Novým majstrom Slovenska v cyklistike je Martin Velits

Nový majster SR v cestnej cyklistike Martin Velits v cieli na spoločných majstrovstvách SR a ČR v Bánovciach nad Bebravou.
Nový majster SR v cestnej cyklistike Martin Velits v cieli na spoločných majstrovstvách SR a ČR v Bánovciach nad Bebravou. (Autor: SITA)
TASR|28. jún 2009 o 17:00

Martin Velits v nedeľu získal svoj premiérový titul majstra Slovenska v pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom.

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Martin Velits získal v nedeľu svoj premiérový titul majstra Slovenska v pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom v kategórii elite na spoločných majstrovstvách Slovenska a Českej republiky v cestnej cyklistike v Bánovciach nad Bebravou.

prečítajte si o cyklistických majstrovstvách aj na idnes.cz

Striebornú medailu si vyjazdil Ján Valach a tretie miesto získal minuloročný víťaz Matej Jurčo. V kategórii do 23 rokov triumfoval Matej Vyšňa. Absolútnym víťazom a majstrom ČR sa stal Martin Mareš, ktorý zvládol 194 kilometrov dlhú trať za 5:01:45 hodín. Ako druhý prišiel do cieľa jeho krajan Jakub Kratochvíla

Preteky poznačilo zlé počasie

Preteky poznačilo nepriaznivé počasie, keď celú prvú polovicu lial hustý dážď. Od začiatku sa išlo vo vysokom tempe a o únik sa pokúšalo niekoľko jazdcov. Jedným z nich bol aj Peter Sagan, no po niekoľkých kilometroch ho pelotón dobehol a pretekár Dukly Trenčín sa prepadol dozadu. Dve kolá pred koncom sa od pelotónu odčlenila šesťčlenná skupina, ktorá si vytvorila asi minútový náskok. O záverečný únik sa pokúsil Matej Vyšňa, no za chvíľu sa k nemu pripojili dvaja českí pretekári a o víťazovi nakoniec rozhodol až záverečný špurt. V ňom si najlepšie vyrátal sily Martin Mareš zo stajne PSK Whirpool - Author, ktorý predbehol krajana Jakuba Kratochvílu aj Vyšňu. Martin Velits prišiel do cieľa na piatom mieste s viac ako minútovou stratou.

Pre dvadsaťštyriročného Velitsa je to premiérové víťazstvo na majstrovstvách republiky. "Zo začiatku to nebolo nič moc. Vlastne sme vsádzali na Petra, ktorý v predposlednom kole nastúpil. Za ním sa zložili tie dva tímy Dukla Trenčín a Příbram. Asi tridsať kilometrov pred cieľom však už nemal šancu ísť proti vetru sám a v poslednom kopci ho dobehli. Tam som potom nastúpil ja a som rád, že mi to vyšlo," povedal Martin Velits a dodal, že v úvode bolo najväčším problémom nepriaznivé počasie: "Počasie zo začiatku príliš nevyšlo, bolo to nepríjemné hlavne v zjazdoch, bolo to dosť nebezpečné. V priebehu pretekov sa však vyčasilo a mne sa išlo čím ďalej, tým lepšie a nakoniec to veľmi dobre dopadlo."

Peter Velits sa teší z úspechu brata Martina

Z jazdcov elitných cyklistických tímov ProTour sa na štart spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka v Bánovciach nad Bebravou napokon postavili iba bratia Peter a Martin Velitsovci z tímu Milram. Česi František Raboň, ktorý sa predstavil v časovke, a Roman Kreuziger, ktorý účasť zvažoval, napokon pod Strážovské vrchy neprišli. Velitsovcov si pelotón veľmi pozorne všímal, osobitý záujem im venovali najmä slovenskí cyklisti, keďže spoločne súperili o majstrovský titul.

Pri vjazde do posledného 24,4 km dlhého kola dal o sebe vedieť Peter, jeho nástup však nebol ešte úspešný. V polovici posledného okruhu nastúpil z pelotónu a zovretia krajanov Martin a napokon ako piaty muž v cieli oslavoval slovenský majstrovský titul v kategórii elite. "Boli to dobré preteky. Pocitovo sa mi išlo veľmi dobre. Som rád, že to Martinovi napokon vyšlo a v Milrame máme slovenský majstrovský dres. Určite mu nezávidím, aj ja som chcel vyhrať, ale nástup v predposlednom kole mi nevyšiel. Mal som pocit, akoby polovica pelotónu išla iba proti nám. Našťastie, v závere to on skúsil a ostatní už nemali silu dobehnúť ho. Keď sa však proti vám zloží polovica balíka, potom to ide naozaj veľmi ťažko," povedal po šampionáte Peter Velits. Preteky v Bánovciach nad Bebravou boli pre jazdca tímu Milram zároveň aj generálkou na Tour de France, ktorá sa začína už najbližšiu sobotu v Monaku.

Peter už pred šampionátom avizoval, že ak bude cítiť, že ho chcú súperi veľmi zničiť, potom zoberie preteky ako dobrý tréning a nepôjde za každú cenu do boja o majstrovský dres. V náročných pretekoch napokon prišiel do cieľa v hlavnom pelotóne na 31. mieste ako ôsmy z cyklistov v hodnotení M-SR elite. V Bánovciach preteky dokončilo zo 130-členného štartového poľa iba 50 jazdcov. "Nohy mi išli dobre, forma tam je. Bol to zároveň aj dobrý tréning na Tour de France. Momentálne ešte predštartovú horúčku pred trojtýždňovými pretekmi nepociťujem, ale keď prídem do Monaka, potom to bude asi iné," dodal Peter Velits.

SITA
Výsledky

elite: 1. Martin Mareš (ČR/PSK Whirpool - Author) 5:01:45 hod., 2. Stanislav Kozubek (ČR/PSK Whirpool - Author) 5:03:06, 3. Martin Velits (Milram) 5:03:08, 4. Vojtěch Dlouhý (ČR/PSK Whirpool - Author) 5:04:15, 5. Jan Valach (SR/ELK Haus), 6. Petr Benčík (ČR/PSK Whirpool - Author), ... 14. Matej Jurčo (SR/Tatranské Orly L. Hrádok) všetci rovnaký čas.

U 23: 1. Jakub Kratochvíla (ČR/CK Windoor's Příbram) 5:02:08, 2. Matej Vyšňa (SR/Dukla Trenčín Merida) 5:02:10, 3. Jiří Šíbl (ČR/CK Windoor's Příbram) 5:04:15, 4. Juraj Sagan (SR/Dukla Trenčín Merida), 5. Zdeněk Křížek (ČR/AC Sparta Praha), 6. Jakub Danáčik (PSK Whirpool - Author), 7. Martin Mahďar (Dukla Trenčín Merida) všetci rovnaký čas

Nachádzate sa tu: