Peter Podhradský - obranca, ktorému nerobí problém útočiť

Peter Podhradský
Peter Podhradský (Autor: SITA)
Peter Klimko|18. apr 2008 o 00:00

Nemecká hokejová legenda Uwe Krupp sa nechala svojho času počuť, že rozdiel medzi obrancom a útočníkom sa zmazáva v kritických okamihoch. Vtedy je jedno, kto na akom poste hrá, dôležité je dať, alebo zabrániť gólu. Peter Podhradský vie oboje.

Postom obranca má rád ofenzívne výpady a keďže je technicky slušne vybavený, darí sa mu aj pred bránou súpera.

Slovanistické začiatky

PETER PODHRADSKÝ
  • narodený: 10. decembra 1979
  • súčasný klub: Nižnyj Novgorod
  • hrával za: Slovan Bratislava, Cincinnati, Pardubice, Liberec, Třinec, Žilina, HC Košice, Frankfurt, Metallurg Novokuzneck
  • účastník MS
  • úspechy: striebro z MS 2000
  • číslo dresu: 83

    ppodhradsky.jpg
Peter Podhradský

Narodil sa v Bratislave, kde sa aj dostal do "veľkého" hokeja. V sezóne 1998/99 odohral za Slovan Bratislava 27 zápasov. V tomto ročníku hrával aj za farmárske mužstvo "belasých" HC Trnava.

Odchod do zámoria

V Slovane sa predstavil aj aj rok na to. Stal sa stabilným členom prvého mužstva, začal čoraz viac uplatňovať svoje kvality - rozohrávku, pozičnú hru a schopnosť zaútočiť, keďže mu vďaka rýchlosti nerobilo problém prekorčuľovať protihráča.

V roku 2000 ho draftovali anaheimskí "káčeri" a tak sa tento pravý bek pobral skúsiť šťastie za "veľkú mláku". Začal vo farmárskom výbere Cincinnati Mighty Ducks. Po troch rokoch snaženia dostať sa priamo do NHL ale dospel k názoru, že bude lepšie, keď zmení pôsobisko.

Česká, potom slovenská extraliga

V ročníku 2002/03 už brázdi české klziská, keď sa dohodol na podmienkach kontraktu s Pardubicami. Ešte počas tejto sezóny ale odchádza na sedem zápasov do Liberca.

Nasledujúca sezóne je pre Petra Podhradského takisto česká, v drese Třinca ale sezónu nedokončil a putoval v jej závere do Žiliny.

V ročníku 2005/06 však už v Kádri "vlkov" nefiguruje, upísal sa Košiciam - titul však získala Žilina, ktorú práve opustil. Na Východe republiky sa mu však darí, keď zaznamenáva bodovo najúspešnejšiu sezónu (15 gólov a 24 asistencií).

Ďalšie kroky ho zaviedli do Frankfurtu, kde v drese miestnych Lions, takisto zaznamenal pri premiére v DEL úspešnú sezónu. Pokiaľ sa mu darilo ako jednotlivcovi, tím skončil až ôsmy.

Ruské sklamanie

Ročník 2007/08 strávil v ruskej Superlige v tíme Novokuznecku, ktorý sa pred jeho začiatkom netajil vysokými ambíciami. Napokon ale prišlo sklamanie, keď sa tím nedokázal prebojovať ani do vyraďovacích bojov.

Podhradský tak zmenil pôsobisko, nie však krajinu, keďže sa dohodol s Nižnyj Novgorod.

Striebro z Majstrovstiev sveta

Podhradský sa v národnom tíme predstavil na svetovom šampionáte trikrát. Sám istotne radšej spomína na Petrohrad 2000, kde síce Slováci podľahli vo finálovom súboji Čechom, získali ale strieborné medaily. Peter sa tak stal členom tímu, ktorý ako prvý priniesol Slovensku cenný kov z vrcholného podujatia.

Druhýkrát sa dostal na majstrovstvá v roku 2007. V konečnom poradí skončil výber Júliusa Šuplera šiesty, keď ho vo štvrťfinále zstavili Švédi (4:7). Ofenzívne ladený obranca patril k oporám a dosiahol priemer bod na zápas.

Bol aj pri slovenskom prepadáku na MS 2008 v Kanade, kedy naši hokejisti hrali len o záchranu.

Čo o Podhradskom píšu médiá

Slováci na MS 2007

Fotogaléria

podhradsky1.jpg

podhradsky2.jpg

podhradsky3.jpg

podhradsky4.jpg

podhradsky5.jpg

podhradsky6.jpg

podhradsky7.jpg

podhradsky8.jpg

pohradsky5.jpg

Nachádzate sa tu: