Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

Kližanov bývalý tréner: Hamšík či Hossa nevykrikujú, kde by boli spoluhráči bez nich

Martin Kližan vyvolal svojimi vyjadreniami vlnu reakcií. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 14. dec 2016 o 15:23

Ladislav Simon si myslí, že zmluva s NTC nebola pre slovenského tenistu taká neférová, ako ju prezentuje.

BRATISLAVA. Na ostrú kritiku Martina Kližana v jeho príspevku na facebookovom profile určenú vedeniu slovenského tenisu zareagoval jeho bývalý tréner.

Ladislavovi Simonovi sa nepáčili viaceré Kližanove vyjadrenia vrátane toho silno ironického, že bez neho "by Slováci hrali v šiestej neandertálsko-svetovej skupine Davisovho pohára." K tejto téme Ladislav Simon na facebooku konkrétne podotkol:

"Spomínaš, že by bez teba Slováci hrali 6. neandertálsku skupinu? Musím ti povedať, že nehrali. Ani pri tvojej účasti sme sa nikdy nedostali do svetovej skupiny, a ani pri tvojej neúčasti v roku 2016 sme nevypadli z II. svetovej skupiny, teda I. skupiny euroafrickej zóny. Je to veľmi neúctivé k hráčom a k celému tímu. Ani iné športové hviezdy Hamšík či Hossa, ktorých spoluhráči sú slabší, nevykrikujú, kde by boli bez nich."

Nebola to neférová ponuka

Simon zároveň objektívne priznal, že Martin Kližan je dlhodobo najlepší slovenský tenista a veľmi si váži a rešpektuje ním dosiahnuté úspechy:

"Samozrejme, daviscupový tím je s tebou silnejší, ale iba vtedy, ak v ňom chceš byť a vytváraš ako líder ten správny teamwork," myslí si Simon.

Súčasný tréner Norberta Gombosa v rámci programu Národného tenisového centra (NTC) vyjadril svoj názor aj na tvrdenie Kližana, prečo by mal povinne reprezentovať ako súčasť zmluvy s NTC, kde od svojich dvadsiatich rokov už nepôsobí a že Slovenskému tenisovému zväzu už dávno splatil to, čo do neho svojho času v NTC investovali. "V šestnástich rokoch si v zastúpení rodičov veľmi rád podpísal zmluvu, že budeš mať zabezpečenú prípravu v NTC a hradených osemnásť (v skutočnosti ti ich uhradili asi dvadsaťštyri) zahraničných turnajov na rok. Zahŕňalo to letenky, ubytovanie, trénera a jeho letenky, ubytovanie a diéty. Turnaje boli po celom svete - Austrália, Južná Amerika, USA."

Je to veľmi neúctivé k hráčom a k celému tímu. Ani iné športové hviezdy Hamšík či Hossa, ktorých spoluhráči sú slabší, nevykrikujú, kde by boli bez nich.


Ladislav Simon, bývalý Kližanov tréner o jeho vyjadreniach

"Tvojou povinnosťou bolo odvádzať - myslím si - pätnásť percent z 'prize money' a hrať v Davisovom pohári - zadarmo. Zmluva bola na dva roky. Po dvoch rokoch si mohol z NTC odísť. Ty si však v NTC zostal a podpísal ďalší dvojročný kontrakt s tými istými podmienkami. Bolo to pre teba veľmi výhodné, lebo tvoje príjmy v tom čase boli nízke, keďže si hral prevažne na turnajoch kategórie futures a challengre," pokračoval Simon.

"Keď si sa začal presadzovať vo väčšej miere na hlavnom okruhu ATP a bol si už mimo NTC, tak všetky zarobené peniaze boli len tvoje. Zostala ti už len povinnosť hrať v Davisovom pohári zadarmo. Myslím si, že to zo strany NTC či zväzu nebola až taká neférová ponuka, ako to ty prezentuješ," dodal Simon na facebooku.

Stal sa Tenistom roka na Slovensku

Dvadsaťsedemročný Martin Kližan, člen TK Slávia STU Bratislava, sa stal v ankete Slovenského tenisového zväzu na sklonku tejto sezóny Tenistom roka 2016. V tomto bilančnom hodnotení triumfoval po piaty raz aj preto, že na hlavnej profesionálnej úrovni získal tituly vo dvojhre v holandskom Rotterdame a nemeckom Hamburgu, zhodne so štatútom ATP World Tour 500.

Vo štvorhre sa rovnakým spôsobom presadil v chorvátskom Umagu. A to aj napriek tomu, že mal sezónu výrazne poznačenú zraneniami.

Na nedávnom galavečere STZ spojenom s odovzdávaním cien najlepším chýbal.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články