Caeleb Dressel.
Caeleb Dressel. (Autor: TASR/AP)
TASR|29. júl 2017 o 19:30

Americký plavec zažil fenomenálny večer.

BUDAPEŠŤ. Americký reprezentant Caeleb Dressel sa stal prvým plavcom v histórii, ktorý počas jedného dňa vybojoval na majstrovstvách sveta tri zlaté medaily. V sobotu triumfoval v budapeštianskom plaveckom bazéne v troch rôznych disciplínach.

Tieto triumfy si vychutnávam. Som blízko k niekoľkým rekordom, ale musím byť pokorný.

Caeleb Dressel, americký plavec

Prvé zlato na prebiehajúcom šampionáte získal na 50 metrov voľným spôsobom. Americký plavec o pár minút neskôr zopakoval triumf aj na 100 metrov motýlik.

Tretie zlato vybojoval v zmiešanej štafete na 4x100 metrov, kde spolu s kolegami z reprezentácie doplával k triumfu vo svetovom rekorde časom 3:19,60 min pred Holandskom a Kanadou.

Zlatú medailu na 50 metrov motýlik získala olympijská šampiónka Sarah Sjöströmová zo Švédska časom 24,60 sekundy. Sjöströmová zopakovala úspech z dvojnásobnej trate, kde rovnako triumfovala.

Skvelú formu dokázala aj v semifinále na 50 metrov voľný spôsob, kde vytvorila svetový rekord časom 23,67 sekundy.

V ženskom znaku na 200 metrov triumfovala Austrálčanka Emily Seebohmová v osobnom rekorde 2:05,68 minúty, druhá skončila domáca pretekárka Katinka Hosszúová, ktorá zaostala o 17 stotín sekundy. Bronz si vyplávala Američanka Kathleen Barkerová.

Zlato na 800 metrov voľným spôsobom získala Američanka Katie Ledecká, ktorá triumfovala pred Číňankou Li Ping-ťie, bronz si vybojovala Ledeckej krajanka Leah Smithová.

Hlasy po pretekoch:

Caeleb Dressel, víťaz sobotňajších troch pretekov: "Tieto triumfy si vychutnávam. Som blízko k niekoľkým rekordom, ale musím byť pokorný. Dnes to bolo fyzicky i psychicky veľmi náročné."

Kristof Milak, držiteľ striebra na 100 metrov motýlik: "Vedel som, že plávam v dobrom čase, ale netušil som, že dopadnem takto výborne. Nemám na to slov."

Katie Ledecká, víťazka na 800 metrov voľný spôsob: "Mojím cieľom bolo získať zlatú medailu pre USA. Splnila som, čo som chcela."

Katinka Hosszúová, držiteľka striebra na 200 metrov znak: "Chcela som medailu a som rada, že mám striebro. Išla som do pretekov s tým, že začnem čo najlepšie a uvidím, čo sa stane."