Nico Rosberg s manželkou Vivian oslavuje titul majstra sveta F1.
Nico Rosberg s manželkou Vivian oslavuje titul majstra sveta F1. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|28. nov 2016 o 01:12

Odmalička mal najlepšie predpoklady, aby sa stal majstrom sveta. Po jedenástich sezónach vo formule 1 to Nico Rosberg dokázal.

BRATISLAVA. Na motokáre jazdil dovtedy, kým sa mu neminulo všetko palivo v nádrži. Otec ho sledoval zo strechy blízkej budovy a zapisoval si čas každého okruhu.

Malý Nico Rosberg mal od narodenia blízko k motorizmu a vďaka zázemiu sa venoval tomuto športu od detstva.

Že sa raz stane šampiónom vo formule 1 bolo vlastne celkom pravdepodobné. Zaujímavé skôr je, že to trvalo tak dlho.

Po pretekoch zverejnil Rosberg video, prostredníctvom ktorého poďakoval rodičom:

Prvý raz šoféroval Nico skutočné auto, keď mal štyri roky. Sediac otcovi na kolenách. K autám mal vždy blízko. Otec, bývalý šampión formuly 1, ho brával na preteky.

Navyše, rodina bývala v Monaku, kde sa začiatkom leta koná najstaršia Veľká cena F1.

Prehru vedel prijať lepšie

„Spomínam si na posledné otcove preteky. Lúčil sa na Hockenheime pred stotisíc fanúšikmi. Sedel som vedľa neho na aute a mávali sme ľuďom. Ohromilo ma to a vtedy som pochopil, že jedného dňa to chcem zažiť,“ opisoval Rosberg.

Vtedy mal šesť rokov a rodičia mu už kúpili motokáru. Dokázal na nej jazdiť do zbláznenia.

Keke Rosberg bol majstrom F1 v roku 1982. Z formuly 1 odišiel krátko po narodení syna. Ešte niekoľko rokov potom jazdil v iných súťažiach.

„Určite som to mal v kariére o niečo ľahšie vďaka otcovi a jeho menu,“ spomínal Nico pre BBC.

Ako tínedžer už jazdil európske poháre na motokárach. Tu sa prvýkrát stretol aj s Lewisom Hamitonom.

„Nica som prvý raz stretol asi v roku 1996 alebo 1997. Ja som bol vtedy nikto a on bol synom majstra sveta. Všetci sa okolo neho točili, bol stredobodom pozornosti a mal obrovské zázemie,“ opisoval Hamilton.

Lewis Hamilton gratuluje Rosbergovi k titulu.
Lewis Hamilton gratuluje Rosbergovi k titulu. (Autor: TASR/AP)

Hoci sa Nico dostal do formuly 1 rýchlejšie, v motokárach končil v pretekoch častejšie za Hamiltonom ako pred ním.

„Obaja boli extrémne súťaživí, no Nico vedel prehru prijať vždy lepšie. Lewis ich neznášal. Vždy chcel byť najlepší. Keď nevyhral, bol z toho nešťastný. Často aj plakal,“ vraví Dino Chiesa, ktorý bol šéfom tímu MBM.

Zaň obaja ako tínedžeri jazdili.

Prezývku mu dal Webber

Vo formule 1 zaujal 20-ročný Rosberg hneď v úvode aj sľubnými výsledkami v slabom tíme Williams. Prezývku si však vyslúžil na základe vzhľadu. Mark Webber ho nazval Britney a ohlásil to priamo počas pretekov do vysielačky.

Domov»Formula 1»V kvalifikáciách predbiehal i Schumachera. Nového majstra formuly 1 volajú Britney