Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Janečka pripomenul Kollera. Proti Slavii si natiahol rukavice

Marek Janečka si v MFK Karviná obliekol brankársky dres. (Autor: facebook/MFK Karviná - Ivo Dudek)
Michal Šášky|24. jan 2021 o 14:40

V Karvinej si vyskúšal už každý post.

KARVINÁ. Marek Janečka je stelesnením futbalového univerzála. V sobotu si Slovák v zápase jeho Karvinej proti majstrovskej Slavii Praha zahral aj na poslednom poste, ktorý mu v zozname dosiaľ chýbal - na brankárskom.

V závere zápasu 16. kola českej ligy vystriedal medzi tromi žrďami vylúčeného brankára Petra Boleka. 

„Je pravda, že som tu hral na každom poste, len v bránke ešte nie. Až teraz,“ smial sa 37-ročný Janečka po zápase.

Janečka: Bol to míľnik mojej kariéry

Sám často tvrdí, že bude hrať tam, kde ho tréner postaví. V Karvinej bol už stopérom, krajným obrancom, stredopoliarom, krídelníkom či útočníkom. 

„Teraz už by som vlastne mohol skončiť s kariérou. Ale futbal ma stále baví, takže nechcem. Nikdy by mi ale nenapadlo, že budem chytať v ligovom zápase, aj keď len pár sekúnd. Taký je však futbal, je to míľnik v mojej kariére,“ rozprával rodák z Levoče na tlačovej konferencii.

Keďže tréner Karvinej Juraj Jarábek využil počas zápasu päť striedaní v troch prerušeniach, musel vylúčeného Boleka nahradiť hráč z poľa. Hoci už Janečka nie je kapitánom ako na jeseň, zachoval sa ako líder.

„Vedel som, že si dres vezmem ja, nikto iný sa nehlásil,“ reagoval.

Brankársky dres mu za pár minút prerobili na jeho číslo. Pri rohovom kope nemusel zasahovať.

„Marek chytáva aj pri hrách na tréningoch. Vždy sa postaví do bránky, verí si v tom. Zobral to na seba automaticky,“ prezradil slovenský tréner Jarábek.

Ešte netuší, ako vyrieši situáciu s brankármi na budúci týždeň v zápase v Tepliciach. 

Keďže 36-ročný Bolek nebude môcť nastúpiť pre trest a 20-ročný Vladimír Neuman pre zranenie, ostal mu len jeden zdravý brankár Jiří Ciupa. Ten prišiel v lete z tretej ligy.

Karviná ťahá sériu troch prehier v sérii.

Ako Jan Koller

Janečka mohol medzi žrďami mnohým českým fanúšikom pripomínať Jana Kollera. A to nielen zostrihom.

Bývalý český kanonier si tiež na elitnej úrovni obliekol brankárske rukavice. Na jeseň 2002 sa v drese Borussie Dortmund postavil do bránky v zápase proti Bayernu Mníchov, keď jeho spoluhráča Jensa Lehmanna vylúčil rozhodca za protesty už v 66. minúte.

Gól za polhodinu nedostal, jeho tím však prehral 1:2. Jediný gól Dortmundu predtým strelil práve Koller.

Dostal sa tiež do zostavy kola, nie však ako útočník, ale ako brankár.

Janečka si už v kariére vyskúšal pôsobiská v Spišskej Novej Vsi, Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici, Zlatých Moravciach, Trnave či nemeckej Hanse Rostock, ale na elitnej úrovni sa doteraz do bránky ešte nepostavil.

„Zažil som to len v mládežníckych kategóriách, hlavne v doraste, keď som hral za Levoču štvrtú ligu. Často sa stávalo, že brankár neprišiel, tak som chytal ja,“ dodal pre Blesk.cz Janečka.

Michal Šášky
Michal Šášky zbieral novinárske skúsenosti na oficiálnom portáli slovenského ligového futbalu, viac ako tri roky bol redaktorom špecializovaných portálov Profutbal.sk a Hokej.sk.

Súvisiace články