Lúčila sa so slzami v očiach. Pre nórske lyžovanie bola mimoriadne dôležitá

Nórska lyžiarka Ragnhild Mowinckelová oslavuje v cieli po jej víťazstve v zjazde žien. (Autor: TASR/AP)
Nikola Baďová|26. feb 2024 o 13:00

S domácimi fanúšikmi sa rozlúči počas pretekov v Kvitfjelli.

BRATISLAVA. „Jej dôležitosť bola obrovská. V rýchlostných disciplínach predávala svoje skúsenosti Kaise Vickoffovej Lieovej. Nedávno získala svoj prvý triumf v zjazde.

Ragnhild bola naozaj veľkorysá lyžiarka a práca s ňou naozaj fungovala,“ reagovala pre nórsku televíziu NRK bývalá lyžiarka Nina Haverová-Lösethová.

Ragnhild Mowinckelová sa rozhodla po aktuálnej sezóne ukončiť kariéru.

„Bola to dlhá cesta. Cítim sa zvláštne. Možno to tak nevyzerá, ale som spokojná so svojim rozhodnutím,“ uviedla tridsaťjedenročná nórska reprezentantka na sociálnych sieťach.

O medailu ju obrala i Vlhová

Ragnhild vyrastala v malom mestečku na západnom pobreží Nórska. Lyžovať začala už v dvoch rokoch po vzore svojich starších súrodencov.

V roku 2010 sa stala súčasťou nórskeho tímu a súťažila v pretekoch Európskeho pohára. Debut v elitnej kategórii zažila o dva roky neskôr vo veku devätnásť rokov. V Záhrebe nedokončila prvé kolo slalomu.

Boli to jediné slalomové preteky v prestížnom seriáli. Venovala sa prevažne rýchlostným disciplínam a obrovskému slalomu.

Jej prvý veľký míľnik prišiel na juniorských majstrovstvách sveta 2012 v talianskom Roccaraso, kde získala titul majsterky v disciplínach obrovský slalom a alpská kombinácia. V obrovskom slalome získala bronz.

V slalome skončila štvrtá, o tri desatiny za Petrou Vlhovou

Po rokoch skvelý rozbeh

Vo Svetovom pohári podávala spočiatku nevyrovnané výkony. Trvalo necelých šesť rokov od debutu, keď sa prvýkrát umiestnila na stupňoch víťazov.

Vo francúzskom Val d’Isere skončila tretia v super-G. Na zimných olympijských hrách v Pjongčangu získala dve strieborné medaily v obrovskom slalome a zjazde.

Prvé víťazstvo prišlo na konci sezóny 2017/2018, keď v nemeckom Ofterschwangu vyhrala obrovský slalom.

Darilo sa jej aj v ďalšej sezóne. Získala prvú medailu z majstrovstiev sveta v Aare 2019 (bronz v alpskej kombinácii).

Zľava strieborná Petra Vlhová, zlatá Wendy Holdenerová a bronzová Ragnhild Mowinckelová v alpskej kombinácii. (Autor: TASR/AP)

Na finále Svetového pohára 2019 v Soldeu však utrpela vážne zranenie kolena.

Vrátila sa silnejšia

Mowinckelová sa snažila čo najrýchlejšie vrátiť do súťažného diania. V tréningu si však opäť roztrhla väzy v kolene a sezóna sa pre nórsku lyžiarku skončila.

„Som zničená, je to však len ďalšia prekážka,“ citovala vtedy agentúra AP.

Vrátila sa v sezóne 2020/2021 a v decembri si pripísala prvé pódium po zranení. Nasledujúci ročník bol jej najúspešnejší, keď skončila štvrtá v celkovom hodnotení SP.

Na MS v lyžovaní 2023 vyhrala bronzovú medailu v obrovskom slalome.

Dovedna vyhrala štyrikrát preteky SP a je najúspešnejšia nórska lyžiarka.

Ragnhild Mowinckelová  počas prvého kola obrovského slalomu v Jasnej 2024.
Ragnhild Mowinckelová počas prvého kola obrovského slalomu v Jasnej 2024. (Autor: TASR)

Teší sa na budúcnosť

Nórka spravila rozhodnutie o konci kariéry pred pretekmi v Cortine d’Ampezzo na konci januára. Tesne predtým, ako vyhrala svoje prvé preteky v zjazde.

„Myslím, že osemročná Ranghild by bola veľmi hrdá na tridsaťjedenročnú Ranghild. Mala som sny, ktoré som si splnila. Neviem, čo bude ďalej, ale som nadšená z ďalších možností, ktoré sú predo mnou. Teším sa na budúcnosť,“ uviedla so slzami v očiach.

„Dáva zo seba to najlepšie. Ragnhild prešla niekoľkými ťažkými chvíľami, keď sa zranila. Je dôležité, aby jej telo fungovalo aj pre normálny život, pretože život je dlhý i po športovej kariére,“ povedala Haverová-Lösethová.

Mowinckelová bude mať možnosť rozlúčiť sa s domácimi priaznivcami už tento víkend v nórskom stredisku Kvitfjell. Na programe sú rýchlostné disciplíny – zjazd a super-G.