Nasser Al-Attiyah

Katar

Toyota

+ 3:31 min

ŠAJBAH. Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v piatkovej dvanástej etape rely Dakar šestnáste miesto.

Jeho krajan Juraj Varga skončil v kategórii štvorkoliek štvrtý – pôvodne obsadil druhé miesto, no obdržal pätnásťminútovú penalizáciu. V kategórii automobilov si pripísal šiesty triumf v tomto ročníku Francúz Sebastien Loeb.

Vysoké duny a rýchle pláne

Pretekári absolvovali v piatok 376 kilometrov s cieľom v meste Šajbah, pričom samotný špeciál mal dĺžku 185 kilometrov. Etapa bola súčasťou dvojdňového maratónu, počas ktorého nemohli pretekári využiť služby svojho tímu.

Medzi motocyklami zvíťazil Čiľan Jose Ignacio Cornejo Florimo a na svojej Honde tak dosiahol prvé víťazstvo na prebiehajúcom Dakare.

V celkovom hodnotení sa prvýkrát v tomto ročníku ujal vedenia Austrálčan Toby Price, ktorý skončil v piatok na treťom mieste (+1:58).

Svitko štartoval s číslom 22 a už po štyridsiatich kilometroch bol v strede druhej desiatky, kde sa aj udržal. Do cieľa prišiel s mankom 4:54 minúty na Corneja Florima a v celkovom hodnotení figuruje naďalej na štrnástom mieste.

"Profil trate bol podobný ako vo štvrtok - veľké, vysoké duny a rýchle pláne. Dnes to bolo lepšie, nevyskytla sa žiadna technická porucha, ani som nezaváhal pri navigácii. Som v cieli a cítil som sa asi najlepšie na motorke.

Skončil som šestnásty, ale s malou stratou na prvého. Všetci držia plyn, vpredu sa majú ešte o čo biť. Bude to ešte ťažké, ale dúfam, že to dobojujem do super konca," uviedol Svitko vo videu na facebookovej stránke fanklubu.

Varga: Maratónska etapa

Loeb dosiahol piaty triumf za sebou, šiesty v tomto ročníku a zároveň sa prepracoval na celkové druhé miesto. V druhej etape pritom skončil na 59. pozícii a figuroval po nej celkovo na 31. priečke. Na čele si udržuje náskok Katarčan Nasser Al-Attiyah na Toyote.

Varga vyrovnal svoje maximum na z tretej etapy a je jediný z troch nováčikov, ktorý sa dostal do tejto fázy súťaže. Za najrýchlejším Brazílčanom Marcelom Medeirosom zaostal o 16:36 minúty.

Vyrazil ako piaty, v polovici etapy poskočil na tretiu pozíciu a tridsať kilometrov pred cieľom bol dokonca najrýchlejší. Pred penalizáciou figuroval na druhom mieste. V celkovom hodnotení mu patrí štvrtá priečka.

"Maratónska etapa zvládnutá a som späť s tímom. Trošku som mal obavy, že po 10. etape nebude možné v dunových etapách konkurovať súperom, ale nakoniec to bol pravý opak a išlo sa mi výborne oba posledné dni," uviedol Varga.

+ 1:29:11 h

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Svitko obsadil v 12. etape šestnáste miesto, Varga vyrovnal svoj najlepší výsledok