Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Češka, ktorá reprezentuje Holandsko. V minulosti zdolávala aj Vlhovú

Petra Vlhová dnes - paralelný obrovský slalom v Lech Zürs LIVE. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|Publikované 26. nov 2020 o 12:10

Vlhová nastúpi proti Jelínkovej.

BRATISLAVA. Má českých rodičov a v rodnom liste má ako rodisko uvedené Brno. Reprezentuje však Holandsko, kam jej mama z Československa utiekla počas komunizmu.

Adriana Jelínková bude súperkou Petry Vlhovej vo vyraďovacom prvom kole paralelného obrovského slalomu v rakúskom Lechu.

Slovenská lyžiarka skončila v kvalifikácii tretia. Jelínková štrnásta. Obe majú 25 rokov a poznajú sa od žiackych kategórií.

„Súperili spolu na medzinárodných súťažiach. Pred desiatimi rokmi jazdila Jelínková v obrovskom slalome lepšie ako Petra,“ priznal Vlhovej mládežnícky tréner Rastislav Mažgút.

TOP: Petra Vlhová - paralelný obrovský slalom v Lech Zürs: fotogaléria

26.11.2020

Holanďanka, ktorá vie po česky

Jelínková vyrastala v Holandsku, kde popri lyžovaní hrávala aj tenis. Neskôr sa s mamou presťahovali do Rakúska, kde sa začala naplno venovať lyžovaniu.

Dokonca prerušila aj štúdium práva. Napriek tomu, že dlhé roky žije v Rakúsku, rozhodla sa reprezentovať Holandsko, ktoré v lyžiarskom svete nemá taký cveng.

„Byť holandskou lyžiarkou nie je jednoduché. S Holanďanmi nechce nikto spolupracovať, žiadna firma. Nemajú atraktívne výsledky,“ priznala Jelínková pre idnes.cz.

„Sama som si však vybrala Holandsko. Žila som tam, bol to môj domov. Bola som jednoducho hrdá,“ dodala.

Hoci má českých rodičov, za Češku sa nepovažuje. Po česky sa však dorozumie, keďže päť rokov chodila do jednej z brnenských základných škôl na skúšky.

„Mala som v Holandsku učebnice a učila som sa s mamou,“ naznačila 25-ročná lyžiarka.

V súčasnosti má aj českú trénerku Evu Kurfürstovú.

Jelínkovej životný výsledok

S Vlhovou súťažili aj na mládežníckej olympiáde v Innsbrucku 2012, kde Slovenka získala zlatú medailu v slalome. V obrovskom slalome bola Vlhová štvrtá, Jelínková šiesta.

V alpskej kombinácii bola dokonca Holanďanka tretia, kým Slovenka štvrtá.

„Medzi žiačkami patrili obe k najtalentovanejším lyžiarkam na svete,“ tvrdí Mažgút.

Od juniorskej kategórie sa rozdiel medzi nimi zväčšoval. Kým Vlhová napredovala, Jelínková sa prepadala. Vo svetovom pohári sa dostala len trikrát medzi najlepšiu tridsiatku.

Najlepší výsledok dosiahla na majstrovstvách sveta v Aare 2019, kde v slalome skončila na 19. mieste.

Už teraz je zrejmé, že postupom z kvalifikácie v paralelnom obrovskom slalome v Lechu dosiahne svoj životný výsledok - dostala sa totiž medzi šestnásť najlepších.

Vlhovej jazdy sú ladnejšie

Aj to ju môže povzbudiť v prvom večernom kole (od 17.45 na RTVS), v ktorom sa v dvoch vyraďovacích jazdách postaví proti Vlhovej.

„Peťa bude favoritka. Má väčšiu silu aj lepšiu reakciu na štarte, ktorá v týchto pretekoch rozhoduje,“ načrtol Mažgút.

Počas víťazných slalomov v Levi si Vlhovej bývalý tréner všimol aj niečo, čo slovenská lyžiarka oproti minulej sezóne zmenila.

„Mala pevný trup a bola menej zhrbená ako v predošlých sezónach. Viac sa vystrela, ramená jej ostali hore a jej jazdy boli ladnejšie,“ doplnil Mažgút.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.