Carlos Sainz

Španielsko

Ferrari

+ 31,028 s

BARCELONA. Holandský pretekár Max Verstappen triumfoval vo Veľkej cene Španielska, ktorá bola desiatym podujatím prebiehajúcej sezóny F1.

Obhajca majstrovského titulu štartoval z druhého miesta, no pomerne skoro sa dostal na prvú pozíciu a v Barcelone skompletizoval víťazný hetrik.

Podobne ako v Kanade zvíťazil pred druhým Landom Norrisom. Ten bol Verstappenovi zdatným súperom, stratil na neho iba niečo cez dve sekundy.

Kým víťaz sobotnej kvalifikácie dosiahol šieste pódium v sezóne, jeho krajan Lewis Hamilton sa vôbec prvýkrát postavil na stupne víťazov.

V porovnaní s pretekmi v Montreale si vymenil pozíciu s tímovým kolegom Georgeom Russellom, za ktorým prišli do cieľa obaja piloti Scuderie Ferrari.

Trojnásobný šampión Verstappen dosiahol 61. víťazstvo a 106. pódium v kariére. Hamiltonovi chýbajú už len dve pódia k pokoreniu 200-ky.

Priebeh Veľkej ceny Španielska 2024

Norris druhýkrát v kariére získal pole position a vyštartoval z najvýhodnejšej pozície. Štart mu však nevyšiel ideálne, využil to George Russell a po vonkajšej strane sa dostal zo štvrtého až na prvé miesto.

Pred Norrisom bol aj Verstappen. Holanďan v treťom kole zaútočil na jazdca Mercedesu, využil voľný priestor na vonkajšej strane a dostal sa do čela.

Trojnásobný šampión zvýšil náskok a vzdialil sa súperom.

Z prvej trojice zamieril prvý do boxov Russell a krátko na to aj Verstappen. Norris zostal na trati, nakoniec vymenil pneumatiky až v 24. kole a zaradil sa na šiestu priečku. Leclerc išiel hneď v ďalšom a bol siedmy.

Po polovici pretekov (33 z 66) bolo poradie rovnaké ako pred prvou zastávkou v boxoch. Verstappen suverénne viedol a za ním boli Russell a Norris.

Pretekár McLarenu využil menej opotrebované pneumatiky, posunul sa na druhú pozíciu, ale na čelo strácal viac ako deväť sekúnd. V 44. kole absolvoval Holanďan zastávku v boxoch, nasadil mäkké gumy.

Norris bol prvý, zostal na trati a snažil sa získať čas na svojho konkurenta. Brit odišiel o štyri kolá neskôr tiež do boxov, vrátil sa však na druhú priečku a pred záverom chcel zatlačiť na Verstappena.

V tímovom súboji Mercedesov dokázal Hamilton predstihnúť Russella, posunul sa na tretiu priečku a priblížil sa prvému pódiu v sezóne.

Na prvých troch miestach už neprišlo k žiadnym zmenám, Norris nemal dostatočnú rýchlosť na ohrozenie Verstappena. V závere ešte Leclerc útočil na štvrtého Russela, ale nedokázal sa pred neho dostať.

Hlasy po pretekoch:

/zdroj: Nova Sport/:

Max Verstappen, víťaz: "Začiatok bol kľúčový moment. Trochu rely a po tráve. Určite sme dnes neboli najrýchlejší, ale vyšla nám stratégia. Vlani sme mali veľmi dominantné auto. Samozrejme, už to tak nie je."

Lando Norris, 2. miesto: "Mal som vyhrať. Pokazil som štart. Auto bolo neuveriteľné, rozhodne najrýchlejšie z celého poľa. Prehral som si to na začiatku, máme veľa pozitív, ale jedno negatívum to prebilo. Na začiatku som trochu stratil na Maxa, všetko však bolo v rámci pravidiel."

Lewis Hamilton, 3. miesto: "Bol to dobrý víkend. Mal som rovnako ako Lando zlý štart, stratil som pozície voči Ferrari. Musel som sa znovu prebojovať späť."