Peter Sagan je ôsmykrát majstrom Slovenska, rozhodol až v závere

Slovenský cyklista Peter Sagan.
Slovenský cyklista Peter Sagan. (Autor: Reuters)
TASR|26. jún 2022 o 15:38 (aktualizované 26. jún 2022 o 16:45)

Dominancia bratskej dvojice pokračuje.

MSR v cyklistike 2022

Jednodňové preteky (Mladá Vožice, 197 km):

1.

Peter Sagan

TotalEnergies

5:03:54 h 

2.

Lukáš Kubiš

Dukla Banská Bystrica

+ 1:42 min

3.

Matúš Štoček

ATT Investments

+ 2:08 min

4.

Marek Čanecký

ATT Investments

+ 2.09 min

5.

Martin Svrček 

Biesse - Carrera

+ 2:22 min

6.

Samuel Kováč

CAT Trenčín

+ 11:03 min

MLADÁ VOŽICE. Peter Sagan sa stal majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. V českom mestečku Mladá Vožice získal už svoj ôsmy titul a slovenskú trikolóru bude nosiť aj na blížiacej sa Tour de France.

Potvrdila sa tak dominancia bratskej dvojice Saganovcov. Od roku 2011 získal titul majstra Slovenska len pretekár s týmto menom. Petrov starší brat Juraj sa tešil z víťazstva štyrikrát, no tentoraz preteky nedokončil.

Už v treťom okruhu Sagan zvýšil tempo, čo spôsobilo rozdelenie pelotónu. Ten sa následne spojil, no Sagan nechýbal ani v momente, keď sa päťčlenná skupina rozhodla stíhať vedúceho Matěja Zahálku z tímu Elkov - Kasper.

V skupine bol iba jeden ďalší Slovák - Lukáš Kubiš z Dukly Banská Bystrica. Ten ako jediný dokázal dlhšie držať krok s trojnásobným majstrom sveta. Ten sa mu napokon vzdialil až v stúpaní v poslednom z desiatich okruhov.

Náskok Zahálku sa neznižoval, pretože v hlavnej skupine mali prevahu práve jazdci tímu Elkov - Kasper. Napokon to Zahálka zvládol a po viac ako stokilometrovom úniku sa stal celkovým a najmä českým šampiónom.

"Som plný emócií, nechápem to. Párkrát som takto dlho bol v úniku, ale nikdy som potom nebojoval o víťazstvo. Dobre som sa vyspal, sadlo mi to a vôbec som nepremýšľal dopredu, čo bol základ víťazstva. 

Mali sme taktiku, že budeme nastupovať, pre všetkých to bolo otvorené. Myslel som si, že pripravujem pozíciu pre chalanov, ale napokon som to vydržal.

Asi až 50 metrov pred cieľom som si pomyslel, že to zvládnem. V závere som mal kŕče a teraz sa možno ani nepostavím," povedal Zahálka pre ČT Sport.

Na druhom mieste v rámci slovenského šampionátu skončil Lukáš Kubiš a na treťom mieste sa napokon umiestnil Matúš Štoček, ktorý v záverečnom súboji o bronzovú medailu zdolal duo Marek Čánecký a Martin Svrček.

Druhý spomedzi Čechov skončil Jan Bárta a tretí Adam Ťoupalík. V prvej desiatke prišli do cieľa okrem Sagana len českí cyklisti. Pred slovenským majstrom skončili aj štvrtý Michael Boroš, piaty Jan Hirt a šiesty Petr Vakoč.

MČR v cyklistike 2022

Jednodňové preteky (Mladá Vožice, 197 km):

1.

Matěj Zahálka

Elkov Kasper

5:02:11 h 

2.

Jan Bárta

Elkov Kasper

+ 6 s

3.

Adam Ťoupalík

Elkov Kasper

+ 10 s

4.

Michael Boroš

Elkov Kasper

+ 13 s

5.

Jan Hirt

Intermarché - Wanty - Gobert

+ 17 s

6.

Petr Vakoč

Canyon Northwave

+ 1:06 min

Nachádzate sa tu: