Fotogaléria (15)
Nemecký cyklista Niklas Behrens zvíťazil pred Martinom Svrčekom na MS do 23 rokov. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|27. sep 2024 o 16:50 (aktualizované 27. sep 2024 o 17:25)

Majstrom sveta do 23 rokov sa stal Nemec Niklas Behrens.

nedokončil

ZÜRICH. Slovenská cyklistika sa na MS vo švajčiarskom Zürichu teší už tretieho cenného kovu. Po striebre a bronze juniorky Viktórie Chladoňovej predviedol fantastický výkon aj jej krajan Martin Svrček.

V kategórii do 23 rokov bojoval do poslednej chvíle o dúhový dres, ale v záverečnom šprinte nestačil na Nemca Niklasa Behrensa.

Rodák z obce Nesluša takmer napodobnil Petra Velitsa, ktorý sa v rovnakej kategórii stal majstrom sveta pred 17 rokmi v Stuttgarte.

Pre Svrčeka je už jeho druhá medaila zo svetových šampionátov. Vlani si jazdec tímu Soudal Quick-Step vybojoval v Glasgowe bronzový kov.

Priebeh pretekov mužov do 23 rokov na MS

V piatok čakala pretekárov náročná kopcovitá etapa s 2361 výškovými metrami, ktorej ešte pridalo daždivé počasie.

Krátko po štarte sa začal pelotón trhať a za najlepšími zaostali štyria z piatich slovenských reprezentantov, teda Matthias Schwarzbacher, Richard Riška, Dominik Dunár a Samuel Novák, ktorý napokon preteky nedokončil.

Svrček bol veľmi aktívny. Viackrát sa pokúšal dostať do úniku a stále bol na čele. Aj jeho zásluhou sa hlavná skupina stále zmenšovala.

Fotogaléria: Martin Svrček získal striebro na MS v cyklistike 2024

Dva okruhy pred koncom sa podarilo ujsť domácemu Janovi Christenovi. Svrček sa ho snažil chytiť, ale na jeho nástup nedokázal zareagovať.

Postupne zostalo v skupine prenasledovateľov päť pretekárov vrátane Svrčeka a manko na Christena začali sťahovať. S Behrensom sa im nakoniec podarilo Christena dostihnúť a nechať ho za sebou.

Slovák bol jediným, kto dokázal s Nemcom v závere držať tempo.

Dobre spolupracovali a náskok si už nenechali vziať. V posledných metroch pred cieľom zaútočil Behrens, keď využil to, že Svrček sa na neho chvíľu nepozeral.

Slovenský cyklista Martin Svrček počas pretekov U23 na MS vo švajčiarskom Zürichu. (Autor: TASR/AP)

Martin Svrček je jediným slovenským cyklistom, ktorý momentálne jazdí v elitnom tíme najvyššej kategórie WorldTour – Soudal Quick-Step.

V posledných rokoch mal smolu na viaceré zranenia, ktoré ovplyvnili jeho súťažný program. Nedávno však predĺžil zmluvu s tímom Soudal o ďalší rok.

Na svetovom šampionáte doteraz zakaždým dosiahol výnimočný výsledok. Vlani získal bronz, pred tromi rokmi bol ešte v kategórii juniorov štvrtý.

Domov»Cyklistika»Svrček má ďalšiu medailu z MS. V závere ho malá chyba pripravila o šancu na zlato