na troch olympiádach a viacerých vrcholných podujatiach v hokeji, lyžovaní či vodnom slalome.

Súvisiace články