Carlos Sainz

Španielsko

Ferrari

+ 19,448 s

SILVERSTONE. Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull prvýkrát v kariére triumfoval na Veľkej cene Veľkej Británie na okruhu v Silverstone.

Šiestym triumfom za sebou a ôsmym v sezóne potvrdil svoju pozíciu suverénneho lídra šampionátu. Holanďan získal v Silverstone aj bod navyše za najrýchlejšie kolo.

Za ním prišli do cieľa domáci Briti Lando Norris na McLarene a Lewis Hamilton z Mercedesu. Štvrtý bol Norrisov kolega z McLarenu - Austrálčan Oscar Piastri.

McLaren ťažil z najlepšieho kvalifikačného výsledku v sezóne, keď bol Norris druhý a Piastri tretí. Obaja piloti mali v závere náročnú úlohu, keďže im ostala iba tvrdá sada pneumatík a oproti súperom boli v nevýhode.

Skvelý výkon predviedol najmä Norris, ktorý sa dokázal udržať pred Hamiltonom a mohol sa tešiť z kvalitného druhého miesta.

Pre Norrisa je 2. miesto najlepší výsledok v sezóne a nadviazal ním na 4. priečku z uplynulých pretekov v Rakúsku. Zároveň vyrovnal svoje osobné maximum, ktorým bolo 2. miesto z VC Talianska v roku 2021.

Výsledky: Veľká cena Veľkej Británie 2023.
Výsledky: Veľká cena Veľkej Británie 2023. (Autor: Sofascore.com)

Na zlú taktiku opäť doplatili piloti Ferrari - Monačan Charles Leclerc a Carlos Sainz. Preteky odštartovali zo 4., resp. 5. miesta, ale nakoniec sa musel uspokojiť iba s 9., resp. 10. priečkou.

Ďalšie preteky sezóny sú na programe v nedeľu 23. júla v Maďarsku.

Hlasy po pretekoch

/zdroj: Sport 2/

Max Verstappen, víťaz: "Mal som zlý štart, musíme sa na to pozrieť. Lando (Norris) bol rýchly, držal sa ma a nevedel som sa ho zbaviť. Na konci už mäkké pneumatiky nefungovali, ale som šťastný z tohto víťazstva."

Lando Norris, 2. miesto: "Je to úplne šialené. Bola to drina, zvlášť na tvrdých pneumatikách. Snažil som sa čo najdlhšie držať Maxa. Som druhý a je to super. Škoda Oscara (Piastriho), mohli sme mať dvojité pódium."

Lewis Hamilton, 3. miesto: "Je pre mňa veľká česť reprezentovať túto krajinu. Vďaka energii od divákov som sa dnes dokázal dostať na pódium. Gratulujem celému tímu, predsa len je tretie miesto dobrý výsledok, keďže som štartoval zo siedmeho. Gratulujem aj Landovi a môjmu bývalému tímu McLarenu k výbornému výsledku. Boli veľmi rýchli."

Priebeh Veľkej ceny Veľkej Británie 2023

Formulový víkend prilákal na okruh Silverstone 480-tisíc divákov a veľká časť z nich nadšením burácala po úvodných metroch. Domáci Norris, ktorý štartoval z 2. miesta, sa vydareným štartom dostal cez víťaza kvalifikácie Verstappena.

Na vydarenú kvalifikáciu tímu McLaren nadviazal Piastri, ktorý si napriek snahe Leclerca udržal po štarte 3. miesto. Norris bol na čele do 5. kola, v ktorom Verstappen využil systém DRS.

V 8. kole šiel do boxov Hülkenberg, aby získal nové predné krídlo po kontakte s Perezom. Do 19. kola sa Leclerc držal na 4. mieste pred Russellom, no zamieril do boxov pre tvrdé zmesi a na trať sa vrátil na 12. mieste.

V polovici pretekov bol na čele Verstappen približne s 5-sekundovým náskokom na Norrisa a Piastriho z McLarenu. Z elitnej trojky prezul ako prvý Piastri, ktorý dostal v 30. kole tvrdé zmesi a po návrate na trať bol šiesty.

Ešte pred ním prezul Russell, ktorý sa zaradil za Leclerca na 10. miesto, no trvalo mu iba jedno kolo, kým sa dostal pred Monačana.

V 33. kole zlyhala pohonná jednotka Magnussena, z monopostu Haasu sa dymilo a objavili sa aj menšie plamene. Safety car viacerí využili na prezutie. Leclerc po 12 kolách vrátil tvrdé zmesi a obul stredne tvrdé.

Z prítomnosti bezpečnostného vozidla vyťažil Hamilton, ktorý po prezutí sa dostal na 3. miesto pred Piastriho. Safety car opustil trať po šiestich kolách. Po reštarte pútala najviac pozornosti snaha Hamiltona o 2. priečku, no Norris predviedol úspešnú defenzívu.

V 44. kole zažil nepríjemné momenty Sainz, keď ho v priebehu troch zákrut predbehli Perez, Albon a aj tímový kolega Leclerc a prepadol sa zo 7. miesta na 10.

Krátko na to si Sainz dvakrát vymenil pozíciu s Gaslym, toho však následne zastavil defekt a preteky sa pre neho skončili. Verstappen si na prvom mieste držal trojsekundový náskok na Norrisa, ktorý si zároveň udržal dostatočný odstup od Hamiltona.