Andreas Žampa.
Andreas Žampa. (Autor: TASR/AP)
Nikola Baďová|1. mar 2024 o 11:00

Celkovým víťazom SP je už v predstihu Odermatt.

BRATISLAVA. Americké turné Svetového pohára alpských lyžiarov pokračuje troma pretekmi v Aspene.

Už v piatok je na programe obrovský slalom ako náhrada za zrušené preteky z úvodu sezóny v Söldene.

Lyžiari sa presunuli zo strediska Palisades Tahoe v Kalifornii do Aspenu v štáte Colorado.

Svetový pohár v Aspene 2024

Piatok, 1. marca:

Obrovský slalom - 1. kolo 18:00, 2. kolo 21:00

Sobota, 2. marca:

Nedeľa, 3. marca:

Slalom - 1. kolo 17:00, 2. kolo 20:00

/priamy prenos vysielajú stanice JOJ Šport, ČT Sport, Eurosport 1, ORF 1 či Das Erste/

Typický sneh

V dvoch pretekoch obrovského slalomu sa predstaví slovenský lyžiar Andreas Žampa, ktorému úvodné vystúpenie v zámorí nevyšlo podľa predstáv.

Tridsaťročný reprezentant v jazde spravil niekoľko výraznejších chýb a obsadil 49. miesto.

V americkom stredisku panujú výborné podmienky.

„Napadlo tu viac ako pol metra snehu, takže nám zrušili tréning. Dva tri pred začiatkom pretekov polievali tréneri kopec a odviedli skvelú robotu. Tréning bol perfektný a teším sa na piatkové preteky,“ uviedol Žampa.

Zjazdovka Aztec preverí lyžiarov. Sú tu rôzne terénne vlny, rovina i strmina.

„Štart je pomerne vysoko a obrovský slalom môže byť trošku dlhší. Pre toto však trénujeme.

Na zjazdovke je typický americký sneh, ktorý je suchý a agresívny. Dúfam, že sa mi na ňom pôjde dobre. Materiál funguje,“ doplnil slovenský reprezentant.

Žampa sa v prebiehajúcej sezóne prebojoval do druhého kola iba jedenkrát, keď v bulharskom Bansku skončil na 24. mieste. V americkom Aspene vyštartuje s číslom 43.

Prekonáva vlastné miľníky

V obrovskom slalome aj naďalej kraľuje švajčiarsky velikán Marco Odermatt, ktorý vyhral už desať pretekov v tejto disciplíne v rade.

Švajčiar vyhral posledné tri obráky v predchádzajúcej sezóne a ani v tomto ročníku nenašiel premožiteľa. Najbližšie k tomu bol minulý týždeň Henrik Kristoffersen, ktorý mal stratu iba dvanásť stotín sekundy.

Iba dvaja lyžiari pritom pred ním dokázali uspieť aspoň desaťkrát za sebou v jednej disciplíne - Stenmark vyhral 14 obrovských slalomov v rade v rokoch 1978-80 a Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová 11 zjazdov v rokoch 1972-74.

Odermatt už ovládol sezónu 2023/24 Svetového pohára alpských lyžiarov.

Istotu obhajoby veľkého krištáľového glóbusu získal v sobotu už desať pretekov pred koncom a môže sa sústrediť na prekonávanie významných míľnikov.

Na dosah má vylepšenie vlastného rekordu v celkovom zisku bodov a môže sa stať prvým lyžiarom po 23 rokoch, ktorý získa aspoň štyri krištáľové glóbusy.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Čaká nás typický americký sneh, teší sa Žampa. Odermatt poľuje na rekord