• Esteban Ocon (Francúzsko/Renault) - prevodovka
  • Pierre Gasly (Francúzsko/AlphaTauri) - motor

IMOLA. Brit Lewis Hamilton na Mercedese zvíťazil na Veľkej cene Emilie Romagna F1 v talianskej Imole. Triumfoval pred tímovým kolegom Fínom Vallterim Bottasom, tretí finišoval Austrálčan Daniel Ricciardo na Renaulte.

Mercedes si v predstihu zabezpečil triumf v Pohári konštruktérov.

Hamilton, ktorý slávil rekordné 93. víťazstvo v kariére, si upevnil líderskú pozíciu v priebežnom poradí a po 13. podujatí seriálu F1 je na čele s 85-bodovým náskokom pred Bottasom.

Do konca šampionátu ostávajú ešte štyri preteky. Nasledujúce sú na programe v nedeľu 15. novembra v Turecku.

Pre nemeckú stajňu to bol siedmy titul za sebou, čím vytvorila nový rekord a zároveň sa v počte prvenstiev dostala pred Ferrari (6).

Priebeh pretekov

Štart sa vydaril Verstappenovi, ktorý využil nižšiu rýchlosť Hamiltona a dostal sa na druhé miesto za víťaza kvalifikácie Bottasa.

O jedinú kolíziu v úvode pretekov sa postarali Ocon so Strollom, ktorý musel zájsť do boxov pre nové prítlačné krídlo. V deviatom kole sa preteky skončili pre Gaslyho, ktorý mal problém s motorom.

Bottas prezul v 20. kole a na trať sa vrátil za Hamiltona. Brit dostal pokyn ostať na trati dlhšie a v nasledujúcich kolách sa Verstappen viackrát sťažoval, že ho Bottas brzdí.

V 29. kole skončil Ocon pre problém s prevodovkou a virtuálny safety car nasmeroval Hamiltona k víťazstvu. Brit situáciu využil na prezutie a na trať sa vrátil na prvej priečke približne so 4-sekundovým náskokom pred Bottasom.

Fín sa trápil s problémom aerodynamiky a po jeho zaváhaní sa Verstappen dostal v 43. kole na druhú priečku. Räikkönen sa dlho držal na štvrtej priečke a veril v pomoc bezpečnostného vozidla.

Prezul v 49. kole, po návrate sa prepadol do druhej desiatky a krátko na to na trať prišiel na trať safety car. Dôvod bol defekt Verstappena, pre ktorého sa následne preteky skončili.

O desiatu priečku prišiel v 55. kole Russel, ktorý jazdil za bezpečnostným vozidlom. V jednom momente stratil kontrolu nad vozidlom, nabúral do bariéry a skončil.

Dramatický záver pretekov zvýraznili aj úspešné predbiehanie manévre Pereza a šmyk Albona. Kvjat sa v závere snažil predbehnúť Ricciarda, ten si však postrážil tretiu priečku a druhýkrát v sezóne sa dostal na pódium.

Hamilton si postrážil prvú priečku a získal aj bod navyše za najrýchlejšie kolo.

Hlasy po pretekoch

(zdroj: Sport 2)

Lewis Hamilton, víťaz: "Boli to vyčerpávajúce preteky. Pre mňa sú hrdinovia všetci tí, ktorí pracujú v našom tíme. Žiadne víťazstvo nie je samozrejmosť a vždy je to ako prvýkrát."

Valtteri Bottas, 2. miesto: "Mal som výborný štart, ale potom som prešiel po nejakej nečistote, ktorá mi zostala zaseknutá v podlahe a spomaľovala ma. Proti Maxovi (Verstappenovi) som spravil chybu, on ma pripravil o druhú priečku, ale napokon som po jeho vypadnutí skončil druhý."

Daniel Ricciardo. 3. miesto: "Bolo ťažké predbiehať na tomto okruhu. Veľmi sa teším z tohto umiestnenia a užívam si to."

Toto Wolff, šéf stajne Mercedes: "Sme pyšní na tento úspech. Mnoho ľudí na ňom usilovne pracovalo a zaslúžia si to. Tešíme sa na budúcu sezónu, motivácia nám určite nechýba."