Kritizovala svoj tím. Bielorusi ju bez jej súhlasu chceli poslať domov

Bieloruská bežkyňa Kryscina Cimanovská na LOH Tokio 2020 / 2021.
Bieloruská bežkyňa Kryscina Cimanovská na LOH Tokio 2020 / 2021. (Autor: TASR/AP)
TASR|1. aug 2021 o 18:50 (aktualizované 1. aug 2021 o 21:30)

Podľa Čechov je situácia škandalózna a ponúkajú jej vízum.

TOKIO. Česko ponúka bieloruskej bežkyni Kryscine Cimanovskej vízum, aby sa vyhla nútenému návratu do svojej vlasti. V nedeľu to oznámil český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek.

Ako informoval portál novinky.cz, 24-ročnú športovkyňu a kritičku režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka podľa jej slov nútia predčasne sa vrátiť z olympijských hier v Tokiu do vlasti.

Kulhánek: Situáciu považujem za škandalóznu

Cimanovská mala súťažiť v pondelok v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju v nedeľu odviezol na letisko. Zavolala políciu, ktorá ju po niekoľkých hodinách strávených na letisku odviezla na bezpečné miesto.

"Situáciu okolo bieloruskej šprintérky Krysciny Cimanovskej považujem za škandalóznu. Česká republika je pripravená pomôcť. Po dohode s premiérom a ministrom vnútra jej ponúkame vízum na vstup na územie, aby sa u nás mohla uchádzať o medzinárodnú ochranu. Naša ambasáda v Tokiu je tiež pripravená pomôcť," informoval Kulhánek na Twitteri.

V otvorenom liste vyzval vládu na pomoc predseda Národnej športovej agentúry Filip Neusser. Podľa neho by v prípade udelenia azylu mohla Cimanovská pricestovať do Česka vládnym špeciálom, ktorým sa budú do vlasti vracať českí reprezentanti.

Bez jej vedomia rozhodli o ďalšom štarte

Ako predtým informovali spravodajská televízia BBC a portál Meduza.io, bieloruská atlétka mala v pondelok štartovať v behu na 200 metrov.

Pred niekoľkými dňami však uverejnila na sociálnej sieti Instagram video, v ktorom kritizovala vedenie bieloruského olympijského tímu za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že sa zúčastní aj na štafete 4x400 metrov.

V nedeľu podľa jej slov prišli za ňou tréneri a oznámili jej, aby sa zbalila, pretože letí späť domov do Bieloruska.

"Žiadam Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o pomoc. Bol na mňa vyvinutý tlak a snažia sa ma vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu, preto žiadam MOV, aby zasiahol," napísala bežkyňa na sociálnej sieti Telegram.

Chce sa obrátiť na rakúske veľvyslanectvo

Cimanovskú mali na letisko odprevadiť dvaja členovia bieloruskej delegácie v Tokiu - psychológ a jeden predstaviteľ národného olympijského výboru. Na letisku sa však atlétka obrátila na políciu.

Pre agentúru Reuters uviedla, že do Bieloruska sa nevráti. Podľa BBC sa momentálne nachádza spolu s japonskou políciou na letisku Haneda v Tokiu.

Podľa bieloruského novinára z portálu Nexta sa Cimanovská plánuje obrátiť na rakúske veľvyslanectvo v Tokiu a požiadať o azyl.

MOV v krátkom vyhlásení uviedol, že vie o situácii a že požiadal národný olympijský výbor Bieloruska o vysvetlenie.

Bieloruský olympijský tím neskôr uviedol, že Cimanovskú z olympiády stiahli pre jej "emocionálny a psychický stav" a že nebude štartovať v behu na 200 metrov a ani v štafete 4x400 m.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Atletika»Kritizovala svoj tím. Bielorusi ju bez jej súhlasu chceli poslať domov