Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Nadal absolvuje antukovú sezónu, na prvom turnaji bude chýbať iba Federer

Rafael Nadal. (Autor: TASR/AP)
SITA|9. sep 2020 o 13:30

Odmeny pre hráčov klesli až o štyridsať percent.

RÍM. Na US Open sa rozhodol necestovať, ale skrátenú antukovú sezónu v Európe si nenechá ujsť.

Španielsky tenista Rafael Nadal ohlásil svoju účasť na budúcotýždňovom turnaji Italian Open v Ríme (14.- 20. 9.). Na známom Foro Italico v minulosti deväťkrát zdvihol nad hlavu víťaznú trofej.

Svetová dvojka má aj motiváciu navyše, môže využiť psychickú nepohodu Srba Novaka Djokoviča po jeho aktuálnom a mierne kontroverznom vylúčení z US Open.

Nadal: Vždy sa tam rád vraciam

"Rímsky turnaj je pre mňa výnimočné miesto, vždy sa tam rád vraciam. Tento rok je to špecifické, lebo to bude prvý turnaj po dlhom čase. Teším sa na túto výzvu," uviedol Nadal.

Zatiaľ naposledy sa kráľ antuky predstavil vo februári na podujatí v mexickom Acapulcu a napokon na ňom zvíťazil. Bol to jeho prvý a dosiaľ posledný singlový titul v tomto roku a celkovo osemdesiaty piaty v kariére.

Potom ho však rovnako ako všetkých tenistov stopla pandémia koronavírusu a za sedem mesiacov sa 34-ročný rodák z Manacoru na ostrove Malorka v súťažnom zápase nepredstavil ani raz.

Z obáv pred koronavírusom Nadal vynechal aj dva zámorské turnaje na tvrdom povrchu vrátane US Open, kde mal obhajovať vlaňajší titul.

Turnaj v Ríme bude pre neho aj bezprostredná príprava na antukový vrchol Roland Garros, z ktorého vlastní už 12 víťazných trofejí.

V Ríme sa majú predstaviť všetci hráči z najlepšej svetovej dvadsiatky s výnimkou švajčiarskeho elegána Rogera Federera, ktorý vynecháva celú sezónu 2020.

Nepôjdu do karantény

Aj ženské pole v Ríme bude naplnené kvalitou. Z najlepšej svetovej desiatky neohlásila účasť iba líderka rebríčka Austrálčanka Ashleigh Bartyová, ktorá nemá v pláne hrať ani v Paríži.

Aj turnaja v Ríme sa dotkli prísne protipandemické opatrenia. Na tribúnach nebudú fanúšikovia a tenisti budú uzatvorení v turnajovej "bubline" pripomínajúcej tú z US Open v New Yorku.

A budú sa pravidelne podrobovať testom na koronavírus rovnako ako ich tréneri či obslužný personál.

Keďže však veľa tenistov pricestuje do Ríma priamo z New Yorku, nebudú musieť podstúpiť 14-dňovú karanténu s výnimkou pozitívne testovaných.

A ešte jedna novinka sa spája s tohtoročným turnajom Italian Open. Odmeny pre hráčov klesli až o 40 percent v porovnaní s minulý rokom. Dôvod je jednoduchý: organizátori nemôžu rátať s výnosom z predaja vstupeniek.

"Ekonomické škody, ktoré nás postihlo, sú obrovské. Určite by bolo z ekonomického pohľadu lepšie, keby sa turnaj zrušil tak ako to urobilo mnoho iných organizátorov," uviedol prezident Talianskej tenisovej federácie Angelo Binaghi.

Súvisiace články