Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Lietadlo hokejistov Lokomotivu nemalo technickú poruchu

(Autor: SITA/AP)
SITA|12. sep 2011 o 18:14

Výskum čiernych skiniek tragickej nehody lietadla Jak-42, v ktorom zahynulo 44 ľudí, nepreukázal technické zlyhanie.

MOSKVA. Medzištátny výbor Ruskej federácie pre letectvo oznámil v pondelok výsledky analýzy oboch čiernych skriniek lietadla Jak-42, ktoré sa zrútilo minulý týždeň v stredu. Lietadlo bolo podľa nich v poriadku. Informáciu priniesol denník Vzgľad.

Predsedníčka výboru Tatiana Anodinová uviedla, že vzletová hmotnosť lietadla nepresiahla prípustné hodnoty a ani riadenie nemalo žiadnu poruchu.

"Motory pracovali až do okamihu zrážky so zemou. Stabilizátory aj vzletové klapky boli nastavené do polohy štart," skonštatovala Anodinová a dodala: "Povely, ktoré by svedčili o poruche lietadla, sa na zapisovači doteraz nenašli."

Príčiny tragédie, pri ktorej neďaleko letiska Tunošna zahynulo 44 ľudí - 43 na mieste nešťastia a hokejista Alexander Galimov v pondelok na následky popálenín, sú tak stále neznáme. Podľa predchádzajúcich správ mal pád lietadla, ktoré nedokázalo nabrať letovú výšku, zapríčiniť nepravidelný chod motorov.

Niektorí ruskí odborníci predpokladali, že za problémami motorov by mohlo byť nekvalitné palivo, iní pripúšťali chybu pilota.

Zo 45 ľudí na palube prežil katastrofu len jediný - palubný technik Alexander Sizov. Všetkých 37 členov výpravy klubu KHL Lokomotivu Jaroslavľ cestujúceho na otvárací zápas novej sezóny v Minsku, včítane slovenského hokejistu Pavla Demitru a trojice Čechov Jana Mareka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, zahynulo.

Súvisiace články