Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Kližan netuší, prečo máva žalúdočné problémy vždy v máji

Martin Kližan. (Autor: SITA)
SITA|5. máj 2014 o 18:17

Teraz môžem útočiť na Top 50. Dúfam, že sa takto vysoko už udomácnim. Keď som bol na 26. priečke, tak na to mám, povedal.

BRATISLAVA. Slovenský tenista Martin Kližan štvrtý rok v rade má presne v tejto fáze sezóny žalúdočné problémy, nezabránili mu získať v Mníchove druhý singlový titul na úrovni ATP World Tour 250.

"Pravidelne to prichádza v prvých májových týždňoch. Fakt neviem, čím to je. Vlani som pred turnajom v Ríme ešte v nedeľu bol v nemocnici na Antolskej na infúziách. Je to pre mňa zdravotne zvláštne obdobie a netuším, kde môže byť problém, lebo odbery boli v poriadku. V najbližších dňoch sa to pokúsime zistiť," povedal 24-ročný Bratislavčan.

"Neplánujem nejakú oslavu. Chcem sa v prvom rade dať čo najskôr do poriadku, aby som o také 3-4 dni mohol znova trénovať."

V osobnej hierarchii zostáva tesne na najvyššej priečke predvlaňajší premiérový titul z Petrohradu:

"Predsa len: bol prvý, ten je najcennejší. Žiaľ, tento turnaj medzičasom už neexistuje, presťahovali ho do Izraela. Mníchov má oveľa bohatšiu históriu a teší ma, že moje meno bude figurovať medzi skvelými šampiónmi z minulosti."

Tretie auto nepribudne

Kližan okrem prémie dostal aj auto, zrejme ho vymení za finančnú protihodnotu: "Šoféroval som na ňom na kurte, nešla mi zaradiť spiatočka. Ešte uvidím, ako to napokon urobím, ale autá už mám dve, aj tak jedno vždy stojí v garáži, takže tretie sa mi javí ako zbytočné."

Daviscupový reprezentant poskočil zo 111. na 62. priečku v renkingu: "Je to super. Jasné, že som rád, keď som sa konečne ocitol nazad v stovke. Teraz môžem útočiť na Top 50. Dúfam, že sa takto vysoko už udomácnim. Myslím si, že keď som bol na 26. priečke, tak na to mám."

kl_r4181_res.jpg

Roky hádzal zle, bolo ťažké hádzať dobre

Zložkami, pri ktorých Kližan zaznamenal progres, sú predovšetkým podanie a volej: "Servis som si zlepšil určite najviac, to je najväčšia zásluha môjho trénera Martina Damma. Technika pritom zostala rovnaká, pracovali sme najmä na nadhode. Keď som si to roky hádzal zle, teraz bolo ťažké začať si to hádzať dobre. Každý deň sme však servovali hodinu, hodinu a pol, postupne to prišlo."

"S výnimkou mníchovského finále, v ktorom som bol nevládny, som dával veľa es a málo dvojchýb. Citeľne stúpla moja percentáž prvého podania. Ešte v januári to bolo 40-50, teraz už 60-65, také neskutočne dobré čísla majú svetoví hráči. Keď si podaním viete takto pomôcť, súperi si proti vám na príjme natoľko neveria. Je to veľké plus. Čo sa týka volejov, Martin Damm sám bol v tomto smere mág, veľa som toho od neho pochytil."

Kližan si nehodlá pripustiť tlak v blížiacom sa grandslamovom Paríži (od 25. mája), ale vyhýba sa falošnej skromnosti.

"Sám od seba očakávam veľa. Bude to vyvrcholenie antukovej časti sezóny. Herne je to momentálne celkom fajn, ale bude dôležité dobre sa pripraviť najmä kondične, lebo päť setov proti Nadalovi by nebola úplná sranda."

Na otázku, aké je jeho aktuálne sebavedomie, Kližan po krátkom váhaní so smiechom vyhlásil: "Nemôžem povedať pravdu. Toto radšej vynecháme."

Súvisiace články