Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

LEN TAK NA OKRAJ - Plačkovia si dali repete

Sportnet|Publikované 19. feb 2009 o 23:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skN Niekto silou-mocou chce kaliť hokejové vody, len aby vytĺkol niečo pre seba. Keď už nie maximum, tak aspoň

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

N Niekto silou-mocou chce kaliť hokejové vody, len aby vytĺkol niečo pre seba. Keď už nie maximum, tak aspoň verejné poľutovanie a sympatie. No môže sa mu to vrátiť späť ako bumerang odsúdenia za neobjektívnosť a prihrievanie si vlastnej, hoci nechutnej polievočky. Naposledy sa ozvali plačkovia z Nitry, ktorí sa cítili poškodení výkonom rozhodcu Petra Grečka. Podľa nich to, že neuznal päť gólov v zápase v Kežmarku, bolo neprofesionálne z jeho strany a vraj ovplyvnil výsledok v neprospech hostí. Zároveň predstavitelia celku spod Zobora cez médiá informovali, že sa rozhodli nepodať oficiálny protest, lebo neexistuje legislatívna norma na opakovanie zápasu. To tvrdí jedna strana, ktorá dianie poriadne prifarbila prehnanými emóciami.

Možno bolo i dobré, že na zápase figuroval v pozícii videorozhodcu i Dalibor Beniač, šéf komisie rozhodcov, ktorého sme oslovili. Aspoň mal na situáciu jasný pohľad a nemusel čerpať zo zdrojov z druhej ruky. Pripomenul, že Nitrania vedia, prečo by neboli v práve, aj keby sa rozhodli pre protest. Po prvé -

nemôžu zaratúvať medzi neuznané góly aj ten zásah, ktorý padol prinajmenšom tri sekundy po prerušení hry. Takže zostali reálne len štyri momenty, keď sa strážca pravidiel rozhodol, že ich neodobrí ako gólové. Iba raz akože poškodení vehementne protestovali, v ostatných momentoch sa stotožnili s verdiktom muža v pásikovanom drese. Dva razy bol hosťujúci hráč v bránkovisku, potom rozhodca Grečko konzultoval s Beniačom a pomocou videotechniky usúdili, že Nitran Mentel poslal puk do bránky úmyselne nohou. Kontroverzné bolo akurát neuznanie jedného gólu z hokejky Ručkaya. Tesne pred týmto zásahom bol faulovaný jeden z kežmarských hokejistov. Hlavný si to nevšimol, upozornil ho na to následne až čiarový, a tak pripravil hostí o predčasnú radosť. Faulujúci Nitran, ktorý neúmyselne zranil súpera (vysokou hokejkou), dostal 2+2. V tom podľa Beniača rozhodca pochybil, hoci šéf komisie uznáva, že táto situácia nie je v pravidlách. Ak však Grečko anuloval gól, mal udeliť päťminútový trest alebo trest v hre. "Generál" rozhodcov povedal, že komisia vychádzala z tohto poznania a gól mal byť teda uznaný, hoci arbiter vraj postupoval logicky. Hlavný rozhodca dostal finančnú pokutu - komisia mu stiahla polovicu z paušálu (v starej mene to bolo 5000 korún). Okrem toho má zastavenú nomináciu (ako druhý z rozhodcov) na zápasy v extralige do konca základnej časti. Celkove komisia rozhodcov od začiatku sezóny (takmer 400 zápasov) udelila niekoľko desiatok finančných pokút rozhodcom, pričom kluby dali len pár protestov voči ich výkonom. Tie by sa dali porátať na prstoch jednej ruky.

V tejto súvislosti treba ešte pripomenúť, že opakovanie zápasu naozaj je presne vymedzené a neuznanie gólov medzi dôvody nepatrí. To sme si overili aj u výkonného riaditeľa riadiaceho orgánu Pro-Hokej Vladimíra Paštinského. To by sa potom repete domáhal kdekto každú chvíľu. Súťažný poriadok v príslušnom článku uvádza, že opakovanie je možné iba z dôvodu nedohrania zápasu z vyššej moci (živelná pohroma, kalamita, únik čpavku, epidémia a pod.). Mimochodom, reakcia Nitry nie je premiérová. V roku 2007 sa Nitrania sťažovali na rozhodcu Jonáka za jeho verdikty v dueli s iným podtatranským súperom - Popradom. Vtedy dosiahli nepriamo to, že abdikoval bývalý predseda KR Anton Danko. Dalibor Beniač však nie je prezidentom žiadneho klubu, takže mu stoličku nerozkývali. Sťažovatelia tak akurát prehnane zadymili atmosféru. Nech sa páči, ak im to stačí.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.