MŠK Žilina: Belko - Minárik, Kopas, Leitner (46. Anang) - Ďuriš, Mráz, Gono (46. Myslovič), Sauer (84. Owusu), Paur (84. Jambor) - Jánošík (46. Kaprálik), Rusnák

MFK Ružomberok: Krajčírik - Madleňák, Mojžiš, Maslo (62. Mrva), Fabiš - Luterán - Rymarenko (81. Ďungel), Kochan, Domonkos (46. Múdry), Regáli - Boďa (68. Gerec)

/Zostavy a štatistiky nájdete na tomto odkaze >>>/

ŽILINA. Pohľad na otváracie zostavy potešil oko nejedného slovenského futbalového fanúšika.

V úvodnom zápase 4. kola nadstavbovej časti slovenskej Fortuna ligy medzi Žilinou a Ružomberkom nastúpilo dvadsaťdva rodákov zo Slovenska.

Hostia napokon vyhrali 2:0, o góly sa postarali Martin Boďa a čerstvý slovenský reprezentant Martin Regáli.

Súpisky plné Slovákov

Na zápasovej súpiske figurovalo 39 hráčov - devätnásť Žilinčanov a dvadsať Ružomberčanov.

Až tridsiati siedmi z nich boli Slováci. Výnimkou boli len dvaja Ghančania na lavičke domácich, 21-ročný Benson Anang a o dva roky mladší Richmond Owusu. Prvý menovaný nastúpil po polčase, druhý až na záverečné minúty.

Oba kluby si zakladajú práve na domácich hráčoch, Žilinčania najmä na vlastnej akadémii. Ružomberčania sú z pohľadu počtu Slovákov v tíme ligový unikát.

"Aj majiteľ má predstavu, aby sme šli cestou slovenských hráčov, aby sme v tomto smere boli iný klub. Môžeme ukázať aj ďalším, že sa dá vytvoriť konkurencieschopný tím, ktorý je zložených z našich talentov. Darí sa nám ich zapracovať," povedal v rozhovore pre Sportnet.sk ružomberský tréner Peter Struhár.

Vekový priemer Žilinčanov bol v piatok nižší ako 23 rokov, zostava Liptákov bola v priemere o dva a pol roka staršia.

Až polovicu domácej zostavy tvorili hráči do 21 rokov (Belko, Leitner, Sauer, Gono, Mráz), ďalší piati mladíci nastúpili ako striedajúci (Anang, Jambor, Kaprálik, Myslovič, Owusu).

Z Ružomberka spadali do tejto kategórie len traja hráči, brankár Krajčírik, stredopoliar Luterán a striedajúci Múdry.

Vekový priemer navýšil najmä 36-ročný kapitán Ján Maslo, ktorý musel pre zranenie kolena nútene striedať.

Ružomberčania prevýšili domácich

Ružomberčania v prvom polčase dominovali, boli aktívnejší a ovládli štatistiky. Na strelecké pokusy vyhrali 16:4, z toho 9:1 z pohľadu striel na bránu, vyhrávali aj 6:2 na rohové kopy. Nepodarilo sa im však streliť gól.

"Chlapcom prvý polčas chutil, sám som bol až prekvapený. Efektivitu však musíme zlepšiť, mohli sme streliť tri či štyri góly. Kto bol na štadióne, musí uznať, že sme dnes boli jednoznačne lepší," poznamenal po zápase v rozhovore pre Nova Sport ružomberský tréner Struhár.

Víťazný zásah prišiel až po zmene strán, keď sa v 58. minúte po zaváhaní stopéra Adama Kopasa presadil hosťujúci útočník Martin Boďa.

"Vo fázach, kedy sa súper ani nevedel dostať k lopte, sme inkasovali. Podľa mňa to bola ľahká lopta," hodnotil situáciu sklamaný domáci kouč Peter Černák.

Ružomberčania hrozili najmä z brejkov a boli nebezpečnejší. V 73. minúte striedajúci Štefan Gerec nastrelil aj brvno.

V 92. minúte spečatil výsledok po akcii stredopoliara Mateja Kochana a striedajúceho Petra Ďungela do prázdnej brány krídelník Martin Regáli.

Liptáci sa tak minimálne do nedele dostali pred Spartak Trnava na priebežné druhé miesto v tabuľke Fortuna ligy.

"Nedávno sme sa s chalanmi smiali, že sme na jeden deň druhí. Teraz budeme druhí až dva dni," zasmial sa Struhár, ktorý bude aj preto v nedeľňajšom tradičnom derby fandiť Slovanu:

"Okrem Ružomberka som ale slovanista, takže určite budem fandiť im," povedal na záver bývalý hráč belasých.