Bora so Saganom na Vuelte? Sklamaný je šéf tímu aj špecializovaný web

Peter Sagan.
Peter Sagan. (Autor: TASR)
SITA|17. sep 2018 o 15:03

Slovák nevyhral ani etapu, ani zelený dres.

MADRID. Šesť pódiových umiestnení a dovedna 119 bodov v súťaži o zelený dres si pripísal slovenský cyklista Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018, záverečných pretekoch Grand Tour v sezóne.

Sagan na Vuelte nebol hlavným lídrom tímu Bora-Hanrgrohe ako to býva na Tour de France.

Primárne sa pripravoval na majstrovstvá sveta v Innsbrucku, ale aj tak ho však môže mrzieť, že zo šiestich útokov na etapové víťazstvo mu nevyšiel ani jeden (4x druhé a 2x tretie miesto).

Navyše, španielsky veterán Alejandro Valverde ho v súťaži o zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže predstihol o dvanásť bodov.

Etapu nevyhral prvý raz po troch rokoch

Sagan sa snažil ovládnuť aj záverečný šprint celých pretekov v nedeľu v Madride, ale svoj počin spred siedmich rokov, keď debutoval na Grand Tour, nezopakoval.

Nad jeho sily bol Talian vo farbách Quick-Step Floors Elia Viviani, víťaz troch etáp na tohtoročnej Vuelte.

Trojnásobný majster sveta zostal bez etapového víťazstva na podujatí Grand Tour po vyše troch rokoch. Predtým naposledy vyšiel naprázdno v júli 2015 na Tour de France.

Celkovo 28-ročný rodák zo Žiliny počas siedmich účastí na Tour a štyroch na Vuelte nazbieral dovedna 15 etapových víťazstiev, 11-krát bol v koncovke etapy úspešný vo Francúzsku a 4-krát v Španielsku.

Na Giro d'Italia dosiaľ nikdy neštartoval.

Šéf Bory: Dosiahli sme menej ako sme dúfali

"Podľa očakávania sa na záver Vuelty odohral hromadný šprint. Snažil som sa ísť na maximum, ale nestačilo to na víťazstvo. Gratulujem Eliovi k jeho dosiahnutiu," uviedol Sagan v krátkom komentári na webe tímu Bora-Hansgrohe.

Šéf tímu Ralph Denk netajil mierne sklamanie z vystúpenia svojich jazdcov na práve skončených pretekoch Okolo Španielska.

Dosiahli sme na Vuelte menej ako sme dúfali. Boli sme však blízko k našim zamýšľaným cieľom, najmä k etapovému víťazstvu. V konečnom dôsledku sme ich nesplnili, preto sa nemôžeme radovať.


Ralph Denk, šéf Bora-Hansgrohe

Nesplnili ani jeden z dvoch hlavných cieľov - pozícia v najlepšej desiatke celkovej klasifikácie bojov o červený dres a minimálne jedno etapové víťazstvo, hoci neboli od toho ďaleko.

Nemec Emanuel Buchmann bol ešte v polovici pretekov na šiestom mieste, ale napokon sa zosunul na konečnú dvanástu priečku celkovej klasifikácie.

Okrem štyroch druhých miest Petra Sagan bol v jednej etape druhý aj poľský vrchár Rafal Majka.

"Dosiahli sme na Vuelte menej ako sme dúfali. Boli sme však blízko k našim zamýšľaným cieľom, najmä k etapovému víťazstvu. V konečnom dôsledku sme ich nesplnili, preto sa nemôžeme radovať," uviedol Denk na webe svojho tímu.

Sagan sa zlepšoval, ale musel sa skloniť

Špecializovaný magazín Cycling Weekly sa zamyslel nad účinkovaním jednotlivých tímov na práve skončených pretekoch Okolo Španielska a rozhodol sa ich oznámkovať v stupnici od 1 do 10.

Desiatku ako najvyššie ocenenie dostali iba Mitchelton-Scott (priviedol Brita Simona Yatesa k premiérovému celkovému triumfu) a Quick-Step Floors s druhým mužom konečného poradia Španielom Enricom Masom.

Bora-Hansgrohe dostala spolu so Sky tretiu najnižšiu známku - štvorku.

"Vzhľadom na množstvo talentu v zostave, nastalo v tíme Bora-Hansgrohe relatívne sklamanie. Hviezdny Sagan sa síce počas pretekov zlepšoval, ale v šprintoch sa musel skloniť pred Vivianim," napísal web Cycling Weekly.

"Valverde zasa Sagana odsunul na druhé miesto v bodovacej súťaži. Majka zažíval podobnú frustráciu v horských etapách. Ambície Buchmanna v celkovom poradí napokon zvädli do konečného 12. miesta," dodal.

Nachádzate sa tu: