Djokovič končí na US Open. Diskvalifikovali ho, lebo trafil rozhodkyňu

Djokoviča diskvalifikovali za napálenie loptičky do krku čiarovej rozhodkyne.
Djokoviča diskvalifikovali za napálenie loptičky do krku čiarovej rozhodkyne. (Autor: TASR/AP)
Boris Vanya, TASR|6. sep 2020 o 22:29

V tomto roku ešte neprehral.

NEW YORK. Srbského tenistu Novaka Djokoviča diskvalifikovali z grandslamového turnaja US Open za napálanie loptičky do krku čiarovej rozhodkyne.

K incidentu prišlo v osemfinálovom stretnutí mužskej dvojhry proti Španielovi Pablovi Carrenovi-Bustovi za stavu 5:6 v prvom sete.

Frustrovaný Djokovič zľahka naslepo odpálil za seba loptičku, ktorá nešťastne zasiahla čiarovú rozhodkyňu.

Loptičku odpálil druhý raz

Srbský tenista bol nasadenou jednotkou a najväčším favoritom turnaja. V tomto roku ešte neokúsil trpkosť prehry. Po diskvalifikácii nemá nárok ani na body a finančné prémie za doterajšie víťazstvá na turnaji.

Osudnému momentu predchádzal zaujímavý priebeh prvého setu. Za stavu 5:4 mal Djokovič pri podaní súpera k dispozícii tri setbaly, Carreno Busta ich však odvrátil.

Prvý s pomocou jastrabieho oka, ktoré ho o jediný milimeter zachránilo. Keď odvrátil aj posledný, Djokovič nahnevane odpálil loptičku do steny, za čo ho však empajrová rozhodkyňa nenapomenula.

Španiel získal osem bodov za sebou, nielenže vyrovnal na 5:5, ale v ďalšom geme zobral Srbovi servis.

Frustrovaný favorit vytiahol z vrecka loptičku a odpálil ju raketou zľahka k zadnej časti kurtu. Zasiahol pritom do ohryzku čiarovú rozhodkyňu, ktorá spadla na zem.

Djokovič ku nej hneď pribehol, aby zistil, čo sa jej stalo. Rozhodkyni, ktorá nemohla dýchať, prišiel rýchlo na pomoc zdravotník.

Empajrová rozhodkyňa a supervízor turnaja Soeren Friemel rozhodli o jeho diskvalifikácii.

Djokovič: Je mi to ľúto

Srbský tenista neprišiel po predčasne ukončenom zápase na tlačovú konferenciu, na incident reagoval vyhlásením na instagrame.

"Z celej situácie cítim smútok a prázdnotu. Zisťoval som si u organizátorov, čo je s dotyčnou pani a, chvalabohu, je v poriadku. Je mi nesmierne ľúto, že som jej spôsobil stres. Bolo neúmyselné, ale nesprávne.

Čo sa týka diskvalifikácie, musím spracovať moje sklamanie a vziať si z toho ponaučenie pre môj ďalší vývoj ako hráča aj človeka. Ospravedlňujem sa turnaju US Open a všetkým, ktorých som zasiahol svojim správaním. Som vďačný môjmu tímu, rodine a fanúšikom za podporu, že sú vždy pri mne. Ďakujem a je mi to naozaj ľúto," napísal Djokovič.

Novak Djokovič nešťastne, ale úplne stupídne trafil čiarovú rozhodkyňu do krku a rozhodcovia nemali inú možnosť ako ho diskvalifikovať. Wow...


Martina Navrátilová, bývalá tenistka

Na pozápasovej tlačovej konferencii reagoval Djokovičov súper Pablo Carreno Busta.

"Nevidel som, keď sa to stalo. Pozeral som sa na svojho trénera a tešil som sa z brejku. Keď som sa otočil, zbadal som ležať na zemi čiarovú rozhodkyňu. Spýtal som sa Kolumbijčana, ktorý bol v hľadisku, či ju trafila loptička. Bol to pre mňa šok. Snažil som naďalej udržiavať v koncentrácii pre prípad, že by sa pokračovalo v zápase.

Nepochybujem o tom, že to nebolo úmyselné. Myslím, že nik z tenistov nebude zámerne triafať rozhodcu. Novak by to nikdy nespravil zámerne. Ale pravidlá sú pravidlá, platia pre všetkých," vravel Španiel.

"Niečo podobné sa mi stalo v roku 1995, keď sme hrali štvorhru. Trafil som vtedy zberačku loptičiek do ucha. Djokovič nemieril na rozhodkyňu, ale za svoje činy musíte niesť zodpovednosť. Žiadny iný verdikt ako diskvalifikácia neprichádza do úvahy," komentoval Brit Tim Henman pre Amazon Prime.

"Hráčov zvyknú diskvalifikovať aj za menšie priestupky," komentoval bývalý austrálsky tenista Darren Cahill, ktorý komentuje US Open pre ESPN.

"Neuveriteľné, čo sa práve stalo na kurte. Novak Djokovič nešťastne, ale úplne stupídne trafil čiarovú rozhodkyňu do krku a rozhodcovia nemali inú možnosť ako ho diskvalifikovať. Wow..." reagovala na Twitteri Martina Navrátilová.

Zverev: Bolo to o milimetre

Na Djokovičovu diskvalifikáciu zareagoval jeho konkurent Nemec Alexander Zverev a označil ju za veľmi nešťastnú.

Djokovič je piaty

Srbský tenista je piatym hráčom v open ére, ktorého diskvalifikovali v zápase dvojhry na grandslamovom podujatí.

2020 - Novak Djokovič (US Open)

2000 - Stefan Koubek (Roland Garros)

1995 - Jeff Tarango (Wimbledon)

1995 - Carsten Arriens (Roland Garros)

1990 - John McEnroe (Australian Open)

"Novak odpálil loptičku a tá veľmi nešťastne trafila čiarovú rozhodkyňu do oblasti krku. Existuje pravidlo, na základe ktorého za toto nasleduje diskvalifikácia.

Myslím si, že supervízori si iba robia svoju robotu. Ak by loptička nezasiahla rozhodkyňu do citlivej oblasti, Novak by mohol pokračovať v zápase, bolo to o milimetre," citovala slová Zvereva agentúra AFP.

Bývalá ženská svetová jednotka Američanka Tracy Austinová označila rozhodnutie vylúčiť Djokoviča z turnaja za správne. "Bol to správny verdikt. Vyrazilo mi to dych. Dúfam, že čiarová rozhodkyňa bude v poriadku."

Djokovičova diskvalifikácia znamená, že prvýkrát od roku 2014 pribudne na listinu grandslamových víťazov v mužskom singli nové meno.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»US Open»Djokovič končí na US Open. Diskvalifikovali ho, lebo trafil rozhodkyňu