Sama bojovala s rakovinou. Športovkyňa dala medailu do dražby, aby pomohla

Maria Andrejczyková.
Maria Andrejczyková. (Autor: SITA/AP)
SITA|19. aug 2021 o 16:43

Maria Andrejczyková o cenný kov neprišla napriek úspechu aukcie.

VARŠAVA. Poľská oštepárka Maria Andrejczyková sa iba pár dní po skončení olympijských hier v japonskom Tokiu rozhodla venovať svoju striebornú medailu do dražby.

Dvadsťapäťročná športovkyňa sa nedostala do finančných problémov, takouto formou sa však pokúsila získať financie na dobročinné účely - pre rodinu chlapčeka Milosza Malysu, ktorý potrebuje operáciu chorého srdca v USA.

Rodičia dieťaťa počas minulého týždňa na sociálnych sieťach informovali, že bez zákroku ich syn dlho neprežije. A oštepárka sa rozhodla konať. Sama totiž v minulosti úspešne bojovala s rakovinou kostí a pred úspešnou olympiádou tiež mala zranené rameno.

"Rozhodla som sa vydražiť svoju medailu, aby som chlapčekovi pomohla. Viem totiž, aké je to bojovať s nepriazňou osudu a bolesťou," uviedla Andrejczyková.

Celá akcia napokon dopadla na výbornú. Vedenie poľského obchodného reťazca Žabka za striebornú olympijskú medailu zaplatilo 200-tisíc zlotých (približne 43-tisíc eur) a rozhodlo sa, že športovkyňa si cenný kov môže ponechať.

"Dojalo nás krásne a mimoriadne ušľachtilé gesto našej olympioničky," uviedli predstavitelia reťazca. Na pomoc spomenutému chlapčekovi športoví fanúšikovia vyzbierali ďalších 300-tisíc zlotých (cca 65-tisíc eur).

Ešte pred ukončením aukcie sa predstavitelia samosprávy v Andrejczykovej bydlisku vyjadrili, že prajnej športovkyni nechajú spraviť repliku medaily, ktorú si v Tokiu vybojovala výkonom 64,41 m. Lepšia od Poľky bola len zlatá Číňanka Liou Š'-jing (66,34 m).

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Atletika»Sama bojovala s rakovinou. Športovkyňa dala medailu do dražby, aby pomohla