Veľkým glóbusom sa to skončiť nemusí. Odermatt útočí aj na bodový rekord

Marco Odermatt.
Marco Odermatt. (Autor: TASR/AP)
TASR|25. feb 2024 o 10:42

Dvadsaťšesťročný Odermatt sa v sezóne vyhol zraneniam, čo sa nepodarilo jeho súperom.

BERN. Švajčiar Marco Odermatt ovládol sezónu 2023/24 Svetového pohára alpských lyžiarov.

Istotu obhajoby veľkého krištáľového glóbusu získal v sobotu už desať pretekov pred koncom a môže sa sústrediť na prekonávanie významných míľnikov.

Na dosah má vylepšenie vlastného rekordu v celkovom zisku bodov a môže sa stať prvým lyžiarom po 23 rokoch, ktorý získa aspoň štyri krištáľové glóbusy.

Dvadsaťšesťročný Odermatt sa v sezóne vyhol zraneniam, čo sa nepodarilo jeho súperom.

Nór Aleksander Aamodt Kilde, Rakúšan Marco Schwartz, či Francúz Alexis Pinturault museli sezónu predčasne ukončiť a Švajčiar tak mal otvorenú cestu za tretím celkovým triumfom v sérii.

Potvrdil ho symbolicky prvenstvom, keď vyhral obrovský slalom v americkom stredisku Palisades Tahoe. Na konte má 11 víťazstiev v sezóne a môže sa pokúsiť vyrovnať rekord Mikaely Shiffrinovej, ktorá v sezóne 2018/19 uspela 17-krát.

Do konca ročníka by sa mal predstaviť ešte v šiestich pretekoch, štyri slalomy by sa ho tradične týkať nemali.

Marco Odermatt.
Marco Odermatt. (Autor: TASR/AP)

V kategórii mužov majú najviac triumfov za sezónu na konte Švéd Ingemar Stenmark (1978/79) a Rakúšania Hermann Maier (2000/01) s Marcelom Hirscherom (2017/18).

Všetci traja zaznamenali 13 prvenstiev, čo je méta, ktorú by Odermatt nemal mať problém prekonať. Predovšetkým pre jeho výbornú fazónu v obrovskom slalome.

Švajčiar v sobotu nespoznal trpkosť prehry už v desiatom "obráku" v sérii. Iba dvaja lyžiari pritom pred ním dokázali uspieť aspoň desaťkrát za sebou v jednej disciplíne - Stenmark vyhral 14 obrovských slalomov v rade v rokoch 1978-80 a Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová 11 zjazdov v rokoch 1972-74.

Do konca sezóny sú na programe ešte štyri obrovské slalomy a Odermatt už nepotrebuje body z inej disciplíny, aby získal v celkovom hodnotení viac ako 2042 bodov, ktoré mal na konte po skončení rekordného minulého ročníka.

Aktuálne má na konte 1702. "Chcem zvíťaziť v každých pretekoch. To je cieľom do konca ročníka," povedal po sobotňajšom triumfe Odermatt podľa APA.

Pokiaľ sa však Švajčiar nepustí do slalomov, nemá už šancu dosiahnuť na absolútny bodový rekord SP. Ten drží Slovinka Tina Mazeová zo sezóny 2012/13 a má hodnotu 2414 bodov.

Odermatt vedie klasifikáciu obrovského slalomu, super-G aj zjazdu. Spolu s veľkým glóbusom má tak na dosah zisk štyroch krištáľových trofejí. To naposledy dokázal Maier v roku 2001.

V hre je aj triumf s rekordným náskokom v celkovom poradí pred najbližším súperom. Maier v spomenutej sezóne triumfoval s náskokom 743 bodov pred krajanom Stephanom Eberharterom.

Odermatt mal po sobote náskok 1001 na Rakúšana Manuela Fellera. "Všetko sa vyvíja dobre. Užívam si to. Som si istý, že sa mi podarí nazbierať ešte veľa bodov," vyjadril spokojnosť Odermatt.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Veľkým glóbusom sa to skončiť nemusí. Odermatt útočí aj na bodový rekord