Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Murray je bez straty setu už v 3. kole dvojhry

(Autor: TASR)
SITA|26. máj 2011 o 19:38

Trojnásobný finalista z úrovne "veľkej štvorky" je bez straty setu už v 3. kole dvojhry mužov na Roland Garros.

Murray dosiahol na antuke svoj 35. úspech na hlavnej profesionálnej úrovni.

PARÍŽ 26. mája (SITA) - Trojnásobný finalista z úrovne "veľkej štvorky" Andy Murray je bez straty setu už v 3. kole dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 17 520 000 eur, antuka vonku).

Dvadsaťštyriročný rodák zo škótskeho Dunblane zvíťazil vo štvrtkovom zápase 2. kola na hlavnom dvorci Philippa Chatriera nad talianskym "lucky loserom" Simonem Bolellim v ich treťom vzájomnom dueli za 171 minút 7:6 (3), 6:4, 7:5. Murray dosiahol na antuke svoj 35. úspech na hlavnej profesionálnej úrovni, zatiaľ čo Bolelli si pripísal 35. nezdar na tomto povrchu.

"Potešilo ma, ako som si poradil s veľmi zložitými situáciami v prvom i treťom sete. Podmienky boli náročné. Azda najhoršie pre tenistov totiž je, ak sa vietor sústavne točí a mení smer. Dnes preto vo výmenách chýbal rytmus. Je to dosť zaťažujúce, pretože sa musíte koncentrovať na množstvo prispôsobení, úkrokov do správnej pozície. Mohlo to byť veľmi zradné, lebo vietor zvykne stierať reálne výkonnostné rozdiely. Navyše, Simone je veľmi dobrým a odolným hráčom Za takýchto okolností sa treba prehrýzť jednotlivými fiftínmi a hrami, vybehať čo najviac loptičiek a prinútiť súpera k úderu navyše. Ja som to napokon zvládol, hoci mám pocit, že jemu tá hra vo vetre prekážala menej ako mne," povedal na tlačovej besede Andy Murray.

Favorizovaný Brit nastrieľal 10 es (vyvážil ich 7 dvojchybami), urobil o citeľných 23 nevynútených chýb menej ako súper (35:58) a bol iba mierne slabší vo "winneroch" - 31:34. Premenil 6 zo 14 brejkových príležitostí, Talian zužitkoval 4 z 13 šancí na prerazenie podania.

O rok starší Bolelli (126. priečka, bol však už aj na 36. pozícii) zvládol 18 z 26 zákrokov pri sieti. Proti Murraymu má teraz štatistiku 0:3. Brit vedie v bilancii proti "lucky loserom" 8:0 a niektorého z oponentov z Apeninského polostrova prekonal 12. raz v rade - naposledy prehral s Fabiom Fogninim v roku 2007 v Montreale.

Štvrtý muž "pavúka" aj renkingu ATP Murray má na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska osobný rekord v podobe predvlaňajšieho štvrťfinále, v ktorom nestačil na Čiľana Fernanda Gonzáleza. Minulý rok ho v osemfinále zastavil Čech Tomáš Berdych. V rámci "veľkej štvorky" si - vo všetkých prípadoch neúspešne - zahral o titul na US Open 2008 a Australian Open 2010 i 2011.

Brit v tejto sezóne už dvakrát podľahol kvalifikantom (Young, Bogomolov), ale tentoraz sa - rovnako ako v 1. kole s domácim Éricom Prodonom - vyhol zaváhaniu proti účastníkovi kvalifikácie. Na grandslamovej úrovni prehral Murray s aktérom kvalifikácie zatiaľ iba raz, a to na US Open 2005 proti Arnaudovi Clémentovi. Práve tento francúzsky veterán s voľnou kartou môže byť jeho najbližším súperom, ak si dokáže v 2. kole poradiť s Nemcom Michaelom Berrerom.

Bolelli aj Berrer figurujú v prehľade víťazov bratislavského halového "hardového" challengeru Ritro Slovak Open. Pre Taliana zostáva grandslamovým rekordom 3. kolo Roland Garros aj Wimbledonu 2008. Hráča z Top 10 prekvapil iba v jednom prípade - Francúza Gillesa Simona v sezóne 2009 na Hopmanovom pohári miešaných družstiev v Perthe. Inak má proti súperom takéhoto kalibru na konte už 26 prehier.

Dvojhra mužov - 2. kolo:

Andy Murray (V. Brit.-4) - Simone Bolelli (Tal.) 7:6 (3), 6:4, 7:5 za 171 minút

Súvisiace články