Ministerstvo poslalo odmeny pre olympionikov. Najviac dostali Farkašová so Šubrtovou

Anastasia Kuzminová získala v Pjongčangu tri medaily. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)
TASR|28. mar 2018 o 18:57

Výška odmien medzi paralympionikmi je vyššia, nakoľko získali viac medailí.

BRATISLAVA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR už poskytlo 50-percentnú dotáciu na odmeny pre slovenských reprezentantov za ich úspešné vystúpenia na zimných olympijských a zimných paralympijských hrách 2018 v Pjongčangu.

Stalo sa tak na základe schváleného uznesenia vlády z vlaňajška. Odmeny predstavujú spolu 641.370 eur. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu MŠVVŠ SR.

"V minulom roku vláda SR prijala materiál, podľa ktorého sa upravujú odmeny pre športovcov. V individuálnych športoch schválila za prvé miesto odmenu 22.500 eur, rovnako pre zdravých športovcov, ako aj zdravotne znevýhodnených, čo predstavuje 50 percent odmeny.

Ďalšími 50 percentami môžu prispieť Slovenský olympijský výbor a Slovenský paralympijský výbor," uviedlo ministerstvo školstva.

Za striebornú medailu bola športovým reprezentantom z rozpočtu MŠVVŠ schválená suma 17.500 eur a za bronzovú 12.500 eur.

Paralympionici dostali viac

Biatlonistka Anastasia Kuzminová dostala od MŠVVŠ odmeny vo výške 57.500 eur za zisk jednej zlatej a dvoch strieborných medailí, biatlonistka Paulína Fialková 5000 eur za piate miesto a táto suma patrí aj lyžiarke Petre Vlhovej za rovnaké umiestnenie.

Biatlonová štafeta v zložení Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková a Terézia Poliaková získala za piate miesto odmenu vo výške 16.250 eur.

Výška odmien medzi paralympionikmi je vyššia, nakoľko získali viac medailí. Paralympionička Henrieta Farkašová so svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali odmeny vo výške 188.125 eur za zisk štyroch zlatých a jednej striebornej medaily v alpskom lyžovaní.

Henrieta Farkašová a Natália Šubrtová. (Autor: TASR)

Odmeny vo výške 131.250 eur dostane aj lyžiar Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom za jednu zlatú a tri strieborné medaily.

Ďalších 19.250 eur patrí lyžiarovi Marekovi Kubačkovi a jeho navádzačke Márii Zaťovičovej. Lyžiar Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom získajú 79.625 eur. Lyžiar Martin France dostane odmenu 13.500 eur a lyžiarka Petra Smaržová 14.000 eur.

Odmena pre každého do ôsmeho miesta

Odmeny boli odstupňované pre všetkých športovcov, ktorí sa umiestnili na ZOH a ZPH do ôsmeho miesta. Finančné odmeny okrem jednotlivých športovcov získali aj ich realizačné tímy.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) tiež podpísala rozhodnutie o poskytnutí príspevku športovcov Top tímu v roku 2018.

V súčasnosti sa pripravujú platobné dekréty o poskytnutí tohto príspevku národným športovým zväzom, pričom finančné prostriedky im budú uvoľnené v najbližších dňoch.

Nachádzate sa tu: