6.

Juraj Varga

Yamaha

+ 9:43 min

BRATISLAVA. Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v sobotňajšej trinástej etape Rely Dakar 21. miesto. Jeho krajan Juraj Varga skončil v kategórii štvorkoliek šiesty.

Pretekári absolvovali v sobotu 675 kilometrov z mesta Šajbah do Al Hofufu, pričom samotný špeciál mal dĺžku 154 kilometrov.

V nedeľu je na programe záverečná štrnásta etapa s cieľom v meste Dammam na pobreží Perzského zálivu.

Medzi motocyklami zvíťazil Argentínčan Kevin Benavides na KTM a dosiahol tak prvé víťazstvo na prebiehajúcom Dakare.

V celkovom hodnotení poskočil na druhé miesto a na vedúceho Austrálčana Tobyho Pricea stráca len dvanásť sekúnd.

Ten skončil v sobotu na piatej pozícii (+2:28). Svitko štartoval s číslom šestnásť a po tridsiatich kilometroch klesol o šesť priečok.

V priebehu etapy figuroval aj v najlepšej dvadsiatke, nakoniec však prišiel do cieľa s mankom 12:15 minúty na 21. pozícii. Napriek tomu si v celkovom hodnotení polepšil o dve priečky, momentálne mu patrí dvanáste miesto.

Varga bol pôvodne siedmy, no po pätnásťminútovej penalizácii pre Litovčana Laisvydasa Kanciusa poskočil o jednu pozíciu.

Na víťaza Marcela Medeirosa z Brazílie stratil 9:43 minúty a v celkovom hodnotení si udržal štvrtú priečku.

V kategórii automobilov triumfoval šiestykrát za sebou Francúz Sebastien Loeb, ktorý si upevnil v celkovom hodnotení 2. priečku. Deväťnásobný šampión WRC stráca na priebežného lídra Katarčana Nassera Al-Attiyaha 1:21:42 h.

Medzi kamiónmi zvíťazil Čech Martin Macík, ktorý v celkovom hodnotení zaostáva za lídrom Janusom van Kasterenom o 1:16:42 h.

Slovák Róbert Kasák prišiel do cieľa pätnásty s mankom 1:02:22 h na víťaza. Slovenskému pretekárovi patrí v priebežnom poradí 16. miesto.

Dejiskom Rely Dakar zostane aj v nasledujúcich rokoch Saudská Arábia. Riaditeľ motoristických pretekov David Castera uviedol pre agentúru AFP, že organizátori majú ešte veľa púští na preskúmanie.

"Som veľmi šťastný, že tu zostávame, keďže je tu ešte toľko púští, ktoré treba preskúmať. Táto krajina má obrovský potenciál," povedal šéf pretekov na tlačovej konferencii deň pred ich vyvrcholením.

Podujatie sa presťahovalo na Arabský polostrov v roku 2020 po pôsobení v Južnej Amerike na základe novej 10-ročnej zmluvy.

V kategórii classic obsadil slovenský jazdec Juraj Ulrich s navigátorom Ľubošom Schwarzbacherom 50. miesto, posádka so Slovákmi Radovanom Kazarkom, Pavlom Zacharom a Čechom Josefom Kalinom prišla do cieľa na 56. priečke.

Zvíťazil Švajčiar Urbano Clerici. V celkovom poradí Ulrich so Schwarzbacherom klesli na 16. pozíciu, Kazarka s Kalinom a Zacharom poskočili o dve priečky na 38. miesto.

+ 2:57:21 h

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Vargu posunula vyššie penalizácia súpera, polepšil si aj Svitko